Popularny lek na gardło wycofane z obrotu. Decyzję podjął Główny Inspektor Farmaceutyczny
Tabletki do ssania Strepsils to bardzo popularny preparat stosowany w leczeniu stanów zapalnych gardła i jamy ustnej, a także w leczeniu towarzyszących im dolegliwości bólowych. Jak informuje producent, zawiera substancje czynne o działaniu przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym.Lek może być stosowany u osób dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat. Preparat dostępny jest bez recepty w opakowaniach które mieszczą po 12 i 24 tabletek, mało tego - dostaniemy go nie tylko w aptece, ale też w sklepach spożywczych czy drogeryjnych niektórych sieci.
ZOBACZ TEŻ: Zmiany w programie szczepień przeciwko HPV
To właśnie opakowanie, kupione w jednej z sieci sklepów spożywczych okazało się wadliwe i narobiło zamieszania. Do Głównego Inspektora Farmaceutycznego wpłynęło zgłoszenie pacjenta, które dotyczyło podejrzenia braku spełnienia wymagań jakościowych tabletek Strepsils z miodem i cytryną. Pacjent znalazł w gnieździe blistra „zanieczyszczenia o nieznanym pochodzeniu i charakterze”.
Jaka seria tabletek Strepsils została wycofana?
Chodzi o pastylki twarde w opakowaniu 12 sztuk o mocy 1,2 mg + 0,6 mg (GTIN 05909990192434). Wycofana z obrotu została seria nr RT019 z terminem ważności 30.11.2026 r.
Tabletki do ssania znikają z aptek i sklepów
Opakowania leku wyprodukowane w wycofanej serii, powinny natychmiast zniknąć z półek aptek i sklepów, w których są sprzedawane.
- Wszystko, co jest wycofywane przez głównego inspektora natychmiast zdejmujemy z półek. Najczęściej wycofywane są konkretne serie leków. Klienci, którzy nabyli ten lek, mają go w domu, powinni sprawdzić dokładnie serię i datę produkcji na opakowaniu. Jeśli będzie inna, niż wycofana z obrotu i będzie zgodna z podawaną w komunikacie datą produkcji, można pastylek używać – wyjaśniła farmaceutka w jednej z gostyńskich aptek.
Jak GIF uzasadnia decyzję o wycofaniu leku na gardło?
GIF, uzasadniając swoją decyzję, podaje, że Strepsils "jest ogólnodostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Zanieczyszczenie produktu leczniczego substancją o nieznanym pochodzeniu i charakterze stwarza realne ryzyko wystąpienia niedających się przewidzieć konsekwencji medycznych".
- Dla ochrony zdrowia i życia pacjentów, którzy mogliby przyjąć produkt leczniczy niespełniający wymagań jakościowych, uzasadnione i konieczne było nadanie niniejszej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności - informuje GIF.
Podkreśla również, że "decyzja ma charakter zabezpieczający i służy wstrzymaniu obrotu produktem leczniczym, co do jakości którego istnieje uzasadnione podejrzenia, na czas przeprowadzenia dalszego postępowania wyjaśniającego".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.