Największe dożynki powiatowe na Świętej Górze za nami, podobnie jak inne imprezy na zakończenie Święta Plonów w powiecie gostyńskim. O tej tradycji przez całe lato przypominają nam słomiane dekoracje na wjeździe do wsi czy gmin, czyli witacze dożynkowe.
Każdy witacz inny
Przypomnijmy, dożynki są największym corocznym świętem rolników, tradycyjnie obchodzonym już od XVI wieku Są ukoronowaniem ich całorocznej pracy i podziękowaniem za zebrane plony. Wieńczą żniwa. Tradycyjnie obchodzone były w pierwszy dzień jesieni. Obecnie obchodzi się je w sierpniu lub wrześniu.Współcześnie popularne stały się witacze dożynkowe, które zobaczyć można przy głównych drogach. Są to słomiane konstrukcje, w których twórcy mogą wykazać się ogromną kreatywnością. Zobaczyć można na przykład zwierzęta, kombajny, a nawet całe scenki rodzajowe zrobione ze słomy. Zdarza się, że są one nawet rubaszne albo nawiązują do wydarzeń politycznych. Nie ma chyba dwóch takich samych...
U nas też się postarali
Do przygotowania kukieł dożynkowych w naszym powiecie wykorzystano wiele różnych materiałów, w tym te tradycyjne, jak wiązanki siana, baloty, wiechy kukurydzy, owoce i warzywa ale i papier, tkaniny, a nawet podświetlenia. Przy drogach usytuowano wiejskie baby i chłopów zapraszających do zabawy, pojazdy rolnicze, słomiane świnki, krowy, koguty i konie z wozami czy bohaterów dziecięcych bajek, jak w Ziemlinie [klik]. Wyobraźnia twórców jest nieograniczona.Witacze dożynkowe mają przede wszystkim przyozdabiać gminy na czas dożynek. Jednak wzbudzają tak duże zainteresowanie, że organizowane są lokalne konkursy na najciekawsze i najbardziej pomysłowe witacze.
Czy to już wszystkie witacze?
W galerii zgromadziliśmy zdjęcia od naszych internautów przedstawiające witacze z powiatu gostyńskiego. Oczywiście, to nie są wszystkie tegoroczne konstrukcje.Jeśli macie inne propozycje z naszego powiatu z tego roku, prosimy o kontakt mailowy na a.andrzejewska@zycie-gostynia.pl ze zdjęciem, podpisem gdzie zostało zrobione (nazwa wsi, gmina) i zgodą na publikację.
Czekamy do 31 sierpnia 2022 do godziny 23.59.
Natomiast już jutro, w niedzielę 28 sierpnia całodzienne dożynki odbędą się w Pępowie. Więcej po kliknięciu w artykuł poniżej:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.