Reklama

Tam trzeba było grzebać w ziemi... Robili to z przyjemnością. Horti Street Art w Borku Wlkp. - podsumowanie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Mieszkańcy Borku Wlkp., a zwłaszcza ci, którzy brali udział w wakacyjnym projekcie Horti Street Art przedłużyli sobie lato mniej więcej o 4 miesiące. W niedzielę, 21 listopada, w boreckim ośrodku kultury odbyło się ostatnie spotkanie warsztatowe, na którym podsumowano wakacyjne wyzwanie. Co z tego wyszło? Ekologiczna torba własnoręcznie zdobiona.

Tegoroczne lato dla mieszkańców Borku było słoneczne, kolorowe, ukwiecone i zakręcone. Team z ośrodka kultury wyszedł do gminnej społeczności z propozycją utworzenia Ulicznych Ogrody Sztuki („Horti Street Art”). Uczestnicy, pod okiem fachowców obcowali z przyrodą i naturą, bawiąc się w ogrodników.

- Nie będę brał w tym udziału, bo tam będzie trzeba grzebać w ziemi - tak na początku mówili młodsi mieszkańcy, kiedy zobaczyli drewniane, duże donice, wypełnione ziemią.

Z czasem dzięki nim one zamieniły się w uliczne miniogrody. Tak zajęcia ich wciągnęły...

Na ogłoszone zapisy na warsztaty zareagowało blisko 70 osób, by przez 10 zajęć warsztatowych obcować z tym, co najbardziej naturalne, związane z ziemią, ogrodem, ziołami, warzywami, a także z innymi roślinami ozdobnymi oraz krzewami owocowymi. Wakacje się skończyły, warsztaty również... Ale autorzy projektu „Horti Street Art”, a także jego realizatorzy chcieli zatrzymać letnie chwile na dłużej - PISALIŚMY O TYM TUTAJ.

W minioną niedzielę odbyło się ostatnie spotkanie, podsumowujące letnie działania. Uczestnicy (działający w grupach m.in. „Ziołowy raj robaczków”, „Pracowite pszczółki”, Emerytalne hop sa-sa, „Wesołe Borkowianki”, „Letni powiew”) na zakończenie dostali kreatywne i twórcze zadanie.

Każdy z nich, mając do dyspozycji szablony z wzorami oraz kolorowe flamastry, wykonał własną pamiątkę z wakacyjnych spotkań - oryginalną, ekologiczną torbę z motywem roślinno-kwiatowym, która w dobie dbania o środowisko z pewnoscią się przyda.

Wykonanie zadania ułatwiał szablon, umieszczony w torbie - należało go odbić na tkaninie, tworząc kolorową, konturową kompozycję. Można było na torbie namalować dzieło własnego projektu. 

Żywe kolory dawały specjalne flamastry, dzięki temu można było wykonać precyzyjne zdobienia. Uczestnicy pracowali, jak mróweczki. Bawili się kolorami, motywami roślinnymi. Łączyli różne wzory, kropki, paski, kreski w interesujące kompozycje. Własnoręcznie wykonaną torbę można było zabrać ze sobą. Dziś pewnie wyróżnia się w szkole, na ulicy. Jest przydatna na zakupach. 

- Kończymy tak, jak zaczęliśmy - wspólnym integrującym nas wszystkich działaniem artystycznym. Torba jest sygnowana logo Horti Street Art i ma być pamiątką po spotkaniach, jakie odbywały się przez blisko 4 miesiące - powiedziała Justyna Chojnacka, dyrektor MGOK w Borku Wlkp. 

Każdy z uczestników warsztatów miał pamiatkę, z którą staną do wspólnego zdjęcia. Wyróżniono i nagrodzono też Dominikę Giermaziak, Włodzimierza Baszyńskiego, ZAZ Leonów - osoby oraz instytucje, które pomagały w realizacji projektu, udzielając wsparcia merytorycznego, technicznego, fizycznego, a także okazały mnóstwo życzliwości przy prowadzeniu działań związanych z artystycznym ujęciem projektu.

Specjalne podziękowania otrzymała pani Elżbieta, należąca do grona pracowników MGOK w Borku - włożyła w projekt ogrom pracy fizycznej, chętnie i umiejętnie dzieliła się wiedzą związaną z ogrodnictwem, dbała o rośliny, podlewała je i pielęgnowała.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy