- Na razie nie ma kolejnego oddziału, którego działanie musiałoby być zawieszone, kiedy NFZ postawi na swoim i zażąda utworzenia docelowo 60 łóżek covidowych w Gostyniu. Mamy już przygotowane strefy do tego, żeby tak to zorganizować, aby poprzemieszczać łóżka, aby utworzyć dodatkowych 30 miejsc. Myślę, że zamknięcie innego oddziału nie będzie konieczne - jeszcze kilka dni temu takie deklaracje składała dyrekcja SP ZOZ w Gostyniu.
Nie dalej, jak wczoraj w szpitalu powiatowym funkcjonowała strefa covidowa z 30 łóżkami. Dla jej utworzenia zawieszono do dowołania działalność oddziału noworodkowego i położniczego - portal gostynska.pl pisał o tym TUTAJ.
Dziś sytuacja przedstawia się już inaczej. W gostyńskiej lecznicy czasowo zawieszono również funkcjonowanie oddziału chirurgii ogólnej. Dyrekcja SP ZOZ w Gostyniu otrzymała wytyczne od wojewody wielkopolskiego dotyczące konieczności wyodrębnienia w szpitalu kolejnych 30 tzw. ,,łóżek covidowych” dla chorych z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem Sars-CoV-2. Decyzja wchodzi w życie dzisiaj - 13 listopada. Oznacza to, że w szpitalu w Gostyniu dla pacjentów zakażonych koronawirusem przygotowanych zostanie łącznie 60 łóżek (w tym 2 intensywnej terapii).
Decyzja ta podyktowana jest wzrastającą liczbą chorych. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w najnowszym raporcie o 14 tys. 292 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Ostatniej doby zmarło 266 osób. Resort alarmuje - przybywa pacjentów w szpitalach. Zatem sytuacja związana z rozwojem czwartej fali koronawirusa zmienia się dynamicznie. Według danych ministerstwa zdrowia w powiecie gostyńskim 13 listopada jest 7 osób zakażonych wirusem Sars-CoV-2, ale spora grupa mieszkańców przebywa na kwarantannie - jest to 1231 osób.
Dotychczasowe tzw. ,,łóżka covidowe” w gostyńskim szpitalu wypełniają się w większości pacjentami. W piątek były zajęte w stu procentach. Aktualnie chorzy na Covid-19 zajmują 85% łóżek, a cztery osoby wymagają wentylacji mechanicznej. Przez tydzień funkcjonowania tzw. „łóżek covidowych” w Gostyniu zmarło dwóch pacjentów, a 5 wymagało intensywnego leczenia z intubacją. Co więcej, do gostyńskiego szpitala trafiają coraz młodsi pacjenci w ciężkim w stanie. W piątek podłączenia do respiratora wymagał 31-letni mężczyzna bez chorób współistniejących.
- W związku z tym w SPZOZ w Gostyniu wyodrębniona zostanie przestrzeń, na której znajdą się tzw. „łóżka covidowe”. Będzie to związane z czasowym zawieszeniem oddziału chirurgii ogólnej. Pacjenci tego oddziału zakończyli planowane leczenie i zostali wypisani do domu - informuje w komunikacie dyrekcja gostyńskiego szpitala.
Karolina Wachowiak pełniąca obowiązki dyrektora zapewnia, że wszystkie decyzje w szpitalu zapadają po konsultacjach z kierownikami oddziałów. W tej chwili pacjenci przebywający w szpitalu mają zapewnioną pełną opiekę medyczną.
- Bardzo ważny jest fakt, że większość pacjentów chorych na COVID-19 przebywających w SPZOZ w Gostyniu to osoby niezaszczepione. Aktualnie spośród wszystkich chorych, tylko czterech pacjentów przyjęło wcześniej szczepionki - mówi Karolina Wachowiak.
Przypominamy, że wciąż można się zaszczepić i zminimalizować ryzyko zakażenia Sars-CoV2. Powszechny punkt szczepień nadal funkcjonuje w SPZOZ w Gostyniu (Plac Karola Marcinkowskiego 8/9). Rejestracja możliwa jest pod numerem telefonicznym: 667 487 782 oraz 667 488 176.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.