Reklama lokalna
reklama

Zmiany w programie szczepień przeciw HPV. Teraz zaszczepią nawet 9-latki

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Zmiany w programie szczepień przeciw HPV.  Teraz zaszczepią nawet 9-latki - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościOd 1 września 2024 roku wprowadzono zmiany w programie bezpłatnych szczepień przeciw HPV, czyli wirusowi brodawczaka ludzkiego. Dwie główne zmiany to obniżenie kryterium wieku uprawniającego do skorzystania z programu oraz zwiększenie liczby punktów szczepień.
reklama

Od 1 września zostały wprowadzone uzupełniena do bezpłatnego programu szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży. Chodzi o szczepienie, które chroni przed chorobami wywołanymi przez HPV.

HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka, który odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy. Powszechny Program Szczepień przeciw temu wirusowi jest realizowany w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030 od 1 czerwca 2023 roku. 

Zmiany w programie bezpłatnych szczepień przeciwko HPV

Jak informuje Sebastian Krystek, specjalista Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, do tej pory program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV skierowany był do dziewcząt i chłopców po ukończeniu 11. roku życia do ukończenia 14. roku życia.

reklama

- Dzięki rozszerzeniu wykazu zalecanych szczepień ochronnych finansowanych przez Ministra Zdrowia z programu od 1 września 2024 roku mogą skorzystać dzieci już od ukończenia 9. roku życia. Górna granica uczestnictwa w programie pozostała bez zmian - przekazuje.

Inną ważną zmianą w programie, jak wskazał Sebastian Krystek, jest zwiększenie liczby punktów szczepień.

- Do tej pory w Wielkopolsce można było się szczepić w jednej z 424 placówek. Od 1 września 2024 roku na szczepienie przeciwko HPV można się umówić w każdej przychodni POZ, niezależnie od złożonej deklaracji wyboru lekarza rodzinnego - wyjaśnia.

Ponadto, podstawową formą rejestracji na szczepienie przeciw HPV jest bezpośredni kontakt z przychodnią.

reklama

- E-rejestracja jest fakultatywnym narzędziem dla punktów szczepień, dlatego nie do każdej przychodni można umówić się przez infolinię, Internetowe Konto Pacjenta oraz przez aplikację mojeIKP - mówi przedstawiciel NFZ.

Współpraca w walce z HPV

Dodatkowo Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej zainaugurowało program dobrowolnych szczepień w szkołach podstawowych. W jego ramach, dyrektorzy placówek, których uczniowie chcą się zaszczepić, powinni skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej i umówić termin szczepienia. W zlokalizowaniu właściwej przychodni pomóc może Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.

- Szczepienie dzieci w szkołach pozwoli Państwu uniknąć umawiania wizyt w przychodniach i odbędzie się w środowisku przyjaznym uczniom i uczennicom. W trakcie wykonywania szczepień mogą Państwo towarzyszyć swoim dzieciom choć nie jest to wymagane. Ważne jednak, aby wyrazili Państwo pisemną zgodę na szczepienie swojego dziecka, zgodnie z instrukcjami przekazanymi przez dyrektora szkoły - piszą minister zdrowia Izabela Leszczyna oraz minister edukacji Barbara Nowacka w sygnowanym wspólnie liście adresowanym do rodziców.

reklama

Czy warto szczepić przeciw HPV?

Jak przekazuje Sebastian Krystek, badania udowodniły, że szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, a więc przed rozpoczęciem kontaktów seksualnych.

- Doświadczenia innych krajów potwierdzają, że szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka jest bezpieczna i skuteczna. Eksperci za przykład stawiają Australię, która narodowy program szczepień zapoczątkowała w 2007 roku i może się pochwalić 98% redukcją zakażeń wirusem oraz najniższym współczynnikiem umieralności na raka szyjki macicy - informuje.

Wyjaśnia także, że zmiany w programie bezpłatnych szczepień mają na celu zwiększenie odsetka zaszczepionych dzieci.

- Na podstawie danych z elektronicznych Kart Sczepień w okresie od stycznia 2021 roku do 1 września 2024 roku zaszczepiono 360 tysięcy dzieci z roczników 2006-2015, w tym 35 tysięcy młodych Wielkopolan. Najchętniej szczepią się mieszkańcy powiatu obornickiego, z kolei najmniejszy odsetek zaszczepionych odnotowano w powiecie kolskim - wskazuje.

Jak się dowiedzieliśmy w przychodniach powiatu gostyńskiego, jak dotąd, zainteresowanie szczepieniami przeciw HPV, jest spore.

 

 

 

reklama
SONDA

Czy zapiszesz swoje dziecko na szczepienie przeciwko HPV?

Zagłosowało 6 osób
Zagłosuj
Głosy można oddawać od 13.09.2024 od godz 20:25
reklama
Artykuł pochodzi z portalu rawicz24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama