Borek w tym roku świętuje urodziny miasta. Z tej niecodziennej i zacnej okazji organizatorzy dokładają starań, aby kalendarium i wydarzeń jubileuszowych obfitowało w różnorodne imprezy - PATRZ TUTAJ. Ale, jak się okazuje, skupiono się nie tylko na imprezach. Od kwietnia przez cały rok w Urzędzie Pocztowym w Borku Wlkp., stosowany będzie "datownik stały ozdobny ze zmienną datą".
- Będzie pamiątka, poczta w Borku będzie każdą przesyłkę jubileuszowym datownikiem przez rok stemplowała - cieszy się Andrzej Świdurski, pomysłodawca i opiekun boreckiego koła filatelistów.
Tego typu "pieczątki" mogą być wykonane na wniosek jednostek lub struktur organizacyjnych Poczty Polskiej S.A., ale nie tylko. O zatwierdzenie i stosowanie datownika mogą starać się osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne, które nie posiadają osobowości prawnej. Z tego zapisu w regulaminie skorzystał borecki ośrodek kultury.
- Przy ostatnim jubileuszu - 625-lecia nadania praw miejskich dla Borku, też tak się udało, że taki stempel mieliśmy. Jest to w zasadzie pomysł, który realizujemy z Młodzieżowym Kołem Filatelistów, jakie działa przy ośrodku kultury. Mieliśmy w ośrodku kultury burzę mózgów, związaną z tym, jak uczcić jubileuszowy rok w Borku. I usłyszałam „pani Justyno, może byśmy...” od pana Andrzeja Świdurskiego, który prowadzi koło filatelistów - wyjaśniła Justyna Chojnacka, dyrektor MGOK w Borku Wlkp. - I tak wymyśliliśmy sobie, że okolicznościowy stempel byłby dobrym zaznaczeniem tego jubileuszowego roku - dodała.
Zgodę na wykonanie i stosowanie datowników w urzędach pocztowych czy filiach tych urzędów wydaje dyrektor Biura Marketingu i Filatelistyki. Wcześniej - z odpowiednim wyprzedzeniem - należy złożyć wniosek o wykonanie i stosowanie datownika, a w dokumentacji trzeba umieścić między innymi projekt odcisku datownika. Ten z kolei rządzi się swoimi prawami i ograniczeniami. Powinien zawierać krótki tekst napisu okolicznościowego oraz wyraźny element graficzny ilustrujący hasło.
Projekt datownika, stosowanego w Borku wykonał Sławomir Tomków z Leszna, współrpacujący z urzędem pocztowym i opiekunem Młodzieżowego Koła Filatelistów. Jest prosty, z herbem Borku Wlkp. i nazwą urzędu pocztowego, w którym będzie używany. Umieszczono w nim 2 daty: 1392 - data, kiedy Borek Wlkp. otrzymał prawa miejskie oraz rok, w którym przypadają 630-te urodziny miasta - 2022.
Jak wynika z informacji, jaką przekazuje Poczta Polska S.A. datownik okolicznościowy ze zmienną datą będzie stosowany przez cały rok - od 11 kwietnia 2022 do 10 kwietnia 2023 r. w Urzędzie Pocztowym w Borku Wlkp., przy ul. Dworcowej 52. Dyrektorka MGOK w Borku nie może doczekać się stempla „w obiegu”, chciałaby go mieć już wcześniej - ona podaje datę rozpoczęcia stosowania od 1 kwietnia. Pewnie wie więcej, dlatego może warto zajrzeć do urzędu pocztowego w Borku kilka dni wcześniej?
Poza tym MGOK w Borku Wlkp. chce stworzyć Kapsułę Czasu. Bo przecież chcielibyśmy, by o nas wiedziano za 50 lat - tak długo kapsuła miałaby być zakopana.
Team ośrodka kultury zachęca mieszkańców boreckiej gminy, by składali pomysły - co włożyć do KAPSUŁY?
- CO JEDLIŚMY - KGW proszone są o dostarczenie jednego przepisu potraw lokalnych
- KIM JESTEŚMY - miejsce na fotografie rodzinne mieszkańców
- CO W KULTURZE PISZCZY - już MGOK się tym zajmie
- CO JESZCZE - czekają na pomysły mieszkańców
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.