Reklama

Od lat mieszkańcy, samorządowcy i członkowie organizacji pozarządowych starali się o to wyróżnienie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura „Domachowo. Wieś, w której w tańcu zawirujesz i tradycji posmakujesz” - to oficjalnie motto dobrze znanej w całym powiecie gostyńskim miejscowości, która od 9 września może pochwalić się certyfikatem Sieci Najciekawszych Wsi w Polsce. Z kolei prawdopodobnie jeszcze bardziej znany w Polsce kościół pw. św. Michała Archanioła otrzymał wyróżnienie „Miejsca Ciekawego”.

Reklama

Nieliczne miejscowości mogą pochwalić się byciem w Sieci Najciekawszych Wsi

Certyfikat będący potwierdzeniem danego miejsca jako markowego produktu turystycznego o wyjątkowych walorach poznawczych i przestrzennych, a przede wszystkim posiadającego bardzo aktywnych mieszkańców przyznaje Stowarzyszenia Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi. Jednym z warunków koniecznych do jego wydania jest jednak posiadanie przez wieś zasobów materialnych zdecydowanie przewyższających krajową przeciętność.

- Znaleźliśmy się w elitarnym gronie miejscowości z całego kraju, które wyróżniają się na tle innych miejsc w Polsce swoimi walorami przestrzennymi, społecznymi, gospodarczymi i turystycznymi. Myślę, że jest to bardzo dobry prognostyk, abyśmy jeszcze bardziej angażowali się w przyszłości na rzecz rozwoju naszego dziedzictwa niematerialnego, jakim jest Biskupizna. Jestem dumny z mieszkańców Domachowa, ze wszystkich osób, które przez ostatnie 6 lat pracowały na to, abyśmy mogli ten certyfikat otrzymać - mówił podczas oficjalnego przekazania certyfikatu burmistrz Krobi Łukasz Kubiak.

Dotychczas tym wyróżnieniem może pochwalić się jedynie 14 miejscowości w Polsce (jakie jeszcze miejsca znajdują się na liście Sieci Najciekawszych Wsi w Polsce - przeczytasz TUTAJ).

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Domachowie przyciąga turystów

Stowarzyszenie Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi przyznało również wyróżnienie dla zabytku w Domachowie, który od ponad dwóch lat jest na ustach całej Polski.

- Wszyscy, którzy przyjeżdżając odkrywają go na nowo, zwłaszcza ci, którzy znali go już wcześniej. Mówią: „To jest innych kościół”. Udało się odkryć ten pierwotny, ukryty przez setki lat kościół, którzy budzi fascynację wielu naukowców z różnych dziedzin z całej Polski. Kościół, który pobudza do dalszych badań nie tylko samej konstrukcji, historii miejsca, ale także kontekstu społecznego. Bo jedną z sensacji jest odkrycie na bazie starych dokumentów, że właśnie tutaj w Domachowie, na bazie tych dóbr rycerskich, które zostały zainicjowane przez Wojciecha Okazańca, że tutaj właśnie mamy do czynienia z pierwszą spółdzielnią rolną. To wszystko pokazuje wyjątkowość tego miejsca - mówi ksiądz Paweł Minta.

Domachowski kościół znalazł się w gronie 21 „Miejsc Ciekawych” w Polsce.

Mieszkańcy Domachowa sami wyznaczyli trasę zwiedzania

Co dla mieszkańców Domachowa oznacza otrzymanie certyfikatu Sieci Najciekawszych Wsi?

- Od 828 lat Domachowo ma sołtysa. Biskup poznański po raz pierwszy nadał ten tytuł rycerzowi Wojciechowi Okazańcowi i po dziś dzień tak istniejemy. Byliśmy do niedawna taką wioską typowo rolniczą. W rolnictwie nie jest teraz najlepiej, a właściwie coraz gorzej. Mieszkańcy nasi zaczęli się przekształcać i odchodzić od rolnictwa, ale teraz mamy szansę zabłysnąć w turystyce. Co prawda nie dogonimy Sopotu czy Zakopanego, ale też mamy swoje perełki. Mamy najstarszy kościół, pięknie odnowiony Gościniec Biskupiański, sami mieszkańcy wyznaczyli trasę zwiedzania, odnowiliśmy stary wiadukt kolejowy, który jest pięknym punktem widokowym. Jesteśmy niepisaną stolicą Biskupizny, chociaż niektórzy twierdzą, że stolicą jest Krobia. Ale to w Domachowie powstał pierwszy zespół biskupianśki przed II wojną światową „in crudo”, to tutaj powstał Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic, który działa do dzisiaj. I to w Domachowie bije serce Biskupizny - tłumaczy sołtys Bogdan Pawlak. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy