Reklama

Konserwator potwierdziła wiek i unikatowość kościoła

Opublikowano:
Autor:

Konserwator potwierdziła wiek i unikatowość kościoła - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

Kilka dni temu zakończyły się prace konserwatorskie i restauratorskie przy polichromii oraz wyposażeniu kościoła pod wezwaniem świętego Michała Archanioła w Domachowie. Podczas ich wykonywania odkryto dowody wskazujące, iż świątynia jest dużo starsza niż powszechnie sądzono i istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest najstarszym kościołem drewnianym w Polsce, a niektóre źródła podają, że nawet w Europie.

Informacje na temat historycznego odkrycia w Domachowie pojawiają się od ponad dwóch lat, gdy w domachowskim kościele rozpoczęto realizację projektu „Renowacja zabytkowych obiektów sakralnej architektury drewnianej regionu Wielkopolski - etap II”. Od tego momentu drewniana świątynia „postarzała się” o jakieś 200 lat.

W tym czasie w ramach pozwolenia wydanego przez Delegaturę Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lesznie, przeprowadzono działania przy polichromii ściennej oraz polichromii stropu, a także przy prawie 30 obiektach stanowiących wyposażenie domachowskiego kościoła, w tym, między innymi: ołtarza głównego, trzech ołtarzach bocznych, ambonie, prospekcie organowym, rzeźbie z belki tęczowej, szafie zakrystyjnej, balustradzie komunijnej oraz balustradzie chóru muzycznego, dwóch relikwiarzach skrzynkowych.

Jak podaje Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków „większość zachowanego wyposażenia kościoła pochodzi z końcówki XVIII w., kiedy budowlę poddano gruntownemu remontowi”.

- Wtedy również wykonano polichromię figuralną na stropach oraz dekorację malarską z pseudopilastrami i arkadami na ścianach. Polichromie na zrębie i ożebrowaniu wewnętrznych ścian kościoła, odkryte w 2018 r. wraz z gotycką belką tęczową, są starsze pochodzą najprawdopodobniej z XVI i XVII w. i wykonano je w technice temperowej, bezpośrednio na drewnianych belkach. Wyróżnia je bogata tematyka, kolorystyka oraz lekki, zindywidualizowany rysunek, świadczący o wysokiej klasie artystycznej autora. Stanowią unikatowy przykład malarstwa monumentalnego na terenie Wielkopolski - czytamy na profilu facebookowym wielkopolskiego konserwatora zabytków.

Specjaliście zajmujący się określaniem wieku zabytków potwierdzają, że drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła w Domachowie o zdwojonej konstrukcji ścian (pierwotnie tylko zrębowej), którego powstanie przez długi czas datowano na 1568 rok jest o wiele starszy.

- Wyniki wykonanych w 2019 roku badań dendrochronologicznych wskazują jednak, że drzewa na budowę kościoła, wykorzystane w konstrukcji ścian oraz konstrukcjach dachowych, ścięto w latach 1368 oraz 1369, co sugeruje, że świątynię wzniesiono o wiele wcześniej niż w II połowie XVI w - dowiadujemy się z komunikatu.

Więcej czytaj w najbliższym wydaniu "Życia Gostynia".

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE