Reklama

W ciągu 25 lat gostyńscy policjanci nawiązali kontakty z kolegami z IPA z innych krajów

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Niewiele osób zdaje sobie sprawę z istnienia Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji, które funkcjonuje od ponad 70 lat. Organizacja kryjąca się pod skrótem IPA z racji swojej angielskiej nazwy - International Police Association może przywodzić na myśl Interpol. Ale to dwie różne instytucje. Stowarzyszenia, którego mottem z języka esperanto jest: Servo Per Amikeco - czyli „Służyć poprzez przyjaźń” zrzesza obecnych oraz byłych policjantów i działa także na naszym terenie. W tym roku IPA Gostyń obchodzi 25-lecie istnienia.

Na początku IPA Gostyń liczyło 17 policjantów

Gostyńskie koło powstało w październiku 1996 roku z inicjatywy Ryszarda Balczyńskiego, byłego zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Gostyniu, a następnie Komendanta Powiatowego Policji w Śremie, który do dziś jest przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia IPA w Gostyniu. W momencie zawiązania się liczyło 17 członków.

Przez 25 lat członkowie regionu nawiązali kontakty z policjantami: z Czech, Niemiec, Austrii, Węgier, Szwecji, Holandii, Litwy, a nawet Stanów Zjednoczonych. Dziś Stowarzyszenie utrzymuje kontakty międzynarodowe i współpracuje z sekcjami: z Czech, Bośni i Hercegowiny, Ukrainy i Niemczech. Przez ostatnie 1,5 roku tutejsza IPA skupiła się na pomocy z walce z koronawirusem i wspierała gostyńską policję przekazując środki ochrony osobistej.

Na lecie IPA Gostyń przyjechał generał policji, który tutaj służył

- Kiedy się zawiązywaliśmy, było to coś nowego w nowej erze Polski. Przede wszystkim jednak upatrywano w nas drugich związków zawodowych. Ale my zajmujemy się całkowicie czymś innym. (...) Od pierwszych dni funkcjonowania koła IPA Gostyń, a później region Gostyń, byliśmy współtwórcami pozytywnego wizerunku policji w kontaktach międzynarodowych i krajowych. Budowaliśmy przekonanie, że polski policjant jest profesjonalistą otwartym na współpracę ze społeczeństwem i przez cały czas staraliśmy się wypełniać ideę „służby poprzez przyjaźń” - tłumaczy Ryszard Balczyński.

Na jubileuszu 25-lecia, który świętowano niedawno w murach hotelu „Cukropol” pojawili się wysocy rangą funkcjonariusze policji z całego kraju z Komendantem Wojewódzkim Policji w Bydgoszczy, nadinspektorem Piotrem Leciejewskim, który w swojej bogatej karierze były m.in. zastępcą naczelnika i naczelnikiem sekcji prewencji Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu.

- Tu można było nauczyć się rzetelnej, dobrej pracy i jeżeli ktoś przeszedł szkołę gostyńską, śremską czy leszczyńską - poradził sobie w całym kraju. I ja jestem tego najlepszym przykładem - mówił generał policji.

Co daje legitymacja IPA?

Głos na uroczystości zabrał także m.in. młodszy inspektor Andrzej Szary, przewodniczący zarządu wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Województwa Wielkopolskiego, który przyznał otwarciem, czego zazdrości członkom IPA?

- Ze jak się jedzie za granicę to legitymacja IPA coś znaczy. A jak się pokaże legitymację policjanta czy związku to nikt nie chce rozmawiać. To też pokazuje, że to motto, które wam towarzyszy przez tyle lat: „Służyć poprzez przyjaźń” jest ogromnie ważne. Solidaryzm, przyjaźń - to są słowa, które w tej firmie powinny być odbudowane. Bo mam czasami wrażenie, żeśmy zapomnieli, że chodzimy w mundurach. Do zobaczenia na jubileuszu 30-lecia - powiedział przewodniczący NSZZ wielkopolskich policjantów. 

Obecnie IPA region Gostyń liczy 36 członków, a ich pracę koordynuje i planuje prezydium

 • przewodniczący - Ryszard Balczyński,
 • sekretarz - Paweł Rutkiewicz,
 • skarbnik - Roman Polniak,
 • członkowie prezydium: Piotr Gorynia, Ewa Michalska, Wojciech Piskorek, Jakub Woźny,
 • komisja rewizyjna: Rafał Skowron, Robert Pilch.

Podczas jubileuszu wyróżniono, doceniono i uhonorowano tych, którzy prężnie działają i którzy wspierają Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji IPA i wręczono

 • honorowe odznaczenie „Zasłużony dla sekcji polskiej IPA” - Pawłowi Rutkiewczowi,
 • medal pamiątkowy „100-lecia polskiej policji”: Piotrowi Leciejewskiemu, Marcinowi Zagata, Przemysławowi Gajda, Józefowi Podgórskiemu, Mariuszowi Bajerowi, Henrykowi Glinkowskiemu i Damianowi Florczykowi. 

Odznaczenia za staż w szeregach IPA:

 • 25-lat: Wioletta Skrzypczak-Binek, Ryszard Balczyński, Paweł Rutkiewicz, Wojciech Piskorek, Robert Pilch, Henryk Laskowski, Hieronim Tacka, Roman Polniak, Kazimierz Kaminiarz, Piotr Radała, Henryk Grabny,
 • 20-lat: Piotr Leciejewski, Ewa Michalska, Arkadiusz Flak, Przemysław Gajda, Damian Florczyk, Jakub Woźny,
 • 10-lat: Rafał Skowron.

Nowi członkowie IPA (policjanci Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu)

 • Rafał Łagoda,
 • Błażej Szymczak,
 • Dariusz Fabianowski.

Skąd się wzięło IPA?

W 1950 sierżant angielskiej policji Artur Troop podjął inicjatywę stworzenia stowarzyszenia, które integrowałoby policjantów wszystkich służb w jedno stowarzyszenie tak, aby poza tą służbą móc spotkać się, integrować, mieć wspólne cele i zainteresowania. Do 1991 roku z różnych przyczyn funkcjonariusze milicji, a później policji nie mogli przystąpić do tego stowarzyszenia. Po tej dacie, dzięki inicjatywie policjantów z Zielonej Góry, Poznania i Szczytna pierwszy zjazd założycielski w Kiekrzu koło Poznania. Tam powstała IPA sekcja Polska.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy