- Miałam przyjemność dwa miesiące temu reprezentować gminę Borek Wlkp. na koncercie jubileuszowym Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Gostyń, która obchodzi w tym roku 95. rocznicę istnienia. I wtedy pomyślałam sobie, że cudownie byłoby właśnie z okazji święta wszystkich Polek i Polaków zaprosić muzyków na scenę boreckiego ośrodka kultury - wyjaśniła dyrektorka Justyna Chojnacka obecność artystów z sąsiedniej gminy, którzy w tym momencie rozgrzewali i stroili instrumenty, przygotowując się do występu.
Mieszkańcy boreckiej gminy 11 listopada 2023 r. z zainteresowanem przyjęli popołudniową ofertę ośrodka kultury, związaną z koncertem orkiestry dętej. Bezpłatne wejścówki szybko się rozeszły. W dniu występu czekali niecierpliwie, by z entuzjazmem - po zakończeniu próby generalnej - wejść do sali widowiskowej. Warto było tam zajrzeć, ponieważ gostyńska orkiestra przygotowała dla boreckiej społeczności repretuar patriotyczny, ale z niespodziankami (repertuar z twistem).
Święto Niepodległości w Borku Wlkp. - powitanie w rytmie marsza
Jako pierwszy, by pokłonić się publiczności, gostyńscy muzycy zagrali utwór "Witaj Polsko", w marszowym rytmie.
- Miło nam jest gościć w tej boreckiej sali, w której gostyńska orkiestra dęta przed laty regularnie grywała koncerty pod batutą znanego zarówno w Borku, jak i w Gostyniu Zygmunta Kołakowskiego - długoletniego kapelmistrza orkiestry, wówczas grającej dla Cukrowni Gostyń. Dzisiaj jesteśmy stowarzyszeniem kulturalnym, działającym pod szyldem gostyńskiego ratusza - powiedział kapelmistrz Piotr Kaczor.
Zapewnił, że słuchacze nie będą się nudzić, gdyż gostyńscy artyści przywieźli program zróżnicowany. Pierwsza część koncertu muzycznie została dopasowana do rangi święta narodowego. Zagrano przede wszystkim utwory o charakterze patriotycznym. Ze sceny popłynął utwór polskiego kompozytora Fryderyka Chopina "Romans" - zaprezentowano transkrypcję na orkiestrę dętą. Muzycy z Gostynia zagrali też wiązankę najpiękniejszych pieśni żołnierskich, zachęcając publiczność do śpiewania.
Publiczność usłyszała także skomponowaną dla chórów pieśń Norberta Blachy pt. "Modliwa o pokój", jakże aktualną w dzisiejszych czasach, kiedy za wschodnią granicą Polski, na Ukrainie toczy się wojna, nie lepiej jest na Bliskim Wschodzie.
Słowa "Modlitwy o Pokój" przedstawił kapelmistrz orkiestry dętej:
Obłoki ludzkich rąk podnoszą się
Modlitwę niosąc jak święty skarb.
Lecz niech już nigdy ściśnięta pięść
Nad naszą ziemią nie wzniesie się.
O pokój, Panie nasz, błagamy Cię.
Nie pozwól, by Twój głos zaginął w nas.
Spraw, niech już nigdy ściśnięta pięść
Nad naszą ziemią nie wzniesie się.
O pokój, Panie nasz, błagamy Cię
muzyka Norbert Blacha, słowa Mirosława Hanusiewicz
Zagrano też utwór pt. "Nie pytaj o Polskę" zespołu Republika, którego liderem i wokalistą był Grzegorz Ciechowski (Obywatel G.C.). Nie było to tylko muzyczne wykonanie, gdyż na scenie pojawiła się wokalistka Justyna Juskowiak, z GOK Hutnik.
(...)To nie kochanka, ale sypiam z nią, choć śmieją ze mnie się i drwią. Taka zmęczona i pijana wciąż. Dlatego nie, nie pytaj więcej mnie. Nie pytaj mnie, dlaczego jestem z nią (...) - zabrzmiało z głośników.
Tą podróżą do polskiej muzyki rockowej, gostyńska orkiestra przeszła płynnie w bardziej rozrywkową część koncertu. Wówczas publiczności zaoferowano m.in. wiazankę utworów Krzysztofa Krawczyka. W nagrodę artyści otrzymali gorące oklaski.
Słuchacze zostali też przeniesieni w rockowy świat amerykańskiej muzyki, kiedy to orkiestra dęta zagrała utwór pt. Africa zespołu Toto.
Ogłoszenie wyników konkursu plastycznego "Piękna nasza Polska cała"
Tak naprawdę świętowanie z okazji odzyskania niepodległości rozpoczęto w gminie już miesiąc temu. Wówczas MGOK w Borku Wlkp. ogłosił konkurs „Piękna nasza Polska cała”, skierowany do dzieci i młodzieży. Chodziło o kształtowanie współczesnego patriotyzmu, a także zainteresowanie młodszego pokolenia boreckiej gminy pejzażami, przyrodą, krajobrazami, zabytkami, przepięknymi miejscami, które znajdują się w Polsce. Miał też uaktywnić uczestników pod względem podejścia do sztuki.
- W konkursie udział wzięło ponad 270 osób, tyle wpłynęło prac nawiązujących tematyką do hasła konkursu. Można by domniemywać, że dzieci i młodzież z naszej gminy doceniają piękno naszej ojczyzny! To nas bardzo cieszy - powiedziała Justyna Chojnacka, dyrektorka MGOK Borek Wlkp.
W jury zasiedli instruktorzy plastyczni i artystyczni ze szkół i ośrodka kultury. Komisja oceniała nadesłane prace pod względem oryginalności pomysłu i estetyki wykonania, a także zgodności z tematem, oryginalności pomysłu. Liczył się też wkład pracy.
Lista laureatów:
Grupy przedszkolne:
- Małgorzata Roszak
- Eryk Białkowski
- Franciszek Wiza
- Nina Sworowska
- Jeremiasz Wisilewski
- Nadia Dopierała
- Anna Wojciechowska
- Karolina Małecka
- Roksana Wujek i Rafał Zajdler
21 prac pojawiło się od uczniów z klasy 5 c ZSP w Borku Wlkp. (wychowawca Michał Szczepaniak)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.