Reklama

Na wycieczki wyruszą uczniowie z gminy Gostyń. Jest dofinansowanie. A co z pozostałymi szkołami?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Na wycieczki wyruszą uczniowie z gminy Gostyń. Jest dofinansowanie. A co z pozostałymi szkołami? - Zdjęcie główne

Gmina Gostyń otrzymała ok. 112 tys. zł dofinansowania z programu "Postaw na edukację" | foto Adobe Stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Edukacja Z list wniosków rekomendowanych do dofinansowania w ramach przedsięwzięcia Poznaj Polskę wynika, że w naszym powiecie tylko gminie Gostyń w tym roku sprzyjało szczęście. Uczniowie z placówek w Goli, Sikorzynie, Siemowie, Daleszynie i Kunowie, a także z "podstawówek" w Gostyniu mogą pakować plecaki. Pojadą na wycieczkę.

Reklama

Gmina Gostyń otrzymała dofinansowanie w wysokości ponad 100 tys. zł do organizacji 16 wycieczek szkolnych. Środki pochodzą z ministerialnego programu „Poznaj Polskę”, skierowanego dla uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. 

Z listy wniosków rekomendowanych do dofinansowania w ramach przedsięwzięcia Poznaj Polskę, jakie opublikowało Ministerstwo Edukacji i Nauki wynika, że w powiecie gostyńskim z dotacji skorzystają tylko szkoły z gminy Gostyń. W sumie dotacja do organizacji wyjazdów i wycieczek, jaką otrzymała wynosi 112 209 zł.

W ramach programu „Poznaj Polskę” przewidziano dofinansowanie wycieczek szkolnych do znajdujących się w Polsce muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury, instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki. Wnioski o dofinansowanie mogły składać organy prowadzące publiczne lub niepubliczne szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe.

Aby organizacja wycieczki doszła do skutki i uczniowie mogli wyjechać, placówki oświatowe muszą zapewnić wkład własny w wysokości 20% wartości zadania – będą to wpłaty rodziców. 

Po jednej wycieczce zorganizują Szkoła Podstawowa w Siemowie i gostyńska „Piątka” oraz po dwa wyjazdy pozostałe szkoły podstawowe w gminie Gostyń (w Kunowie, Daleszynie, Goli i Sikorzynie).

Najtańsza wycieczka, zorganizowana zostanie przez gostyńską „Piątkę” - kosztuje w sumie 1740 zł, z czego dofinansowanie wynosi 1392 zł. Trasa wycieczki przewiduje wizytę w Hydropolis we Wrocławiu oraz Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, a także zwiedzanie Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.

Najdroższa wycieczka, organizowana przez SP Siemowo, kosztuje 20 600 zł i potrwa 3 dni. To wyjazd do Krakowa. Szkoła otrzyma dofinansowanie w wysokości 15 000 zł. Uczniowie zwiedzą m.in.: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Kopiec Kościuszki z otoczeniem, a także Krakowskie Drogi kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Gmina Krobia również złożyła wniosek o  przyznanie środków na zorganizowanie wycieczek szkolnych w ramach ministerialnego przedsięwzięcia. O środki na ten cel ubiegała się Szkoła Podstawowa im. Ziemi Biskupiańskiej w Starej Krobi, która oczekiwała na dofinansowanie dwóch wycieczek: jednodniowej dla klas I - III oraz trzydniowej do Krakowa i Wieliczki dla klas IV - VII.

Z uwagi na wyczerpanie środków finansowych przeznaczonych na finansowanie przedsięwzięcia pod nazwą  „Poznaj Polskę", Szkoła Podstawowa im. Ziemi Biskupiańskiej w Starej Krobi z gminy Krobia nie została ujęta na liście wycieczek przeznaczonych do dofinansowania.

Pilotaż przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki, w ramach którego chętne szkoły otrzymają środki na dofinansowanie wyjazdu do znajdujących się w Polsce muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury, instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki, ruszył we wrześniu.

- Przedsięwzięcie „Poznaj Polskę” to sposób na poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki. Dofinansujemy wycieczki edukacyjne dzieci i młodzieży. Będzie to cenna pomoc dla nauczycieli w realizacji podstawy programowej. Przedsięwzięcie uatrakcyjni również proces nauczania: nauka w unikalnym środowisku edukacyjnym, poszukiwanie śladów historii, eksperymentowanie w centrach nauki. Będzie to też promocja nowoczesnej edukacji patriotycznej - promowało akcję Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Rząd w 2021 r.  przekazał na ten cel 15 mln zł. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach programu „Polski Ład”. W ramach ministerialnego programu, zgodnie z zapowiedziami, dotowane były wyjazdy organizowane w trakcie zajęć lekcyjnych, czyli od września do czerwca.

Zgodnie z przykazem ministerstwa, wycieczki powinny być realizowane w ramach 4 obszarów edukacyjnych:

  1.  Śladami Polskiego Państwa Podziemnego.
  2.  Śladami Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
  3.  Kultura i dziedzictwo narodowe.
  4.  Największe osiągnięcia polskiej nauki.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy