Ilu uczniów mają zamiar przyjąć szkoły ponadpodstawowe zarządzane przez powiat gostyński, a ilu jest kandydatów do tych szkół?
- W związku z przewidywanym w tym roku większym naborem, związanym z faktem, że osiem lat temu część sześciolatków rozpoczęła naukę w szkole podstawowej [obok siedmiolatków - przyp. red.] postanowiliśmy uruchomić około 30 oddziałów, tj. o 10 więcej niż tradycyjnie. Dlatego też, dla wszystkich uczniów, którzy pragną się uczyć w naszych szkołach, miejsca nie zabraknie - zapewnia odpowiedzialny za powiatową oświatę wicestarosta Janusz Sikora.
Średnio oddział liczy od 30 do 32 uczniów.
Jak pokazują statystyki Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Gostyniu na 2 sierpnia 2022 roku sytuacja kształtowała się następująco:
- ZSO Gostyń – 5 oddziałów (tj. 160 uczniów), obecnie przyjętych jest 118,
- ZSZ Gostyń – 12 oddziałów (tj. 384 uczniów), obecnie przyjętych jest 333,
- ZSOiZ Krobia – 8 oddziałów (tj. 256 uczniów), obecnie przyjętych jest 236,
- ZSR Grabonóg – 6 oddziałów (tj. 192 uczniów), obecnie przyjętych jest 174.
Czy są jeszcze wolne miejsca w naszych szkołach?
W założeniach do projektu organizacji pracy Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi miały powstać 2 klasy liceum, 1 klasa technikum i 2 klasy szkoły branżowej. Ze względu na wspomniane „półtora rocznika” ostatecznie dyrekcja szkoły musiała zweryfikować plany i utworzono: 3 klasy liceum, 1 dwuzawodową klasę technikum i 4 klasy szkoły branżowej, czyli o 3 oddziały więcej.
- Jeżeli średnio przyjmiemy, że oddział liczy 32 osoby, to mamy około 100 uczniów więcej niż planowaliśmy. Ale nie jest to dla mnie zaskoczeniem, spodziewaliśmy się takiej sytuacji - mówi Krzysztof Perdon, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi.
Obłożenie klas jest bardzo wysokie, niektóre kierunki kształcenia są zapełnione w 100%.
- Mamy kilka osób, które nie dostarczyły oryginałów świadectw ukończenia szkoły, co oznacza, że zrezygnowały z rekrutacji do naszej szkoły i wybrały inną placówkę. Teoretycznie na dziś nie mam wolnych miejsc, gdyż zgodnie z założeniami oddziały miały mieć po 32 uczniów. Jedynie w klasie językowej pozostaje jeszcze pole do manewru - dodaje dyrektor.
W klasach licealnych ZSOiZ: na profil ogólny i do klasy mundurowej przyjęto po 33 osoby. Za to we wspomnianym oddziale językowym jest 6 wolnych miejsc (26 osób). W technikum funkcjonuje jeden oddział dwuzawodowy, gdzie w zawodzie technik budownictwa jest 17 uczniów, a w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych - 16 osób, czyli jednak pełna klasa.
- W szkole branżowej I stopnia jest 117 osób w czterech oddziałach, więc trzymając się stricte wyznaczonych limitów mógłbym jeszcze kilku uczniów przyjąć. W tym przypadku mamy 5 osób, które zrezygnowały, czyli poszły do innej szkoły. Mówimy tutaj w szczególności o osobach z okolic Niepartu i Gostkowa, którym łatwiej dojeżdżać do szkół w Miejskiej Górce - komentuje dyrektor Krzysztof Perdon.
Musieli rozbudować internat
Również w Zespole Szkół Rolniczych w Grabonogu ze względu na 1,5 rocznika, który wyszedł ze szkół podstawowych nie brakuje chętnych do nauki. Po raz pierwszy od kilku lat udało się otworzyć tzw. klasę policyjną, czyli liceum ogólnokształcącego z innowacją pedagogiczną: bezpieczeństwo publiczne i działania policji, gdzie wcześniej zwyczajnie brakowało chętnych. Teraz oddział liczy pełne 35 osób.
- Nie tylko liceum policyjne czy profil weterynaryjny czy zawód technika analityka cieszą się zainteresowaniem Dla przykładu kierunek technika architektury krajobrazu mieliśmy w poprzednich latach łączony, a w tym prawdopodobnie będziemy mieli całą klasę - informuje Anna Kuflińska, kierownik internatu w ZSR Grabonóg.
Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu jest jedyną szkołą w naszym powiecie, która oferuje zakwaterowanie dla swoich uczniów na czas nauki. Jest to ważne przykładowo dla osób, które mieszkają dosyć daleko od szkoły. Także tutaj widać, ilu uczniów opuściło mury szkół podstawowych w tym roku.
- W tym roku wygląda na, że nie wszystkie osoby dostaną się do internatu. Mamy osoby spod Krotoszyna czy nawet spod Poznania, które przywiozły dokumenty do nas do szkoły. W internacie jest możliwość zakwaterowania 83 mieszkańców. I tak musieliśmy zaadaptować dwa nowe pomieszczenie, aby zwiększyć liczbę miejsc. Poprzednimi laty w internacie przebywało około 60 osób, a teraz z roku na rok jest coraz większe zainteresowanie. W zeszłym było to już 75 - dodaje kierownik internatu.
Za dwa lata naboru może nie być w ogóle
W Zespole Szkół Zawodowych w Gostyniu w roku szkolnym 2022/2023 prawie 400 uczniów ma się uczyć w 12 oddziałach. - Są jeszcze wolne miejsce w technikum, w niektórych zawodach zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie internetowej kuratorium także można do nas przyjść i zapisać się jeszcze do szkoły - mówi dyrektor Maciej Marcinkowski.Liczba oddziałów zwiększyła się w sumie o 4 z planowanych początkowo 8: w technikum będą 2 odziały więcej - z 5 do 7, w szkole branżowej również o 2 - z 3 do 5.
- Wiedzieliśmy, że w tym roku jest trochę więcej niż jeden rocznik absolwentów klas VIII, bo szkoły podstawowe kończyły 6- i 7-latki. W przyszłym roku będzie podobnie, ale z drugiej strony za dwa lata prawdopodobnie nie będzie naboru do szkół ponadpodstawowych, dlatego, że nie ma na dziś praktycznie klas VII w roczniku - komentuje Maciej Marcinkowski.
Co z uczniami, którzy nie dostaną się do szkół pierwszego wyboru?
O sukcesie pierwszego wyboru decydują punkty ze świadectwa i wynik egzaminu po szkole podstawowej. Dla tych, którzy się nie zakwalifikowali do szkoły wg pierwszej preferencji pozostaje jeszcze rekrutacja uzupełniająca, która będzie trwała od 3 do 5 sierpnia.Wszystkie niezbędne informacje są zamieszczone na platformie naboru: https://nabor.pcss.pl/gostyn/szkolaponadpodstawowa
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.