Reklama

Reklama

W gostyńskim szpitalu nie przyjmują na chirurgię ogólną. Czasowo. Wojewoda zdecydował - więcej łóżek covidowych

Opublikowano: sob, 13 lis 2021 18:11
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Z. Pacanowski

W gostyńskim szpitalu nie przyjmują na chirurgię ogólną. Czasowo. Wojewoda zdecydował - więcej łóżek covidowych - Zdjęcie główne

foto fotomontaż Z. Pacanowski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeszcze wczoraj w szpitalu powiatowym funkcjonowała strefa covidowa z 30 łóżkami. Dla jej utworzenia zawieszono do dowołania działalność oddziału noworodkowego i położniczego. Dziś sytuacja przedstawia się inaczej. Dyrekcja SP ZOZ w Gostyniu tymczasowo zamknęła drugi oddział - chirurgię ogólną.

Reklama

-  Na razie nie ma kolejnego oddziału, którego działanie musiałoby być zawieszone, kiedy NFZ postawi na swoim i zażąda utworzenia docelowo 60 łóżek covidowych w Gostyniu. Mamy już przygotowane strefy do tego, żeby tak to zorganizować, aby poprzemieszczać łóżka, aby utworzyć dodatkowych 30 miejsc. Myślę, że zamknięcie innego oddziału nie będzie konieczne - jeszcze kilka dni temu takie deklaracje składała dyrekcja SP ZOZ w Gostyniu.

Nie dalej, jak wczoraj w szpitalu powiatowym funkcjonowała strefa covidowa z 30 łóżkami. Dla jej utworzenia zawieszono do dowołania działalność oddziału noworodkowego i położniczego - portal gostynska.pl pisał o tym TUTAJ.

Dziś sytuacja przedstawia się już inaczej. W gostyńskiej lecznicy czasowo zawieszono również funkcjonowanie oddziału chirurgii ogólnej. Dyrekcja SP ZOZ w Gostyniu otrzymała wytyczne od wojewody wielkopolskiego dotyczące konieczności wyodrębnienia w szpitalu kolejnych 30 tzw. ,,łóżek covidowych” dla chorych z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem Sars-CoV-2. Decyzja wchodzi w życie dzisiaj - 13 listopada. Oznacza to, że w szpitalu w Gostyniu dla pacjentów zakażonych koronawirusem przygotowanych zostanie łącznie 60 łóżek (w tym 2 intensywnej terapii).

Decyzja ta podyktowana jest wzrastającą liczbą chorych. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w najnowszym raporcie o 14 tys. 292 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Ostatniej doby zmarło 266 osób. Resort alarmuje - przybywa pacjentów w szpitalach.  Zatem sytuacja związana z rozwojem czwartej fali koronawirusa zmienia się dynamicznie. Według danych ministerstwa zdrowia w powiecie gostyńskim 13 listopada jest 7 osób zakażonych wirusem Sars-CoV-2, ale spora grupa mieszkańców przebywa na kwarantannie - jest to  1231 osób.

Dotychczasowe tzw. ,,łóżka covidowe” w gostyńskim szpitalu wypełniają się w większości pacjentami. W piątek były zajęte w stu procentach. Aktualnie chorzy na Covid-19 zajmują 85% łóżek, a cztery osoby wymagają wentylacji mechanicznej. Przez tydzień funkcjonowania tzw. „łóżek covidowych” w Gostyniu zmarło dwóch pacjentów, a 5 wymagało intensywnego leczenia z intubacją. Co więcej, do gostyńskiego szpitala trafiają coraz młodsi pacjenci w ciężkim w stanie. W piątek podłączenia do respiratora wymagał 31-letni mężczyzna bez chorób współistniejących.

 - W związku z tym w SPZOZ w Gostyniu wyodrębniona zostanie przestrzeń, na której znajdą się tzw. „łóżka covidowe”. Będzie to związane z czasowym zawieszeniem oddziału chirurgii ogólnej. Pacjenci tego oddziału zakończyli planowane leczenie i zostali wypisani do domu - informuje w komunikacie dyrekcja gostyńskiego szpitala.

Karolina Wachowiak pełniąca obowiązki dyrektora zapewnia, że wszystkie decyzje w szpitalu zapadają po konsultacjach z kierownikami oddziałów. W tej chwili pacjenci przebywający w szpitalu mają zapewnioną pełną opiekę medyczną.

- Bardzo ważny jest fakt, że większość pacjentów chorych na COVID-19 przebywających w SPZOZ w Gostyniu to osoby niezaszczepione. Aktualnie spośród wszystkich chorych, tylko czterech pacjentów przyjęło wcześniej szczepionki - mówi Karolina Wachowiak.

Przypominamy, że wciąż można się zaszczepić i zminimalizować ryzyko zakażenia Sars-CoV2. Powszechny punkt szczepień nadal funkcjonuje w SPZOZ w Gostyniu (Plac Karola Marcinkowskiego 8/9). Rejestracja możliwa jest pod numerem telefonicznym: 667 487 782 oraz 667 488 176.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 20 dni temu | ocena +1 / -0

  PA....

  Jaskulska sobie lepiej radziła , może teraz to docenią!

 • 21 dni temu | ocena +3 / -0

  Wnuczka

  Co to za decyzje,dziadek po poważnej operacjii jelita grubego leży na oddziale wew.!!! Dlaczego nie ma dla niego miejsca na chir.w innym szpitalu skoro tu tylko "covid"?? Dramat...tego nikt nie widzi!!??

  • 21 dni temu | ocena +1 / -0

   Aszwaganda

   Spytaj się wojewody co to za decyzje.. Kompletnie nieprzygotowany ani architektonicznie ani kadrowo szpital miesza pacjentów covidowych i niecovidowych…. To jest dramat!

   • 17 dni temu | ocena +0 / -0

    Jklo

    Wojewoda wymaga łóżek a dyrekcja wybiera co zamknąć obudź się