reklama
reklama

PIW Gostyń przypomina o obowiązku stałego spełniania wymagań w zakresie bioasekuracji w odniesieniu do Afrykańskiego Pomoru Świń

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Bogdan Bujak

PIW Gostyń przypomina o obowiązku stałego spełniania wymagań w zakresie bioasekuracji w odniesieniu do Afrykańskiego Pomoru Świń - Zdjęcie główne

W 2021 roku wszystkie potwierdzone przypadki dzików zarażonych Afrykańskim Pomorem Świń wykryto na terenie działania Koła Łowieckiego "Diana" w Poniecu. Były to zarówno sztuki odstrzelone w czasie polowań, jak i padłe bezpośrednio na ASF | foto Bogdan Bujak

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rolnictwo Jak informuje Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Gostyniu w miejscowości Stankowo wykryto dzika, u którego badanie w kierunku Afrykańskiego Pomoru Świń dało wynik pozytywny. Nie są to jednak pierwsze przypadki odnalezienia dzikich świń zarażonych ASF w 2022 roku na naszym terenie. Ponadto zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej w powiecie gostyńskim zostały wyznaczone obszary objęte różnymi restrykcjami.
reklama

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gostyniu poinfromował, że w środę, 19 stycznia opublikowano rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej (pełna treść dokumnetu TUTAJ) ustanawiające szczególne środki zwalczania Afrykańskiego Pomoru Swiń.

Strefy czerwona, różowa i niebieska w powiecie gostyńskim

Zgodnie z rozporządzeniem na terenie powiatu gostyńskiego zostały wyznaczone obszary objęte różnymi restrykcjami:

  • obszar objęty ograniczeniami III (kolor czerwony na mapie) – gminy: Poniec, Krobia
  • obszar objęty ograniczeniami II (kolor różowy na mapie) – gmina: Pępowo, Gostyń
  • obszar objęty ograniczeniami I (kolor niebieski na mapie) – gminy: Piaski, Borek Wlkp. i Pogorzela
W zwiazku z wprowadzonymi zmianami Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gostyniu przypomina o obowiązkach, które ciążą na producentach i hodowcach trzody chlewnej w powiecie gostyńskim:

  • stałego spełniania wymagań w zakresie bioasekuracji w odniesieniu do Afrykańskiego Pomoru Świń;
  • prowadzenia ciągłego nadzoru poprzez badanie w kierunku wirusa afrykańskiego pomoru świń próbek pochodzących od sztuk padłych w każdym tygodniu na co najmniej dwóch pierwszych martwych utrzymywanych świniach w wieku powyżej 60 dni lub, w przypadku braku takich martwych zwierząt w wieku powyżej 60 dni, na wszystkich martwych utrzymywanych świniach po odsadzeniu, w każdej jednostce epidemiologicznej;
  • zgłaszania każdej sztuki padłej – do lekarza opiekującego się stadem oraz Powiatowego Inspektoratu Weterynarii
  • posiadania planu bezpieczeństwa biologicznego – obowiązkowo po dacie 30 listopada 2021 r. (informacja Głównego Lekarza Weterynarii z dnia 4 listopada 2021 r.)

Na jednym polowaniu znaleziono więcej dzików z ASF, niż przez cały 2021 rok

Z naszych informacji wynika, że dzik zarażony ASF znaleziono w okolicach Stankowo jest drugą padłą sztuką w roku 2022, u której badanie na obecność śmiertelnie groźnego dla dzikich świń i trzody chlewnej wirusa był pozytywny. 

Natomiast według statystyk ognisk Afrykańskiego Pomoru Świń u dzików w 2021 przedstawionych przez wojewódzki inspektorat weterynarii w Poznaniu w sumie na terenie powiatu gostyńskiego w minionych 12 miesiącach badania na obecność wirusa dały wyniki dodatnie u 21 dzików.

Szczególnie koniec zeszłego roku „obfitował” w ujawnioną zwierzynę leśną zarażoną Afrykańskim Pomorem Świń.

Wraz z polowaniem trwało przeszukanie

Ponieccy myśliwi w trakcie polowania zbiorowego 18 grudnia odstrzelili 11 dzików ( po badaniu okazało się, że 6 z nich ma wynik dodatni).

- W tym samym, podczas tego samego polowania znaleźliśmy 7 sztuk, które były już martwe - mówi Zygmunt Gościnak, łowczy Koła Łowieckiego „Diana” w Poniecu.

Polowania zbiorowe wykorzystywane są przez myśliwych nie tylko do odstrzału sanitarnego zwierzyny lesnej, ale przy okazji robione są też tzw. przeszukania.

- Obstawiamy te miejsca, gdzie wiemy, że dziki najczęściej bytują lub je spotykamy. Polowaliśmy w naszym łowisku określanym generalnie jako „łowisko Waszkowo” i tam wszystkie padłe sztuki znaleziono - dodaje łowczy.

Do czwartku, 6 stycznia rok 2022 był bez stwierdzonego dzika z Afrykańskim Pomorem Świń. Tego dnia na „łowisku Lubonia” ponieccy myśliwi trafili na padłą „dodatnią” sztukę. W poniedziałek, 17 stycznia, odkryto kolejnego martwego dzika.

- Okoliczności: bliskość torów kolejowych oraz połamane tylne biegi [kończyny - przyp. red] mogą wskazywać, że doszło do potrącenia. Ale dopiero po badania będziemy wiedzieli, czy padł na skutek choroby czy odniesionych urazów - odpowiada Zygmunt Gościniak.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama