Przegląd Piosenki Senioralnej w Gostyniu okazał się strzałem w dziesiątkę
Pomysł na przygotowanie takiego wydarzenia, jak zdradził nam Tomasz Barton - dyrektor GOK Hutnik, wyszedł w trakcie rozmów z seniorami z Gostynia, także z tymi, którzy należą do Uniwersytetu Trzeciego Wieku (UTW). - Mieli potrzebę, z jednej strony zorganizowania imprezy, a z drugiej chcieli się w ten sposób odwdzięczyć wszystkim, do których byli wcześniej zapraszani. Jedną z intencji przeglądu była możliwość zaproszenia do Gostynia gości, u których kiedyś sami byli w tej roli - powiedział dyrektor GOK Hutnik.Przegląd Piosenki Senioralnej w Gostyniu przygotował ośrodek kultury wraz z członkami Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Gostynia. Organizatorzy otrzymali wsparcie ze strony burmistrza, który objął honorowy patronat nad wydarzeniem.
Zgłosiło się 14 grup, jednak w sumie do GOK Hutnik dojechało 12 zespołów (z powiatu gostyskiego, ale też z ościennych) i to one zawładnęły na kilka godzin sceną w sali widowiskowej. Właściwie nie tylko sceną - uczestnicy, a także seniorzy którzy gościnnie przyszli na imprezę, każde wolne miejsce na widowni zagospodarowali na zabawę: były tańce w parach, węże pomiędzy rzędami krzeseł, gwizdy, radosne okrzyki. Klimat imprezy lekko swawolny...
Organizatorzy nie ograniczali uczestników pod względem repertuaru. Nie dawali żadnych wytycznych.
- Jedynym ograniczeniem miała być liczba wykonanych utworów - dwa podczas występu - powiedział dyrektor GOK Hutnik.
Miała być, bo...
- Kiedy już uczestnicy zjawili się w ośrodku kultury, w trakcie negocjacji, kiedy wszyscy informowali, że mają przygotowane trzy „kawałki”, to „na piękne oczy” zgodziliśmy się, by przedstawiono je na scenie. Jak tu odmówić? - pytał retorycznie Tomasz Barton.
Różnorodny repertuar podczas Przeglądu Piosenki Senioralnej w Gostyniu
Podczas występów na scenie przedstawiano najróżniejszy repertuar - od piosenek polskich artystów z lat 60. i 70., po inne utwory muzyki rozrywkowej (np. Był bal (Fale Dunaju) do muzyki J. Ivanovicia), do piosenek biesiadnych i ludowych. Wystąpił też zespół taneczny „Takie babki i...” z Krotoszyna. Gostyń reprezentowali: zespół śpiewaczy Melodia Gostyń, Senior+ band oraz zespół "Mały Dzwon". Publiczność dała się porwać i śpiewała z wykonawcami, przerywała występy gorącymi oklaskami i okrzykami, reagowała spontanicznie, podrywając się do tańca..
- Przegląd jest dla wszystkich, konkursy są dla „wybranych”. Na tej imprezie wszyscy się czują swobodnie, „na luzie”. Każdy każdego szanuje, panuje rodzinna atmosfera. Bardzo lubimy śpiewać i tańczyć, dlatego bawimy się świetnie - powiedziały wokalistki z Zespołu Viola ze Święciechowy.
Podobne odczucia miały członkinie zespołu „Borkowiacy”, które śpiewały z całego serca, bez akompaniamentu.
- Pokazałyśmy to, co nam w duszy gra. Śpiewałyśmy bez stresu - wyznały po występach.
Zespół Wokalny z Lubina (połączone 2 grupy: Bez Nazwy i Wrzos) ucieszył się, że „na przeglądzie nie ma przesadnej ludowizny”.
- Pierwszy raz spotykamy się z czymś takim na tego rodzaju imprezie (...)Trema jest, kiedy stajemy przed publicznością, ale to jest mobilizujące. I akustyka tutaj w sali jest świetna - wychwalała Teresa Ola-Dudek
Członkowie Towarzystwa Śpiewu „Harmonia” z Krobi podkreślili, że przygotowania do konkursu, kiedy to piosenka jest oceniana i do przeglądu przebiegają jednakowo.
- Trema jest większa podczas konkursowych występów, ale śpiewamy w chórze, nie możemy z marszu podejść i śpiewać. Przeżycia bardzo ciekawe, uczestnicy są w naszym wieku. Taka impreza mogłaby się odbywać co roku - stwierdził Andrzej Sprutta z Krobi.
Seniorzy pokazali w Gostyniu jak potrafią się bawić
Seniorzy wielokrotnie pokazywali, że potrafią się bawić.
- Ale to, co dziś działo się w Hutniku, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Od uczestników tych tańców, zabaw wiało czystą, pozytywną energią - podsumował wydarzenie Tomasz Barton.
Początkowo planowano, że ostatnim punktem przeglądu będzie wręczanie pamiątkowych statuetek i dyplomów. Ale uczestnicy nie pozwolili zakończyć tego tak od razu. Impreza jeszcze trwała, a czas umilał gościom zespół „Mały Dzwon”, działający przy GOK Hutnik.
W Gostyniu Przegląd Piosenki Senioralnej odbył się po raz pierwszy, jednak dyrektor Tomasz Barton „głośno, wyraźnie, ze sceny” zapowiedział, że w przyszłym roku również się odbędzie. Być może stanie się wydarzeniem cyklicznym.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.