Reklama

Miasto Borek Wlkp. świętuje 630. urodziny. Słowo „jubileusz” nie schodzi mieszkańcom z ust

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Miasto Borek Wlkp. świętuje 630. urodziny. Słowo „jubileusz” nie schodzi mieszkańcom z ust - Zdjęcie główne

Borek Wlkp. 80. imprez przygotowano na obchody 630-lecia nadania praw miejskich | foto fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Świętujemy, organizujemy, współorganizujemy, koordynujemy, wspieramy, bo jeden taki jubileusz mamy - takie hasła, głośno wypowiadane, coraz częściej można usłyszeć w Borku Wlkp. Co to za okazja do hucznego świętowania?

W każdym miesiącu coś ciekawego

Rok 2022 jest dla mieszkańców boreckiej gminy czasem szczególnym. Borek Wlkp. obchodzi jubileusz 630-lecia nadania praw miejskich. Z tej niecodziennej i zacnej okazji organizatorzy dokładają starań, aby kalendarium i wydarzeń jubileuszowych obfitowało w różnorodne imprezy.

Każdego miesiąca będzie się działo coś niezwykle ciekawego. Po raz pierwszy w boreckiej gminie udało się skoordynować na jednym plakacie i w jednych rękach wszelkiego typu wydarzenia i wszelkie instytucje, grupy, zespoły, sekcje czy koła które włączyły się w organizację różnorodnych wydarzeń roku jubileuszowego. W kilku przypadkach stało się tak, że wydarzenia, które dotąd w gminie były realizowane, nabrały bardziej odświętnego charakteru.

80 różnorodnych imprez

- Wszystko po to, by każdy z brał wziąć udział. Ale też, każdy będzie mógł współtworzyć. Koordynatorami wszelkich działań są MGOK w Borku Wlkp. oraz urząd miejski. Nad imprezami patronat objął burmistrz Borku Wlkp. - wyjaśnia Justyna Chojnacka, dyrektor MGOK w Borku.

Kalendarium wydarzeń jubileuszowych ułożono pod hasłem „80 różnorodnych integracyjnych wydarzeń kulturalnych, sportowych, ekologicznych, rekreacyjnych, edukacyjnych, patriotycznych”. Będą też konkursy, wystawy, pikniki oraz warsztaty tematyczne. Wszystkie skoordynowane w myśl stwierdzenia: „1392 lokacje miasta 2022 - lokalizuj wydarzenia w różnych miejscach naszej gminy”.

- Ogólnie bawimy się pod hasłem „Biesiadnie, galowo i sportowo, a na pewno jubileuszowo i razem” - wyjaśnia Justyna Chojnacka.

Jedna z imprez w ramach obchodów jubileuszowych już się odbyła - TO KONCERT NOWOROCZNY. TUTAJ ZDJĘCIA

Najważniejsza jest sołtysiada

Na szczególną uwagę zasługuje impreza pod nazwą sołtysiada jubileuszowa. To całoroczny turniej pod patronatem burmistrza Borku Wlkp. Wydarzenie skierowane jest do sołectw gminy Borek Wlkp., ma charakter rekreacyjny i będzie przeprowadzany różnorodnymi etapami. Terminarz i zasady poszczególnych etapów sołtysi otrzymali w połowie stycznia podczas imprezy karaoke, zorganizowanej w ośrodku kultury.

- Celem sołtysiady jest integracja międzypokoleniowa i aktywizacja mieszkańców wsi wokół roku jubileuszowego oraz rozwój życia kulturalnego. Chodzi również o promocję wsi, szczególnych warunków społecznych, kulturalnych, krajobrazowych i architektonicznych tych miejsc. Upowszechnienie aktywnych form spędzania wolnego czasu., kształtowania umiejętności społecznych i zasad zdrowej rywalizacji fair play - mówi Justyna Chojnacka. 

Do udziału zgłosiło się 10 sołectw i organizacji: Studzianna, Borek Wlkp., Leonów, Bruczkow, Strumiany Regina Kraszewska, Sołectwo Grodnica-Osówiec, Karolew Tomasz Marszałek, Głoginin, Celestynów i Sołectwo Skoków.

- Dziękujemy za waszą aktywność!!! - na portalu społecznościowym daje upust radości Justyna Chojnacka, dyrektorka MGOK w Borku Wlkp.

Inauguracja imprezy 11 marca o godz. 18.30. 

Powstaną jubileuszowe witacze

Jednym z pierwszych zadań jest budowa witacza jubileuszowego. Wtedy uczestnicy stworzyć będą musieli plenerową instalację w nawiązaniu do tradycji budowania na wsiach słomianych scenografii przy drogach publicznych i na skwerach w ramach promocji roku jubileuszowego pokazując walory wsi, wykazując się kreatywnością. Kolejne wydarzenie odbędzie się pod nazwą „Czym chata bogata”. W jego ramach uczestnicy będą proszeni o stworzenie i zaprezentowanie nakrytego stołu z dekoracjami wielkanocnymi oraz przygotowanie potraw kojarzących się z tradycją wielkanocną, według lokalnych przepisów. Komisja oceniać będzie walory smakowe, ekologiczne i estetyczne. 

„Twoje sołectwo brzmi znajomo” - to wydarzenie, które będzie skupiało się wokół muzyki, melodii i śpiewu. 

- Uczestnicy stworzyć będą musieli piosenkę o wsi, z wykorzystaniem kompozycji własnej lub melodii innego znanego utworu. Będzie mamy nadzieję kreatywnie o sukcesach, walorach, z zaletach, przywarach i walorach wsi, ciekawostkach historycznych o wsi „mlekiem i miodem płynącej z ludzi słynącej”. Całość zostanie zaprezentowana w ośrodku kultury podczas publicznego wykonania - mówi Justyna Chojnacka. - Dla młodszych uczestników przygotowano dwa konkursy z indywidualnymi nagrodami pn. „Gały widziały, ręce wykonały”. Jeden to  - plastyczny „wieś w moich oczach” i konkurs fotograficzny „Wieś w moim obiektywie” - dodaje.

Największym wydarzeniem, a jednocześnie finałem sołtysiady będzie turniej „Bawimy się na sportowo”. Do rywalizacji zaproszone zostaną 6-cioosobowe drużyny z danego sołectwa. Konieczne będzie przygotowanie charakterystycznych strojów lub innych elementów, wyznaczenie kapitana drużyny. Tymczasem na zespoły czekać będą konkurencje „na czas, zręcznościowe, sportowe, rzutowe, wymagające współpracy zawodników, a  także konkurencje z przymrużeniem oka. 

Jakie nagrody? 630 tysięcy?

- Z doświadczenia wiemy już, że taki turniej budzi ogromne zainteresowanie także wśród publiczności. A ze swej strony możemy zapewnić, że same konkurencje będą niezwykle widowiskowe i niekoniecznie typowo sportowe. Ale bawić będziemy się na pewno dobrze. W ramach turnieju przewidziano nagrody i upominki dla wszystkich zgłoszonych sołectw. Za I, II i II miejsce o łącznej puli - jakże mogło być inaczej - 6 300 zł - promuje imprezę Justyna Chojnacka. 

Dopuszcza się również przyznanie nagród specjalnych oraz wyróżnień zawodników indywidualnych oraz zespołów.

Nagrody:

  • III miejsce - ciekawe bon animacyjny na kwotę 630 zł na realizację wydarzenia kulturalno-rekreacyjnego w wiosce, która zwycięży.
  • II miejsce sołectwo może otrzymać bon na kwotę 1630 zł także na realizację wydarzenia kulturalno-rekreacyjnego w danej wiosce.
  • I miejsce voucher na 630 zł do wykorzystania oraz bon animacyjny na 2630 zł na realizację wydarzenia animacyjnego, kulturalnego.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy