Reklama

Wyjątkowy jubileusz w Krobi. 100 lat obecności o. oblatów w parafii. Odsłonięto pamiątkowe tablice

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - Nasza obecność w Krobi jest teraz skromna – zaledwie jeden współbrat, kapelan. Kiedyś było nas więcej, ale cieszymy się z tej obecności, która liczy już 100 lat i wpisuje się tak bardzo w charyzmat oblacki – mówił o. Paweł Zając OMI. W krobskiej parafii odbyły się uroczystości związane ze 100-letnią posługą Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w mieście i pobliskich Chumiętkach. Odsłonięto pamiątkowe tablice.

W 2022r. przypada 100 lat obecności o. oblatów w parafii pw. św. Mikołaja w Krobi. W ramach obchodów jubileuszu, 16 października do krobskiej świątyni  zawitali ojcowie oblaci, by wygłosić kazanie misyjne. Po mszy św. wierni mogli nabyć artykuły związane z misjami, a przed kościołem zbierano ofiarę na cele misyjne.

Główne uroczystości odbyły się w niedzielę, 23 października. Z parafianami oraz o. oblatami jubileusz uczcił abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, który przewodniczył Eucharystii. Do Krobi przybyła część rady prowincjalnej zakonu, z prowincjałem, o. Pawłem Zającem OMI na czele, ekonom prowincjalny – o. Józef Czernecki OMI, były prowincjał – o. Teodor Jochem OMI, obecny kapelan w Domu Pomocy Społecznej w Chumiętkach – o. Antoni Walisko OMI oraz jego poprzednik – o. Jan Gerłowski OMI.

- 100 lat temu ojcowie oblaci przybyli do naszej parafii – do Krobi, do Chumiętek – i po dziś dzień są tutaj. Ubogacają naszą wspólnotę swoją duchowością, swoją posługą. Ubogacają wiarą, którą nam przynoszą. I pragniemy dzisiaj Panu Bogu dziękować za te sto lat i prosić, by Pan Bóg nadal zechciał błogosławić oblatom i krobskim parafianom – tymi słowami ks. kan. Sławomir Grośty, powitał niecodziennych gości.

Oblaci w Krobi i archidiecezji poznańskiej

Podczas uroczystej mszy św. kazanie wygłosił metropolita poznański. Nawiązując do jubileuszu obecności oblatów w krobskiej parafii, arcybiskup Stanisław Gądecki mówił o obecności i posłudze duszpasterskiej polskich misjonarzy oblatów w ponad tysiącletniej historii diecezji i archidiecezji poznańskiej. Uczestniczący w liturgii dowiedzieli się, że samo zgromadzenie powstało w południowej Francji dopiero w 1816 roku i już w swoich początkach „posiadało renomę szczególnej gorliwości misyjnej”.

Zostało założone przez ks. Eugeniusza de Mazenoda, późniejszego biskupa Marsylii, w Aix (Prowansja). Założyciel pragnął połączenia gorliwości duszpasterskiej z ideałem życia zakonnego. Na początku oblaci zajęli się głoszeniem misji parafialnych i rekolekcji, prowadzili sanktuaria maryjne, z czasem rozpoczęła się ich wielka epopeja misyjna „ad gentes”, która trwa do dziś. Od początku misjonarze Niepokalanej swoją pomoc kierowali ku najuboższym w sensie materialnym i duchowym, będąc blisko ludzi, którym głoszą Ewangelię.

Jak ojcowie oblaci trwafili do Krobi?

Hierarcha podczas Eucharystii w Krobi przypomniał pokrótce historię tworzenia się polskiej prowincji zgromadzenia. Polscy oblaci w 1919 roku przybyli do Piekar Śląskich. Pomagali wówczas w największym sanktuarium maryjnym na Górnym Śląsku.

- Tutaj głosili kazania pątnicze, słuchali spowiedzi i pomagali okolicznym proboszczom głosząc misje i rekolekcje. Ich pobyt w Piekarach nie trwał długo. 6 czerwca 1920 r. Rada Generalna legowała pierwszy Dom Oblacki w Krotoszynie. Krotoszyńska siedziba oblatów nie była ich własnością, a budynek małego Seminarium Duchownego Ojców Oblatów nie był w stanie pomieścić wszystkich zgłaszających się chłopców – mówił w kazaniu abp. Stanisław Gądecki.

Dlatego zgromadzenie nabyło obszerny budynek Zakładu Wychowawczego im. Grotowskiego w Lublińcu, z parkiem, ogrodem oraz 16-hektarowym polem uprawnym. 

- (…) W tym czasie pojawiła się propozycja delegacji miasta Krobi, która w marcu 1922 roku złożyła wizytę oblatom w Krotoszynie. Radni miejscy zaoferowali oblatom przejęcie majątku po Tonie Millerze w Chumiętkach pod Krobią. Oblaci postanowili utworzyć w Krobi scholastykat dla swoich pierwszych kleryków. Do 1939 roku dom w Krobi służył dwojakim celom: jako juniorat dla wybranych klas gimnazjalnych i scholastykat dla kleryckich kursów filozofii - mówił arcybiskup Gądecki.

Jednocześnie, w maju 1922 roku rozpoczęto prace adaptacyjne obiektu w Chumiętkach na potrzeby klasztorne.

Z kart historii (źródło: Muzeum w Gostyniu):

W Chumiętkach przed 1939 rokiem znajdowała się też redakcja miesięcznika „Oblat Niepokalanej”. W 1938 roku było tu trzech ojców. Nieznane są losy obiektu oblatów w latach II wojny światowej. Wieś ponownie otrzymała dawną pruską nazwę Marienheim. 

Po zakończeniu działań wojennych oblaci powrócili do Chumiętek i wznowili zajęcia dla kleryków. Jednak jeszcze w tym samym roku zdecydowali się przenieść seminarium duchowne do Obry niedaleko Wolsztyna. 27 kwietnia władze bezpieczeństwa zajęły klasztor. Zakonnikom pozostawiono kaplicę i kilka pomieszczeń. 

30 czerwca 1952 roku Państwowa Komisja Lokalowa przy Prezesie Rady Ministrów wydała zezwolenie Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Gostyniu na przydzielenie budynku byłego Małego Seminarium Oblatów w Chumiętkach Wydziałowi Pomocy Społecznej Powiatowej Rady Narodowej z przeznaczeniem na dom dla ludzi starych i opuszczonych. Zgromadzenie Ojców Oblatów zdecydowało nie wnosić sprzeciwu i nie starać się o zwrot majątku.

Poświęcono pamiątkową tabicę w kruchcie kościoła w Krobi

Przed błogosławieństwem na zakończenie mszy św. główny celebrans dokonał poświęcenia pamiątkowej tablicy w kruchcie kościoła w Krobi. Słowa podziękowania pod adresem misjonarzy oblatów "za trud dzieła misyjnego oraz pracę duszpasterską na rzecz mieszkańców gminy Krobia" skierowali przedstawiciele władz samorządowych, wręczając prowincjałowi okazjonalny grawerton.

- Jubileusz 100-lecia obecności i posługi misjonarzy oblatów w Krobi i Chumiętkach to wydarzenie przede wszystkim dla ojców oblatów. Ale też proszę pamiętać, że to również jest szczególne wydarzenie dla samorządu ziemi krobskiej. Stąd dzisiaj nasza obecność podczas mszy świętej – mówił Łukasz Kubiak, burmistrz gminy Krobia.

Krobscy samorządowcy w imieniu mieszkańców złożyli Misjonarzom Oblatów Maryi Niepokalanej życzenia wszelkiej pomyślności i wytrwałości w wierze, a także błogosławieństwa Bożego.

Zebranym podziękował o. Paweł Zając OMI, który był pod wrażeniem gościnności parafii pw. św. Mikołaja w Krobi i mieszkańców:

- Nasza obecność w Krobi jest teraz skromna – zaledwie jeden współbrat, kapelan. Kiedyś było nas więcej, ale cieszymy się z tej obecności, która liczy już 100 lat i wpisuje się tak bardzo w charyzmat oblacki. Ojciec Antoni Walisko, obecny kapelan, był z nami przy poświęceniu tablicy – mówił o. Paweł Zając OMI. - Brak mi słów by wyrazić wdzięczność. Dziękuję burmistrzowi i wszystkim władzom, Biskupianom za takie piękne towarzyszenie tej liturgii, dzieciom kochanym (...) wszystkim kapłanom za życzliwość i dobre serce.

Arcybiskup Stanisław Gądecki podczas jubileuszowych uroczystości posłużył się modlitwą oblacką odmawianą przed porannym rozmyślaniem:

- Wracając do dzisiejszej Ewangelii, módlmy się: O Maryjo, Niepokalana Dziewico, Ty jesteś najdoskonalszą czcicielką Ojca Niebieskiego, niezrównaną Matką Syna Bożego i Oblubienicą Ducha Świętego – rozbudzaj i w naszych sercach święte pragnienia, które ożywiały Ciebie. Dopomóż nam unikać pychy i zachować pokorę, którą daje nam nadzieję na usprawiedliwienie. Amen.

Po obiedzie arcybiskup Stanisław Gądecki wraz z przedstawicielami administracji prowincjalnej udał się do Chumiętek, gdzie przy wejściu do kaplicy, znajdującej się przy DPS Chumiętki również zawisła pamiątkowa tablica.

źródło: https://oblaci.pl/

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy