Wyjazd do Hydropolis we Wrocławiu nagrodą dla zwycięskiej klasy
Dla odwiedzających EKO Festyn w Poniecu organizatorzy przygotowali kilka stoisk: EKO-kino, Wodne eksperymenty, Kropelkowy kącik plastyczny, Wodny Świat przygotowany przez GZWiK w Poniecu, stoisko KZGRL oraz stoisko firmy PROTE.
- Z tego wszystkiego możecie skorzystać, a jeżeli będziecie aktywni czekają na was gadżety oraz nagrody związane z ekologią i ochroną środowiska. (...) Pani Kropelka Wody będzie dziś przekazywała wam informacje, jak oszczędzać wodę, a ma też dla was coś słodkiego. Można więc do Pani Kropelki podejść i porozmawiać. Mamy również konkurs indywidualny dla uczniów klas I-III oraz konkurs klasowy dla klas IV-VIII, w którym główną nagrodą jest wyjazd do Hydropolis we Wrocławiu - mówił, przede wszystkim do przedszkolaków i uczniów ponieckiej podstawówki Maciej Malczyk, dyrektor GCK Poniec.
Klon, grab lub morela za worek z odpadami podczas EKO Festynu w Poniecu
Najważniejszą częścią imprezy była akcja „Drzewko za butelkę”. Firma Acciona zasponsorowała kilkadziesiąt drzewek owocowych, a także ozdobnych, w tym graby i klony, które mieszkańcy przybyli na EKO Festyn w Poniecu mogli otrzymać w zamian za przyniesione worki z plastikowymi opakowaniami.
Burmistrz Ponieca: "Oszczędzajmy wodę w każdym momencie"
W trakcie EKO Festynu głos zabrał także patron honorowy, który wytłumaczył, czemu właściwie ma służyć impreza zorganizowana w Poniecu w Światowy Dzień Wody.
- Żyjemy w Poniecu, żyjemy w Polsce nie musimy martwić się o wodę, ale moi drodzy są regiony świata, gdzie woda staje się towarem luksusowym. Nie można tak jak u nas, pójść do sklepu i kupić butelkę wody czy napić się wody bezpośrednio z kranu. Festyn jest podkreśleniem, jak ważna jest woda - dla ludzi, dla życia, ale również dla przyrody. Nasz klimat się zmienia, wody jest coraz mniej. (...) Moi drodzy możemy oszczędzać wodę: na przykład, jak to mówią „kąpać się” pod prysznicem, wtedy mniej wody zużywamy. (...) Jak wrócicie do domu i będziecie myć zęby, to zwracajcie uwagę, żeby mieć wodę przygotowaną w kubeczku. (...) Dzisiaj jesteśmy tutaj po to, żeby 22 marca - w Światowy Dzień Wody zaakcentować, że tej wody jest coraz mniej w naszych zasobach, więc ją oszczędzajmy. Chcemy wam to przekazać, żebyście wy z kolei przekazywali swoim rówieśnikom, że wodę trzeba oszczędzać - powiedział Jacek Widyński, burmistrz Ponieca.
Małże wykryją każde zanieczyszczenie wody
Ciekawostką było podczas festynu w Poniecu stoisko firmy PROTE - Technologie dla środowiska, gdzie można było obejrzeć m.in. słynne małże, które w Gminnym Związku Wodociągów i Kanalizacji w Poniecu z siedzibą w Drzewcach informują o jakości wody w ponieckich wodociągach.
- Wykorzystujemy organizmy żywe z tego względu, że ich reakcja jest jednoznaczna i pewna. Z małżami nikt się nie dogada, nikt ich nie przekupi. Jeżeli takie proste stworzenia, jakimi są małże zamykają się od środowiska sygnalizując, że coś jest niedobrego w tej wodzie, to ta substancja na pewno nam również zaszkodzi. Dzięki temu, że połączyliśmy automatykę, mechanikę i elektronikę razem z żywymi organizmami, jakimi są małże mamy 100% pewność, czy woda jest zdatna do spożycia - tłumaczył działanie całego systemu Hubert Białorus z firmy Prote.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.