Reklama

Zgłosiło się 7 kandydatów na dyrektorów. Gmina Gostyń ma kłopot ze szkołą w Siemowie. Co zrobi burmistrz?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Zgłosiło się 7 kandydatów na dyrektorów. Gmina Gostyń ma kłopot ze szkołą w Siemowie. Co zrobi burmistrz? - Zdjęcie główne

Gostyń. Nie ma kandydata na dyrektora Szkoły Podstawowej w Siemowie | foto fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W gminie Gostyń trwa konkurs na dyrektorów placówek oświatowych. Poszukiwani są kandydaci na stanowisko do tych przedszkoli i szkół podstawowych, w których szefom kończą się kadencje. 10 czerwca 2022r. upłynął termin składania ofert. Czy są chętni?

Siedem konkursów na dyrektorów szkół i przedszkoli w gminie Gostyń

Burmistrz Gostynia 20 maja ogłosił siedem konkursów na dyrektorów szkół i przedszkoli w gminie Gostyń.

- Poszukiwany jest dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 w Gostyniu, w Daleszynie, Goli, Siemowie i Sikorzynie oraz Przedszkola Miejskiego nr 4 i 5 w Gostyniu. Konkursy zostały ogłoszenie w związku z mijającą kadencją dyrektorów placówek oświatowych - informowała Monika Wozik, naczelnik wydziału komunikacji społecznej w gostyńskim magistracie.

Osoby, które zdecydowały się aplikować na stanowiska dyrektorów musiały mieć przynajmniej 5-letni staż pracy i wyższe wykształcenie. Gmina poszukuje osób posiadających przygotowanie pedagogiczne oraz kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela. Poza tym zgłoszenie kandydata powinno zawierać m.in. uzasadnienie przystąpienia do konkursu oraz koncepcję funkcjonowania i rozwoju publicznej szkoły podstawowej lub przedszkola, a także życiorys. W przypadku nauczyciela wymagane były także inne dokumenty: akt nadania stopnia nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego, dyplom potwierdzający ukończenie studiów, dokumenty potwierdzające staż pracy, ocena pracy, zaświadczenie lekarskie, oświadczenie o niekaralności, zgoda na przetwarzanie danych.

Szkoła w Siemowie - nie ma chętnego do objęcia funkcji dyrektora 

Kandydaci chętni do przejęcia sterów w szkołach lub przedszkolach w gminie Gostyń mogli składać oferty w zamkniętych kopertach opatrzonych nazwą konkursu do 10 czerwca 2022 roku. Czy o stanowiska walczą obecni dyrektorzy placówek?

Na 7 ogłoszonych konkursów komplet wymaganych dokumentów złożyło 7 osób.  W grupie osób zainteresowanych konkursem znaleźli się ci, którzy obecnie piastują kierownice stanowiska w szkołach. Są też nowi kandydaci, którzy chcą zastąpić poprzedniczki na stanowisku dyrektora szkoły podstawowej w Goli, w Sikorzynie i Daleszynie. Panie, które dotychczas pełniły tam funkcję dyrektora wybierają się na emeryturę.

Z informacji, jakie uzyskaliśmy w urzędzie miejskim wynika, że nie będzie kłopotu ze znalezieniem dyrektora do dwóch przedszkoli miejskich. Z „podstawówkami” jest gorzej. Nie ma chętnych na zajęcie fotela dyrektora w placówce w Siemowie, za to jest dwóch kandydatów na dyrektora w Daleszynie.

Dlaczego nauczyciele nie chcą zostawać dyrektorami szkół? 

Samorządy w Polsce mają coraz większe problemy z obsadzaniem stanowisk dyrektorów szkół - o PIASKACH CZYTAJ TU. Od kilku lat (w gminie Gostyń również) to zazwyczaj ten sam dyrektor, który stara się o kolejną kadencję i jest jedynym kandydatem. Brakuje kandydatów na dyrektorów szkół i przedszkoli, ale również na ich zastępców. Nauczyciele boją się odpowiedzialności, która z roku na rok jest coraz większa. Biorą również pod uwagę warunki finansowe, a więc to, jaka jest wysokość dodatku funkcyjnego, motywacyjnego, czy i ile godzin ponadwymiarowych mogą realizować...

Uchwalona przez Sejm na początku 2022 r. nowelizacja prawa oświatowego, która wzmacnia nadzór kuratora nad dyrektorami to kolejny krok do zniechęcenia dyrektorów czy kandydatów do pełnienia tej funkcji. 

W gminie Gostyń posiedzenia komisji konkursowych zaczną się 20 czerwca i potrwają dwa dni - do 22 czerwca. W przypadku Siemowa gmina Gostyń, jako organ prowadzący, prawdopodobnie skorzysta z możliwości „powierzenia stanowiska dyrektora”.

Zgodnie z prawem organ prowadzący może powierzyć stanowisko dyrektora jednostki oświatowej ustalonemu przez siebie kandydatowi, po uzyskaniu pozytywnej opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny, na okres nie dłuższy niż do 31 sierpnia 2023 r., jednak nie krótszy niż jeden rok szkolny.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy