Reklama

Czy wójt Piasków będzie szukał nowego dyrektora? Do konkursu na dwóch dyrektorów zgłosił się jeden kandydat

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Agnieszka Andrzejewska /fotomontaż: M. Mostowy

Czy wójt Piasków będzie szukał nowego dyrektora? Do konkursu na dwóch dyrektorów zgłosił się jeden kandydat - Zdjęcie główne

Wójt gminy Piaski musi podjąc decyzję do końca sierpnia | foto Agnieszka Andrzejewska /fotomontaż: M. Mostowy

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Do 7 czerwca był termin składania kandydatur w konkursach na dyrektorów dwóch placówek oświatowych w gminie Piaski. Są to kierownicze stanowiska w Przedszkolu Samorządowym i Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. M. Kopernika. Okazało się, że chętna była tylko 1 osoba. Co teraz? Kto przejmie stery po poprzedniczce?

Wójt gminy Piaski powołał dwie komisje konkursowe do zorganizowania wyboru na dyrektorów piaskowskiego przedszkola i podstawówki. Jednak we wtorek 7 czerwca do sekretariatu Urzędu Gminy w Piaskach  wpłynął komplet dokumentów tylko od jednego kandydata. To stanowczo za mało na 2 placówki oświatowe. Jak wyglądają procedury, jakie teraz możliwości ma wójt Wiesław Glapka?

Dyrektor przedszkola wraca do szkoły

Dotychczasowa dyrektor Przedszkola Samorządowego w Piaskach (a raczej pełniąca obowiązki dyrektora) w Piaskach, Agnieszka Jankowiak zrezygnowała z pełnienia tej funkcji i postanowiła wrócić do nauczania w klasach 1-3 w lokalnej podstawówce. Do konkursu na zwalniane stanowisko zgłosiła się jedna osoba.

- Tu sprawa jest prosta - wyjaśnia Edyta Biernacka, kierownik Centrum Usług Wspólnych, któremu gmina zleciła przygotowanie konkursu. - 22 czerwca zbierze się komisja, która otworzy ofertę kandydatki na dyrektor Przedszkola Samorządowego, zapozna się z dokumentami i – jeżeli spełni ona wymogi formalne, przedstawi koncepcje funkcjonowania placówki i odpowie na pytania komisji - zatwierdzi wybór jedynej chętnej. 

W podstawówce zapanuje bezkrólewie?

Trochę bardziej skomplikowana jest sytuacja w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi  im. M. Kopernika. Okazało się, że na stanowisko po przechodzącej wkrótce na emeryturę dyrektor Danucie Piaseckiej nie zgłosił się nikt. Dotychczasowa zastępca dyrektora, Justyna Konieczna również rezygnuje ze stanowiska i wraca do pracy pedagogicznej w swojej szkole. W związku z tym wójt  Wiesław Glapka ma dwa rozwiązania. Albo do końca sierpnia (gdy kończy się kadencja dotychczasowej dyrektor) znajdzie i powoła pełniącego obowiązki (p.o), który przejmie stery w podstawówce już od 1 września. Należy podkreślić, że taka osoba nie musi spełniać wszystkich wymogów określonych w regulaminie konkursowym na dyrektora.  Wtedy też gmina zyska czas na ogłoszenie w następnym roku kolejnego konkursu, do którego – być może- ktoś się zgłosi. Alternatywą do „przeczekania” jest wyszukanie przez wójta osoby odpowiedniej na to stanowisko, spełniającej warunki konkursowe i powierzenie jej tej funkcji niejako „z nadania”. 

Które z rozwiązań będzie korzystniejsze dla podstawówki w Piaskach? Nie wiadomo. Istotne jest, że podstawówka nie może zostać bez szefa. Nowego dyrektora, tak czy inaczej poznamy 1 września.

Problem nie tylko w tej gminie

Czy to problem tylko jednej gminy czy tendencja ogólnopolska?

- Podobno w wielu placówkach w Polsce dyrektorzy rezygnują ze swoich stanowisk, a na wakaty nikt się nie zgłasza - podkreśla Wiesław Glapka, włodarz gminy Piaski. - Nie jest to tylko nasz lokalny problem. 

Powodów jest pewnie wiele. Dzisiejsze zamieszanie w przepisach, niestabilna sytuacja w szkolnictwie i niewielka różnica w uposażeniu pomiędzy szeregowym nauczycielem a dyrektorem z pewnością nie wpływają pozytywnie na proces rekrutacji na to odpowiedzialne stanowisko. A szkoła funkcjonować musi...

Jak w Gostyniu przebiegają konkursy na stanowiska dyrektorskie w 7 placówkach oświatowych? PISZEMY TUTAJ

W gminie Piaski ostatnio odbyło się kilka imprez sportowych: Bieg Bojanowskiego, Bieg Senatora czy Gminne Zawody Sportowo- Pożarnicze

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy