Reklama

Pieszy bardziej chroniony na przejściu. Nowe zapisy budzą kontrowersje

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Pieszy bardziej chroniony na przejściu. Nowe zapisy budzą kontrowersje - Zdjęcie główne

1 czerwca to ważna data dla uczestników ruchu drogowego. Tego dnia w życie wejdą kolejne zmiany w przepisach | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Powiat gostyński. Kolejne ważne zmiany w przepisach ruchu drogowego. 1 czerwca wejdzie w życie druga w tym roku nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, która przede wszystkim istotnie zmieni zasady pierwszeństwa pieszych poruszających się w obrębie przejść dla pieszych i ujednolici dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym. A co ze zmianą, której najbardziej obawiali się użytkownicy czterech kółek?

Reklama

1 czerwca to kolejna ważna data dla wszystkich uczestników ruchu drogowego poruszających się po polskich drogach, również dla mieszkańców powiatu gostyńskiego. W tym dniu zaczną obowiązywać nowe przepisy wprowadzone za sprawą już drugiej w tym roku nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zmiany dotyczą zarówno pieszych, jak i kierowców. Nie ma jednak zmiany, której najbardziej obawiali się użytkownicy czterech kółek. Za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h poza terenem zabudowanym pozostanie wyłącznie opłata mandatu, nie będzie zapowiadanej sankcji w postaci utraty prawa jazdy.

Bez wątpienia wciąż mnóstwo kontrowersji budzi zapis dotyczący ochrony pieszego na przejściu. W zachowaniu ostrożności ma jednak pomóc zakaz używania telefonów komórkowych przez pieszych i to w każdej sytuacji - kiedy przechodzą przez pasy, torowisko czy drogę.

- Rozwiązanie to będzie miało wpływ na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego - przekonuje ministerstwo infrastruktury.

 

Zmiany w PRZEPISACH RUCHU DROGOWEGO

Zgodnie z nowymi przepisami, pieszy wchodzący na „zebrę” będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Przed tramwajem pieszy będzie miał pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych.W celu zwiększenia ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych, doprecyzowano przepisy dotyczące zachowania się prowadzących pojazdy. Kierowców obowiązano do obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla osób znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy na to przejście wchodzą.
Co ważne dla kierowców, nowelizacja ujednolica dopuszczalne prędkości pojazdów na obszarze zabudowanym niezależnie od pory. 

 

Zmiany dla PIESZYCH

Nowe regulacje nie zwalniają pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych

 - WCHODZĄC na jezdnię lub torowisko (a nie, jak dotychczas tylko przechodząc przez jezdnię lub torowisko) pieszy będzie obowiązany zachować szczególną ostrożność. 

- w dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest ZAKAZ korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do  ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

 

Co się zmieni dla KIERUJĄCYCH?

Zmiany nastąpią w udzielaniu pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych - kierowca zbliżając się pojazdem do przejścia dla pieszych, został zobowiązany:

  • zachować szczególną ostrożność,
  • zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu, albo osobie, która wchodzi „na zebrę”,
  • ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

 

Zmiany w przepisach - WOLNIEJ W NOCY

O ujednoliceniu prędkości w obszarze zabudowanym za dnia i w nocy mówiło się od lat. Obecnie mamy podział - między 23.00 a 5.00 możemy jechać maksymalnie 60 km na godzinę, w ciągu dnia - 50. Jesteśmy ostatnim państwem Unii Europejskiej, w którym obowiązuje taki zapis.

- Z analiz badawczych wynika, że różnica prędkości między 50 i 60 km/h ma istotne znaczenie dla długości drogi hamowania pojazdu oraz potencjalnych skutków zdarzeń - argumentuje ministerstwo infrastruktury. - Ponad 95% pieszych ma szansę przeżyć wypadek przy prędkości uderzenia przez pojazd mniejszej niż 30 km/h, a szanse te bardzo spadają, gdy prędkość pojazdu uderzającego w pieszego jest większa od 50 km/h. Dlatego - w myśl nowych przepisów - niezależnie od pory dnia dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym ma wynosić 50 km/h.

Wyjątek stanowić będzie strefa zamieszkania, gdzie prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów wynosi i nadal będzie wynosić 20 km/h.

 

Zmiany w przepisach  - KARA ZA JAZDĘ „NA ZDERZAKU”

Niezachowanie odległości między autami to jedna z głównych przyczyn wypadków - zwłaszcza na drogach szybkiego ruchu. Jadąc „na zderzaku” - a to proceder nagminny - kierowca nie ma szansy zahamować w sytuacji awaryjnej. O karambol zatem nietrudno.

W myśl nowych przepisów, na autostradach i drogach ekspresowych bezpieczna odległość między pojazdami ma wynosić nie mniej niż połowa prędkości pojazdu, którym porusza się kierowca. W praktyce oznacza to, że jeśli jedziemy 100 km/h, powinniśmy zachować 50-metrową odległość od auta przed nami, a jeśli 120 km/h - to 60 metrową odległość. Podobne rozwiązanie obowiązuje w innych europejskich państwach, m.in. w Niemczech.

Przepisu tego nie będzie się stosować podczas manewru wyprzedzania.

 

Zmian jest dużo i potrzeba czasu, aby skrupulatni zaznajomić się z nimi wszystkimi, a następnie wprowadzić je do swojej codziennej praktyki. Warto pamiętać o tym, że w momencie wejścia w życie nowych regulacji prawnych, ich respektowanie będzie weryfikowane przez policjantów pełniących służbę na drogach. Nieznajomość przepisów nie zwalnia kierowców z konieczności stosowania się do nich.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy