- Rok 2023 rozpoczynamy po trosze od realizacji jednego z marzeń. O tym, by gościć na naszej scenie Poznański Chór Chłopięcy marzyliśmy od lat. Tego też chciałbym państwu życzyć z okazji nowego roku – spełniania marzeń, żeby był taki, jak sobie zażyczycie – tymi słowami Tomasz Barton, dyrektor GOK Hutnik, powitał publiczność na szczególnym koncercie.
Ciąg dalszy pod obrazkiem
Poznański Chór Chłopięcy w Gostyniu w ramach Poznańskiego Kolędowania
Następnie scena zaczęła zapełniać się chórzystami. W ośrodku kultury w Gostyniu gościła wyjątkowa grupa muzyczna, jaką jest Poznański Chór Chłopięcy.
- Nasz występ związany jest z 15., jubileuszową edycją Poznańskiego Kolędowania, jakie odbywa się w czasie Bożonarodzeniowego Festiwalu Muzycznego. Wpadliśmy na taki pomysł podczas tej edycji, żeby poznańskie kolędowanie troszeczkę wyprowadzić z Poznania. Poznań jest przesycony różnego rodzaju wydarzeniami muzycznymi, chóralnymi, ale w Wielkopolsce to bywa różnie – wyjaśnił dyrygent Jacek Sykulski.
Nadmienił, że chór chłopięcy z Poznania na scenie w sali widowiskowej GOK Hutnik nigdy jeszcze nie występował, a w ogóle na ziemi gostyńskiej ostatnio był 2 lata temu, kiedy koncertował w ramach Festiwalu Muzyki Oratoryjnej Sacromontana na Świętej Górze.
Koncert Poznańskiego Chóru Chłopięcego w Gostyniu, czyli muzyczna podróż przez wieki
Zespół pod dyrekcją Jacka Sykulskiego przywitał zebranych średniowiecznym hymnem głoszącym „o zwiastowaniu anielskim”, po czym wyruszył wraz publicznością w muzyczną podróż bożonarodzeniową przez epoki, prezentując utwory od średniowiecza do czasów współczesnych.W repertuarze koncertowym, jaki podczas występu w GOK Hutnik zaprezentowali poznańscy i wielkopolscy artyści znalazło się zdecydowanie najwięcej tradycyjnych polskich kolęd, ale zabrzmiały również znane i mniej znane pieśni świąteczne z innych stron świata.
Występ w pełnej odsłonie rozpoczęto od kolęd z niemieckiego kręgu kulturowego, a następnie poznańscy chórzyści przedstawili polskie kolędy i pastorałki.
- Mówi się, że Polska to najwspanialsze miejsce na kolędy, że nie ma w żadnym innym państwie takich kolęd jak w naszym kraju. I rzeczywiście coś w tym jest. Polskie kolędy są bardzo piękne, różnorodne, nostalgiczne, czasami bardzo energetyczne. Mają polską duszę, osobowość, polską tęsknotę - mówił Jacek Sykulski.
Chórzyści z Poznania podzielili się z gostyńską publicznością piękną polską kolędą „Nie było miejsca dla ciebie”.
- Ten utwór ma kilka wersji. Tę, którą dziś zaprezentujemy to wersja specjalna. Lubomir Szopiński napisał melodię do tego utworu będąc w obozie koncentracyjnym w Gusen. To zupełnie zmienia perspektywę percepcji tej kolędy. Bardzo lubimy śpiewać ten utwór gdziekolwiek jesteśmy - przyznał dyrygent.
Chórzyści z Poznania dali szansę gostyńskiej publiczności
Podczas koncertu były momenty, kiedy chórzyści dawali szansę publiczności, która miała okazję popisać się swymi wokalnymi umiejętnościami. Zebrani włączali się w śpiewanie kolęd razem z chórzystami. Dyrygował oczywiście Jacek Sykulski, stając bezpośrednio przed nimi.
- Trochę nieśmiało, ostrożnie, ale nie jest źle - powiedział po wykonaniu kolędy „W żłobie leży”. - Ale będzie jeszcze okazja by zaśpiewać - dodał.
Rozszerzenie Bożonarodzeniowego Festiwalu Muzycznego na całą Wielkopolskę, sprawiło, że Poznańskie Kolędowanie, oprócz Gostynia dotrze w 2023 roku do Wągrowca, Kalisza, Kleszczewa, Książa Wielkopolskiego i Mieściska.
Organizatorami Poznańskiego Kolędowania są Poznański Chór Chłopięcy oraz Stowarzyszenie Artis Choralis. Realizacja festiwalu, podobnie jak koncertu w Gostyniu, odbywa się dzięki finansom z budżetu Poznania oraz samorządu województwa wielkopolskiego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.