Reklama

Według służb sanitarnych mieszkańcy Ponieca i okolic mogą już m.in. pić wodę prosto z kranu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: profil facebookowy Jacek Widyński

Według służb sanitarnych mieszkańcy Ponieca i okolic mogą już m.in. pić wodę prosto z kranu - Zdjęcie główne

System wczesnego ostrzegania w postaci małż słodkowodnych, które umieszczono w specjalnym zbiorniku ma informować o wszelkich zanieczyszczeniach wody pitnej dostarczanych do mieszkańców przez Stację Uzdatnia Wody w Drzewcach | foto profil facebookowy Jacek Widyński

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgodnie z komunikatem wydanym przez Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gostyniu woda pochodząca z wodociągu w Drzewcach, która jest dostarczana do Ponieca i 15 okolicznych miejscowości po ponad dwóch tygodniach nadaje się do do bezpośredniego spożycia przez mieszkańców. Tymczasem odpowiedzialny za jej jakość Gminny Związek Wodociągów i Kanalizacji w Poniecu z siedzibą w Drzewcach inwestuje w system wczesnego ostrzegania, który ma zapobiec na przyszłość sytuacją podobnym do tej, która miała miejsce w ostatnich tygodniach.

Kika godzin temu na stronie internetowej gostyńskiego sanepidu pojawił się komunikat, w który, "Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gostyniu, na podstawie wyników przeprowadzonych badań informuje, że jakość wody uległa stabilizacji pod względem bakteriologicznym" i "spełnia wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 roku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r. poz. 2294)".

- Woda nadaje się do celów konsumpcyjnych i na potrzeby gospodarcze - czytamy w tymże komunikacie.

Burmistrz Ponieca miał zlecić audyt w wodociągach

Tymczasem nie milknie echo sytuacji dotyczącej jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z wodociągu publicznego w Drzewcach zaopatrującego w wodę mieszkańców:

  • Ponieca
  • miejscowości: Drzewce, Rokosowo, Bączylas, Teodozewo, Żytowiecko, Grodzisko, Łęka Wielka, Łęka Mała, Kopanie, Bogdanki, Śmiłowo, Wydawy, Zawada, Franciszkowo, Czarkowo.
W specjalnie wydanym oświadczeniu burmistrz Jacek Widyński poinformował mieszkańców o działaniach podjętych w Gminnym Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Drzewcach mającym zapobiec na przyszłość zdarzeniom ze skażoną wodą podobnym do tych, które przez ostatnie tygodnie miały miejsce na terenie Ponieca oraz 15 okolicznych miejscowości - więcej na ten temat czytaj TUTAJ.

- Niezwłocznie po zapoznaniu się z wynikami badań wskazującymi na zmianę właściwości mikrobiologicznych wody zleciłem natychmiastowe podjęcie stosownych działań zaradczych. W bardzo krótkim czasie zostały zlecone ponowne badania wody, których celem była weryfikacja zaistniałych okoliczności. Stacja Uzdatniania w Drzewcach została uzbrojona w specjalistyczny dozownik podchlorynu sodu celem prewencyjnego zapewnienia dostaw wody o wymaganej jakości sanitarnej. Następnie w Urzędzie Miejskim w Poniecu zwołałem spotkanie z udziałem specjalistów z dziedziny badania i uzdatniania wody oraz z samym projektantem technologii SUW Drzewce - czytamy w oświadczeniu burmistrza Ponieca.

Włodarz miał również zlecić "znanemu w branży wodociągowej technologowi uzdatniania wody dokonanie audytu poprawności przebiegu procesów technologicznych ujmowania, uzdatniania, i dystrybucji wody pitnej", a w SUW Drzewce zainstalowano system biomonitoringu SYMBIO stanowiący "system wczesnego ostrzegania przed incydentalnym zanieczyszczeniem produkowanej wody". 

Źródło zdjęcia: profil facebookowy Jacek Widyński

Małże jako "system wczesnego ostrzegania" przed bakteriami w wodociągu

- W trosce o mieszkańców gminy Poniec, na SUW DRZEWCE zostały zainstalowane bioindykatory którymi są małże słodkowodne. Są to wyjątkowi, i wyczuleni „pracownicy”, bo przez 24 godziny na dobę 365 dni w roku będą odpowiedzialni za czystość wody dostarczanej do mieszkańców gminy Poniec. Małże, o których mowa są częścią Systemu Biomonitoringu, a jego funkcjonowanie oparte jest o idee bioindykacji. Te wyjątkowo czułe organizmy (małże), gdy tylko pojawi się w wodzie jakakolwiek zanieczyszczenie, w reakcji obronnej zamykają swoje muszle, informując on-line, co jedną sekundę o przydatności wody do przesłania jej końcowemu odbiorcy.

W obiekcie Stacji Uzdatniania Wody Drzewce w specjalistycznym zbiorniku zostało umieszczonych osiem małży z gatunku skójka zaostrzona (łac. Unio tumidus). Do każdego z tych osobników został „przytwierdzony” elektromagnes współpracujący z sondami pomiarowymi, które rejestrują stopień otwarcia muszli, i ich naturalny biorytm, porównywalny do ludzkiego EKG. Nagłe zamknięcie się muszli tych organizmów będzie natychmiast informowało nas o niekorzystnej zmianie parametrów wody pitnej, tym samym SYMBIO wygeneruje odpowiedni sygnał alarmowy, na który nasze służby będą reagowały jeszcze szybciej i sprawniej niż dotychczas - czytamy dalej w piśmie.

Źródło zdjęcia: profil facebookowy Jacek Widyński

Według przekazanych informacji "organizmy wskaźnikowe" przy monitorowaniu wody będą pracowały na SUW Drzewce trzy miesiące, a po tym czasie firma obsługująca system dokona wymiany małży na nowe organizmy.

- Sama metoda biowskaźników jest jedną z najskuteczniejszych technologii dostępnych na rynku. System SYMBIO jest połączeniem sprawdzonej naturalnej metody, która daje nowe standardy bezpieczeństwa także dla odbiorców wody pitnej gminy Poniec - czytamy w końcowej części oświadczenia burmistrza Jacka Widyńskiego.

Źródło zdjęcia: profil facebookowy Jacek Widyński

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy