reklama
reklama

Targ w Gostyniu. Jakie ceny warzyw u progu wiosny 2023 roku?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rolnictwo Wysokie ceny warzyw i owoców to w ostatnim czasie jeden z gorętszych tematów w polskich domach. 5 złotych za kilogram cebuli czy 25 zł za kilogram pomidora lub papryki, mogą szokować. Czy takie ceny zostaną z nami na dłużej?
reklama

Niektórzy twierdzą, że w najbliższych tygodniach sytuacja powinna ulec poprawie, gdy na straganach i sklepowych półkach pojawią się nowalijki. Nie wszyscy jednak są optymistami.

- Koszty opału czy nawozów zrobiły swoje i teraz mamy takie ceny, jakie mamy - słyszymy od jednego ze sprzedających na targowisku w Gostyniu.

Drogie warzywa w sklepach i na straganach. Ceny opału zrobiły swoje

Pan Damian jest trzecim pokoleniem, które prowadzi rodzinny biznes związany z handlem warzywami oraz owocami i od dziecka przyjeżdżał z ojcem sprzedawać swoje produkty na targowisku w Gostyniu. O rynku i zmianach, które na nim zachodzą, wie wszystko.

- Wszystko jest droższe, czasami nawet o 100% i więcej w stosunku do roku ubiegłego, głównie za sprawą cen opału. Mamy znajomych, którzy mają duże szklarnie i przez 12 lat uprawiali pomidora, ale w tym roku zrezygnowali. Stwierdzili, że nie wiedzą, czy wystarczy im pieniędzy na opał na cały sezon. A nie można ot tak sobie zimą przestać grzać, powiedzmy przez tydzień, bo cała plantacja będzie do niczego - tłumaczy przedsiębiorca.

Prognozuje, że gdy pojawią się polskie nowalijki, ceny spadną, "ale nie będzie tak, jak innymi laty".

- Mamy polskiego pomidora, który obecnie jest po 24 złote za kilogram, gdzie jeszcze tydzień temu kosztował 30 złotych. W zeszłym roku o tej porze zaczynaliśmy od 12, 10 czy 9 złotych i stopniowo ceny spadały. Sałata też ma kosmiczne ceny - 5 zł/kg - w 2022 roku była po 3 złote - dodaje pan Damian.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM - KLIKNIJ, żeby PRZECZYTAĆ REPORTAŻ

Tony warzyw były wyrzucane

Od lat na targowisko w Gostyniu z warzywami i owocami przyjeżdża także pan Jerzy. Również on potwierdza, że koszty źródeł energii miały znaczący wpływ na obecny cennik.

- Naszych nowalijek jeszcze nie ma, więc warzywa muszą być droższe, bo to jest wszystko import. Dużo się ostatnio mówi o cenach cebuli, która mocno poszła w górę. Wszystko dlatego, że od zeszłego roku tony warzyw były wyrzucane, a w tym roku nowe nie były nasiane. Duzi producenci sadzili później, bo przecież nikt nie kupi węgla w takich cenach, jakie były, bo musiałby dołożyć do interesu - tłumaczy doświadczony handlujący. 

Swoje zrobiło także... trzęsienie ziemi. Dosłownie

Jeszcze inny sprzedający zwraca uwagę na paprykę, której ceny również niegatywnie zaskoczyły konsumentów.

- W telewizji słyszę o cenach rzędu 35-40 złotych za kilogram, i być może rzeczywiście takie można znaleźć, ale w Warszawie, gdzie ludzie zarabiają po 7 czy 8 tysięcy złotych. Wtedy dla nich te 40 złotych, to jest jak dla nas 20-25 złotych. (...) Ceny zależą od wielu rzeczy: od opału, ile kosztuje nawóz, ale także na przykład o tego, co się dzieje na świecie. Ostatnio było trzęsienie ziemi w Turcji, która produkuje pora, produkcja tam spadła, dodatkowo do kwietnia wprowadzono zakaz na eksport pomidora i automatycznie wykorzystały to Francja, Hiszpania i Holendrzy podnosząc swoje ceny - objaśnia zależności na rynku warzyw i owoców pan Wiesław. 

Nigdy nie myślałam, że będę musiała zwracać uwagę na to, ile kosztuje...

Natomiast klienci kręcą głową widząc kolejne produkty, na które będą musieli wydać więcej ze swojego domowego budżetu.

- Na szczęście papryki nie kupuję tyle, żebym "zbankrutowała", bo jedną, góra dwie na jakiś czas do sałatki czy "na przybranie". Ale już pomidora to się u nas dużo je. Nigdy nie myślałam, że będę musiała zwracać uwagę na to, ile kosztuje cebula - komentuje pani Ania, regularnie kupująca na targowisku w Gostyniu.

Ceny warzyw i owoców na targowisku w Gostyniu (marzec 2023 roku):

  • pomidor - 18-20 zł/kg
  • papryka - 20-22 zł/kg
  • ogórek - 15 zł/kg
  • kalafior - 10-11 zł/kg
  • cebula - 4-6 zł/kg 
  • marchew - 3-4,5 zł/kg
  • brokuły - 5 zł/szt
  • rzodkiewka - 2,5 zł/pęczek
  • por (kraj produkcji: Polska) - 2-3 zł/szt
  • kapusta młoda - 6,50-9 zł/szt
  • kapusta biała (kraj produkcji: Polska) - 4 zł/kg
  • kapusta czerwona (kraj produkcji: Polska) - 3 zł/kg
  • ziemniaki - 2 zł/kg
KLIKNIJ w ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ REPORTAŻ

 

 

 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama