reklama

Narodowe Święto Niepodległości w Krobi 2023. Po dwuletniej przerwie obchody 11 listopada wróciły na rynek

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Narodowe Święto Niepodległości w Krobi 2023. Po dwuletniej przerwie obchody 11 listopada wróciły na rynek - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
82
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaW 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości delegacje: samorządowców, nauczycieli, uczniów, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz mieszkańców Krobi zebrały się na uroczystej mszy świętej za ojczyznę w kościele pod wezwaniem świętego Mikołaja w Krobi. Następnie prowadzeni przez Dziecięco-Młodzieżową Orkiestrę Dętą przemaszerowali na krobski rynek, aby w Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada 2023 roku) złożyć wiązanki kwiatów pod pomnikiem rozstrzelanych mieszkańców Krobi i okolic.
reklama

Krobskie uroczystości z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się tradycyjną mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele pod wezwaniem świętego Mikołaja w Krobi. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na rynek pod pomnik rozstrzelanych 21 października 1939 roku przez hitlerowców mieszkańców Krobi i okolic - RELACJĘ z październikowych obchodów ZNAJDZIESZ PONIŻEJ.

Obchody w centrum miasta otworzył swoim przemówieniem burmistrz Łukasz Kubiak. 

- Święto niepodległości ma wiele wymiarów. Tym podstawowym jest wymiar historyczny, bo w tym dniu przywołujemy wiele znanych nazwisk, takich jak: Piłsudski, Dmowski, Witos, Paderewski, organizacji wojskowych: Legiony Polskie, Armię Hallera; bohaterów, jak obrońcy Lwowa, uczestników powstań śląskich, powstania wielkopolskiego czy wojny polsko-bolszewickiej. Mamy też wymiary: duchowy, edukacyjno-kulturalny, gdzie podczas apeli i uroczystych akademii nasze dzieci i młodzież mogą dowiedzieć się, co to tak naprawdę jest Narodowe Święto Niepodległości? Ale mamy też wymiar czwarty, również bardzo ważny; gdzie wartością są niepodległość, patriotyzm, wolność (...). Postawmy sobie więc pytanie, czym dla nas jest wolność we współczesnym świecie? Dzisiaj za ojczyznę nie musimy umierać, żyjemy w wolnym kraju, jesteśmy członkiem Unii Europejskiej, NATO, ale musimy się zastanowić, jak dzisiaj w wolnej Polsce tę wolność kultywować, pielęgnować? Myślę, że powinniśmy być przede wszystkim dobrymi ludźmi, pracować i służyć naszej lokalnej ojczyźnie, jaką jest gmina Krobia czy powiat gostyński. Powinniśmy starać się rozmawiać, wykorzystywać kapitał społeczny, który widzieliśmy choćby podczas ostatnich wyborów parlamentarnych, żeby zaangażowanie ludzi, nigdy nie zgasło - mówił m.in. cytując słowa Wacława Sieroszewskiego, polskiego działacza niepodległościowego z przełomu XIX i XX wieku, włodarz Krobi. 

Następnie zgromadzeni wysłuchali okolicznościowego montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez uczennice i uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi

Wartę honorową pod pomnikiem rozstrzelanych pełniły druhny z 4. Drużyny Harcerskiej imienia Tadeusza Kościuszki w Krobi oraz klasa wojskowa ZSOiZ w Krobi.

Następnie delegacje: samorządowców, nauczycieli, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz mieszkańców Krobi złożyły wieńce i bukiety kwiatów pod pomnikiem rozstrzelanych.

Ponadto gminna delegacja złożyła wiązankę na budynku dawnej szkoły na Wyspie Kasztelańskiej, gdzie na początku XX wieku krobscy uczniowie przeciwstawili się pruskiemu zaborcy, a członkowie krobskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego udali się na cmentarz parafialny, aby oddać hołd przed powstańczą mogiłą.  

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama