Od początku sierpnia hodowcy trzody chlewnej w powiecie gostyńskim pilnie śledzą jak wygląda sytuacja z rozprzestrzenianiem się Afrykańskiego Pomoru Świńw sąsiednim powiecie rawickim. Starosta zwołuje posiedzenia sztabu kryzysowego a Powiatowy Inspektor Weterynarii kolejne spotkania z rolnikami i leśnikami. Sytuacja jest napięta, bo nie wiadomo jak długo gminy Poniec i Krobia pozostaną w "czerwonej strefie" i jak rozwinie się sytuacja w najbliższych tygodniach. o czym pisaliśmy już TUTAJ
Po zeszłotygodniowym spotkaniu producentów żywca wieprzowego z Krobi z Janina Świerczyńską, Powiatowym Inspektorem Weterynarii z Gostynia (o którym pisaliśmy TUTAJ), radna powiatu gostyńskiego z Grabianowa, Patrycja Andrzejewska-Kmiecik postanowiła stworzyć dedykowaną stronę internetową - poświęconą problemowi ASF w powiecie gostyńskim, którą znajdziecie pod tym adresem asf-powiatgostynski.pl.
Można tam znaleźć zarówno podstawowe informacje o bioasekuracji czy strefach, ale i bardzo ważną listę rzeźni skupujących zwierzęta z czerownych stref czy ważnych numerów kontaktowych.
Na stronie głównej tej przydatnej strony radna, będąca równocześnie hodowcą trzody, zamieściła list otwarty:
Drodzy Rolnicy powiatu gostyńskiego!
W związku z ogłoszeniem na terenie powiatu gostyńskiego czerwonej strefy ASF, jako Radna Powiatu Gostyńskiego, a zarazem producent żywca wieprzowego, pragnę się z Wami podzielić ważnymi informacjami oraz osobistymi refleksjami, które mogą pomóc nam w tym trudnym dla nas czasie.
Chciałabym zainteresować też pozostałych mieszkańców powiatu gostyńskiego tematem ASF. Uważam, że pośrednio dotyczy on wszystkich, bo to rolnicy dostarczają „surowce”, po przetworzeniu których na nasze stoły trafiają gotowe produkty spożywcze; takie jak chleb, masło, wędliny.
Boję się, że nikt nas - producentów żywca wieprzowego - nie rozumie w pełni oraz nie wyobraża sobie skali problemu, jaki powstał. Dobrym zobrazowaniem sytuacji będzie przypomnienie, że jeszcze niedawno blokowano zabijanie dzików (aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa ASF), posługując się argumentem, że lochy dzików są prośne! Dziś doszliśmy do momentu, że rolnicy, z miłości do zwierząt, są zmuszeni do wywoływania poronień u swoich loch, bo zwyczajnie nie mają miejsca na przyjęcie kolejnych porodów. Dlatego proszę pozostałych mieszkańców powiatu gostyńskiego o roztropne wypowiedzi i zaprzestanie przyrównywania rolników do „oprawców” zwierząt. Zapewnienie wszystkich wytycznych dobrostanu, a także dbałość o inwentarz pozwala wyhodować zdrowe zwierzę. To natomiast rzutuje na przyrost masy ciała, jakość przyszłego mięsa oraz wszystkich produktów ubocznych np. skór. Tylko dobra praktyka rolnicza i zapewnienie dobrostanu pozwala na wyprodukowanie wysokiej jakości, zdrowego produktu.
Jak mawiał Piłsudski „głową muru nie przebijesz…”, dlatego musimy żyć dalej i próbować się odnaleźć w tej nowej „czerwonostrefowej” rzeczywistości. Mielenie problemu, dołowanie i szukanie winnych w niczym nam nie pomoże. Stało się – moja gmina - Krobia i sąsiednia - gmina Poniec - są w strefie czerwonej. Pozostała część powiatu gostyńskiego znalazła się w strefie niebieskiej. Dla wielu z nas jest absurdem, że do strefy czerwonej włączono np. miejscowość Domachowo gm. Krobia oddaloną od ogniska o 21 km.
Wiem, że najtrudniejsza jest bezsilność i bezczynność, które wraz z Wami odczuwam. Dlatego postanowiłam zrobić cokolwiek stronę, na której, Drodzy Hodowcy, znajdziecie następujące kluczowe informacje:
- • Jak przygotować się dobrze do kontroli.
- • Informację na temat zmian w bioasekuracji oraz fakty na temat niebieskiej i czerwonej strefy.
- • Listę zakładów uprawnionych do odbierania świń z czerwonej strefy ASF.
- • Oficjalne, gotowe karty do prowadzenie rejestrów przygotowane przez GLW.
- • Listę preparatów dopuszczonych do dezynfekcji.
- • Listę ważnych numerów telefonów.
Drodzy Hodowcy, dbajmy o swoje gospodarstwa, w taki sposób, żeby SOBIE niczego nie zarzucać, dlatego pamiętajmy o bioasekuracji, która jest niezwykle istotna i niezbędna w walce z ASF. Dodatkowo, zapoznajcie się z wymogami ARiMR, które dotyczą zgłaszania zmian stanu stada świń.
Z poważaniem
Radna Powiatu Gostyńskiego
Patrycja Andrzejewska-Kmiecik
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.