Co w programie obchodów 11 listopada zmienił MGOK w Borku Wielkopolskim?
Jedno jest pewne - obchody Święta Niepodległości - w Borku Wielkopolskim, będą wyglądały inaczej niż dotychczas. Ot, chociażby msza św. w intencji ojczyzny zaplanowana na godz. 10.00, odbędzie się w sanktuarium maryjnym, a nie jak dotychczas bywało, w boreckiej farze. To z kościoła na Zdzieżu delegacje oraz uczestnicy przejdą na rynek miejski.
- W tym roku Narodowe Święto Niepodległości w Borku Wielkopolskim przybiera inną, bardzo poszerzoną formułę. Obchody święta podzielone będą na dwie części - oficjalną oraz artystyczną. (...) Po mszy świętej w sanktuarium, przemarszem uczestnicy udadzą się na rynek miejski, gdzie odbędzie się uroczystość okolicznościowa, z udziałem pocztów sztandarowych delegacji organizacji, składane będą kwiaty - informuje Justyna Chojnacka, dyrektorka MGOK Team w Borku Wlkp.
Mieszkańcy boreckiej gminy po raz kolejny zamierzają wziąć udział w ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”. Tym samym, w samo południe na rynku zabrzmi "Mazurek Dąbrowskiego".
Zaśpiewają i zatańczą utwór "Kocham Cię, Polsko"
Następnie uczestnicy sekcji tanecznej ośrodka kultury wspólnie zaśpiewają i zatańczą utwór „Kocham Cię, Polsko”.
- To będzie wspaniały łącznik pomiędzy częścią oficjalną, która w tym momencie się zakończy, a częścią artystyczną. Do tej pory część oficjalna przy tablicy pamiątkowej kończyła świętowanie w gminie - zwraca uwagę Justyna Chojnacka.
Bywało tak, że kolejnego dnia po południu w sali widowiskowej ośrodka kultury - w ramach artystycznej części - odbywał się patriotyczny koncert [jak to było w 2023 r. - RELACJA TUTAJ].
Teraz organizatorzy postanowili poszerzyć formułę obchodów w plenerze.
- Na rynku zostanie zorganizowany piknik patriotyczny w formie festynu - z mnóstwem stoisk z ciekawą ofertą, pokazów oraz atrakcji, w tym także kulinarnych. Chcemy szczególnie zachęcić całe rodziny do spędzenia kilku godzin w przestrzeni rynku miejskiego oraz skorzystania z wydarzeń towarzyszących - mówi dyrektorka MGOK w Borku Wlkp., który jest głównym organizatorem obchodów Narodowego Święta Niepodległości.
Co się kroi w ramach plenerowego pikniku, z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości, przygotowanego w boreckiej gminie?
Między innymi będzie można zobaczyć wystawę sprzętu, broni i strojów z wybranego okresu. Poza tym, przewidziano prelekcje i pamiątkowe zdjęcia. Zainteresowani obejrzą repliki historyczne ASG, a w boreckiej strzelnicy przygotowany zostanie turniej w strzelaniu. Będą treningi szablami ćwiczebnymi oraz pokazy szermierki. Odbędą się też starcia zdalnie sterowanymi czołgami historycznymi.
Co dla najmłodszych mieszkańców na rynku w Borku Wlkp.?
- Dla najmłodszych postawione zostanie stanowisko konstrukcyjne z militarnymi klockami Cobi. Chętni uczestnicy będą mogli udać się do plakatowego biura patriotycznego, gdzie odbywać się będą zajęcia plastyczne dla dzieci. Na przygotowanych stanowiskach powstaną kotyliony oraz plakaty - zapowiada dyrektorka MGOK w Borku Wielkopolskim.
Dla uczniów boreckich szkół i przedszkoli organizatorzy przygotowali konkurs. Wystarczy około godz. 12.00 przyjść na rynek, wypełnić kupon, odpowiedzieć na pytanie związane z Narodowym Świętem Niepodległości, opisać imieniem, nazwiskiem, z informacją o klasie i szkole, do której uczęszcza dziecko i wrzucić do puli. Podczas pikniku odbędzie się losowanie - wyłoniona zostanie 1 osoba, która wygra nagrodę dla całej klasy. To 1.000 zł na warsztaty dla uczniów z klasy.
Z okazji Dnia Niepodległości w Borku Wielkopolskim będą wypiekać podpłomyki
Warto zapoznać się dokładnie z programem obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Borku Wlkp., gdyż w wyznaczonych godzinach zaplanowano pokaz pojedynków oficerskich, manewry. Będą też liczne konkursy patriotyczne.
- Z uwagi na fakt, że wydarzenie rozplanowaliśmy na 4 godziny, pomyśleliśmy, aby każdy, kto odwiedzi rynek, mógł zjeść coś ciepłego. Strażacy -ochotnicy serwować będą przepyszną grochówkę z kotła. W strefie kulinarnej pojawi się też stoisko z piecem, gdzie odbędą się warsztaty wypiekania podpłomyków. Każdy zainteresowany uczestnik będzie mógł z ciasta uformować minipizzę, a następnie dołożyć różnorodne dodatki, które odpowiadają jego gustom smakowym. Na ciepło minipizzę będzie można zjeść - mówi Justyna Chojnacka.
Domowe rogaliki związane ze św. Marcinem
W sołectwach w Borku Wlkp. aktywne są kobiety, zrzeszone w kołach gospodyń wiejskich. Aż 8 z tych organizacji odpowiedziało na zaproszenie organizatorów, dzięki czemu powstanie kulinarne stoisko KGW, gdzie serwowane będą domowej roboty rogaliki i ciepła kawa.Informacje o zmianie formuły patriotycznego święta, jej poszerzeniu oraz o familijnym poniedziałku udostępnione są na internetowej stronie MGOK w Borku Wlkp. KILK TUTAJ oraz w mediach społecznościowych. Przygotowano też ulotki, które dotarły do jednostek oświatowych gminy.
- Chcielibyśmy, aby ta informacja dotarła do wszystkich mieszkańców, więc mamy nadzieję, że społeczność licznie odpowie na nasze zaproszenie i 11 listopada rynek miejski szybko się zapełni. O godzinie 12.15 otwarte będą już wszelkie stoiska, będzie można korzystać z towarzyszących atrakcji. Bardzo serdecznie zapraszamy na rynek miejski 11 listopada - zachęca MGOK Team w Borku Wlkp.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.