Reklama

Dyrektorzy szkół i przedszkoli w gminie Gostyń wybrani. Są nowe osoby na stanowiskach. To był wyjątkowy nabór

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. gostynska.pl

Dyrektorzy szkół i przedszkoli w gminie Gostyń wybrani. Są nowe osoby na stanowiskach. To był wyjątkowy nabór - Zdjęcie główne

Rozstrzygnieto konkurs na stanowiska 7 dyrektorow placówek oświatowych w gminie Gostyń | foto arch. gostynska.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości To był wyjątkowy nabór. Burmistrz Gostynia ogłosił w maju 2022 roku konkursy na stanowiska dyrektorów aż 7 placówek oświatowych gminy Gostyń. Po "rozmowach kwalifikacyjnych" mamy nowych dyrektorów, a nawet "dyrektorskie małżeństwo".

Konkursy na dyrektorów szkół w gm. Gostyń zostały ogłoszone ze względu na to, że zarządcom niektórych placówek skończyła się kadencja, a inni zdecydowali się odejść na emeryturę - CZYTAJ TUTAJ.

W wyznaczonym terminie do urzędu wpłynęły oferty na 6 stanowisk dyrektorskich, które złożyło 7 kandydatów, a właściwie kandydatek.

-  Osoby, które odpowiedziały na ofertę, prezentowały bardzo wysoki poziom doświadczenia, wiedzy i kreatywności - skomentował Grzegorz Skorupski, zastępca burmistrza Gostynia i przewodniczący komisji konkursowej.

Nie zgłosiła sie żadna chętna osoba na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w Siemowie, za to dwie nauczycielki walczyły o fotel dyrektorski w placówce w Daleszynie. Decyzja dotycząca stanowiska w Siemowie zostanie podjęta w późniejszym terminie. Najprawdopodobniej fotel dyrektorski w tej niewielkiej, wiejskiej szkole zostanie obsadzony przez powierzenie funkcji.

Tak mówi prawo - jeśli do konkursu na stanowisko dyrektora nie zgłosi się żaden kandydat albo w wyniku konkursu nie wyłoniono kandydata, organ prowadzący powierza to stanowisko ustalonemu przez siebie kandydatowi. Oczywiście taka kandydatura zostaje wyznaczona dopiero po zasięgnięciu opinii rady szkoły lub placówki i rady pedagogicznej. Wówczas takiego kandydata powinien zaakceptować organ sprawujący nadzór pedagogiczny - kurator oświaty. Do czasu powierzenia stanowiska dyrektora, organ prowadzący szkołę może powierzyć pełnienie obowiązków dyrektora szkoły wicedyrektorowi. Natomiast w szkołach, w których nie ma wicedyrektora, funkcję kierowania szkołą powierza się nauczycielowi tej szkoły, jednak nie dłużej niż na 6 miesięcy.

Co do Siemowa... jeśli nie ona, to kto?

W tym przypadku - ponieważ nie zgłosił się żaden chętny - burmistrz Gostynia, po rozmowie z wybranymi przez siebie osobami, zdecyduje, kogo wybrać na stanowisko dyrektora placówki w Siemowie. Czyżby w grupie kandydatów była dotychczasowa dyrektorka szkoły? Łatwo się domyśleć, kto może w tak odpowiedzialnej roli wykazać się najlepiej, jeśli nie doświadczona na tym stanowisku osoba?

W konkursie na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Gostyniu wpłynęła jedna oferta, obecnego dyrektora tej szkoły. Komisja konkursowa po przeprowadzeniu rozmowy z kandydatem zdecydowała o rekomendowaniu Waldemara Minty na stanowisko dyrektora tej placówki, a stanowisko zostanie powierzone na 5 lat.

W konkursie na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w Daleszynie wpłynęły dwie oferty. Komisja konkursowa po przeprowadzeniu rozmów z kandydatami zarekomendowała na to stanowisko Małgorzatę Kasprzak, która obecnie pracuje w szkole w Daleszynie jako polonistka. Stanowisko to zostanie powierzone na 5 lat.

Po tej decyzji będziemy mieć w gminie dyrektorskie małżeństwo. W „w podstawówce” w Kunowie funkcję tę pełni mąż Małgorzaty Kasprzak - Artur Kasprzak. Nie pierwsze. 

W konkursie na stanowisko dyrektora wiejskiej placówki  w Goli wpłynęła jedna oferta. Po przeprowadzeniu rozmowy z kandydatem zarekomendowano na to stanowisko Jolantę Przybył, która obecnie pracuje w szkole w Sikorzynie jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, od początku maja pełni też rolę społecznego zastępcy dyrektora, po tym jak jej przełożona przeszła "na chorobowe". W ten sposób zdobyte doświadczenie na pewno ułatwi jej kontynuację działań dyrektorskich.

Stanowisko dyrektora w Goli, podobnie jak pozostałych, zostanie powierzone na 5 lat.

Po ogłoszeniu naboru na stanowisko dyrektora w Sikorzynie wpłynęła jedna oferta. Komisja konkursowa po przeprowadzeniu rozmowy z kandydatem zarekomendowała na to stanowisko Monikę Talagę, która obecnie pracuje w tamtejszej szkole m.in. jako nauczyciel języka polskiego. Stanowisko dyrektora szkoły w Sikorzynie zostanie powierzone na kolejną kadencję.

W konkursie na stanowisko dyrektora Przedszkola Miejskiego nr 4 w Gostyniu wpłynęła jedna oferta, obecnej dyrektor tego przedszkola. Komisja konkursowa po przeprowadzeniu rozmowy z kandydatką zarekomendowała na to stanowisko Małgorzatę Wesołowską na kolejną kadencję.

Na stanowisko dyrektora przedszkolnej „piątki” wpłynęła jedna oferta, obecnej dyrektor tej placówki. Komisja po przeprowadzeniu rozmowy z kandydatką zarekomendowała na to stanowisko Jolantę Skrzypek.  Funkcja dyrektora przedszkola nr 5 w Gostyniu zostanie powierzona na 5 lat. 

Po akcpetacji włodarza, wyłoniony w konkursie kandydat na dyrektora zostanie zgłoszony organowi sprawującemu nadzór pedagogiczny nad szkołą lub placówką. Powierzenie stanowiska dyrektora szkoły lub innej placówki może bowiem nastąpić, jeżeli organ sprawujący nadzór pedagogiczny, czyli kurator oświaty, nie zgłosi (w ciągu 14 dni od przedstawienia kandydata na to stanowisko) umotywowanych zastrzeżeń. W przypadku Gostynia takich nikt się raczej nie spodziewa. 

Jak zaprezentowali się kandydaci na dyrektorów placówek oświatowych w gminie Gostyń?

Ocenie podlegała szczególnie przedstawiona przez oferentów koncepcja funkcjonowania i rozwoju szkoły lub przedszkola. Pod tym kątem komisja przeprowadzała z kandydatem rozmowę. Na jedną kandydaturę (wraz z analizą dokumentów, rozmowami kwalifikacyjnymi) poświęcono około 2-3 godzin, dlatego posiedzenia rozłożono na 3 dni. 

Grzegorz Skorupski, wiceburmistrz Gostynia, przewodniczący komisji konkursowej 

Komisja oceniała przygotowanie kandydatów, profesjonalizm, kreatywność, ale też chęć zmian, jakie są konieczne w dostosowaniu naszych jednostek do obecnie stawianych wymogów. W przypadku kandydatów, którzy dotychczas pełnili tę funkcję i startowali po raz kolejny, nie byliśmy zaskoczeni. Spodziewaliśmy się, że będą to bardzo ciekawe propozycje, kreatywne i jak zwykle pokazujące, że wizja przyszłości placówki, którą kierowali do tej pory jest szyta na miarę wieku, pod kątem rozwoju. Jest przygotowywana profesjonalnie i kreatywnie przede wszystkim. W przypadku placówek wiejskich, specyficznych, obowiązują zupełnie inne wymagania i zasady przygotowania do rolki dyrektora tej placówki. Większy nacisk kładzie się na kwestie  związane przede wszystkim ze współpracą z lokalnym środowiskiem i kwestią odpowiedniego poziomu edukacyjnego. Przedstawiono bardzo ciekawe pomysły pod tym względem, zaakceptowali je członkowie komisji konkursowej.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy