Pojemniki na popiół - okres przejściowy skończył się 31 stycznia
1 stycznia 2023 roku w gminach należących do Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego - w powiecie gostyńskim to Gostyń, Krobia, Poniec, Pępowo i Pogorzela - nastąpiło kilka zmian związanych z zagospodarowaniem odpadów komunalnych. Szczegółowe informacje na ten temat PRZECZYTASZ KLIKAJĄC ZDJĘCIE PONIŻEJ.DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ
Co zrobić z popiołem, jeśli nie otrzymaliśmy szarego "kubła"?
Przede wszystkim pojawił się nowy pojemnik koloru szarego przeznaczony wyłącznie do gromadzenia i usuwania z posesji popiołu. Według założeń, do 31 stycznia 2023 roku, wszystkie uprawnione do tego gospodarstwa domowe powinny otrzymać nowy "kubeł". Jak się okazuje, występują w tym zakresie opóźnienia, na przykład w gminie Krobia. W związku z tym powstaje pytanie, co robić z popiołem w przypadku braku odpowiedniego pojemnika?
- Tych mieszkańców, którzy do 31 stycznia nie otrzymali tego pojemnika prosimy o kontakt z Urzędem Miejskim w Krobi albo Komunalnym Związkiem Gmin Regionu Leszczyńskiego, żeby zgłosić taką sytuację - mówi Łukasz Kubiak, burmistrz Krobi.
Do 31 stycznia 2023 roku obowiązywał tzw. okres przejściowy, w ramach którego właściciele posesji nadal mogli, zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca zeszłego roku, wyrzucać popiół do pojemnika na odpady zmieszane. Co mają zrobić z popiołem po tym czasie, jeśli nadal nie otrzymali szarych pojemników?
W związku z przedłużającym się procesem dostarczania pojemników na popiół, krobscy urzędnicy zachęcają do gromadzenia odpadu we własnym zakresie - na przykład w wiadrze czy beczce - a następnie przesypania do pojemnika dostarczonego przez firmę odbierającą odpady komunalne. Ze względu na zaistniałą sytuację, do czasu dostarczenia odpowiedniego pojemnika, popiół można wsypać również do kosza na odpady zmieszane.
W innej sytuacji znajdują się natomiast przedsiębiorcy.
- W przypadku nieruchomości niezamieszkałych, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza, w sprawie pojemnika na popiół trzeba zwrócić się bezpośrednio do tej firmy, z którą ma się podpisaną umowę na odbiór odpadów - podpowiada burmistrz Krobi.
Na szkło jeden wspólny worek
Druga ważna zmiana dotyczy segregacji odpadów szklanych, na którą również obowiązywał okres przejściowy do końca stycznia 2023 roku.
- Według nowych przepisów szkło, zarówno kolorowe, jak i białe, wrzucamy do jednego, wspólnego worka. Do czasu ich otrzymania można wrzucać szklane odpady, do tych worków, które były dotychczas: białe szkło do białego, kolorowe do worka zielonego - dodaje Łukasz Kubiak.
KLIKNIJ GRAFIKĘ, żeby PRZECZYTAĆ ARTYKUŁ
-
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.