Reklama

W gminie Krobia przedłuża się dostarczanie pojemników na popiół. Co w takim przypadku robić z odpadami?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Bogdan Bujak

W gminie Krobia przedłuża się dostarczanie pojemników na popiół. Co w takim przypadku robić z odpadami? - Zdjęcie główne

- Dzwoniłem do firmy zbierające odpady na terenie naszej gminy [ZGO NOVA z Jarocina - przyp. red] i jeżeli ktoś miał sam popiół w zielonym pojemniku, ale tylko popiół, to pod klapę kładzie karteczkę, że to jest stricte popiół i zabierają go w dni, gdy zbierany jest popiół. A jeżeli ma zmieszane z popiołem inne śmieci, to normalnie wystawia w dniu odbioru odpadów zmieszanych. Do czasu, aż nie dostanie się normalnego pojemnika na popiół - informuje Leszek Włodarczyk, sołtys Pudliszek. | foto Bogdan Bujak

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W czwartek, 26 stycznia 2023 roku w gminie Krobia po raz pierwszy odbierano odpady na nowych zasadach, czyli z popiołem znajdującym się w pojemniku przeznaczonym wyłącznie na ten odpad. Jednakże, jak się okazuje, nie wszyscy mieszkańcy do tego uprawnieni otrzymali nowy "kubeł". Co zrobić w takim przypadku, gdy minął już okres przejściowy trwający do 31 stycznia tego roku?

Pojemniki na popiół - okres przejściowy skończył się 31 stycznia

1 stycznia 2023 roku w gminach należących do Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego - w powiecie gostyńskim to Gostyń, Krobia, Poniec, Pępowo i Pogorzela - nastąpiło kilka zmian związanych z zagospodarowaniem odpadów komunalnych. Szczegółowe informacje na ten temat PRZECZYTASZ KLIKAJĄC ZDJĘCIE PONIŻEJ.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ

Co zrobić z popiołem, jeśli nie otrzymaliśmy szarego "kubła"?

Przede wszystkim pojawił się nowy pojemnik koloru szarego przeznaczony wyłącznie do gromadzenia i usuwania z posesji popiołu. Według założeń, do 31 stycznia 2023 roku, wszystkie uprawnione do tego gospodarstwa domowe powinny otrzymać nowy "kubeł". Jak się okazuje, występują w tym zakresie opóźnienia, na przykład w gminie Krobia. W związku z tym powstaje pytanie, co robić z popiołem w przypadku braku odpowiedniego pojemnika? 

- Tych mieszkańców, którzy do 31 stycznia nie otrzymali tego pojemnika prosimy o kontakt z Urzędem Miejskim w Krobi albo Komunalnym Związkiem Gmin Regionu Leszczyńskiego, żeby zgłosić taką sytuację - mówi Łukasz Kubiak, burmistrz Krobi.

Do 31 stycznia 2023 roku obowiązywał tzw. okres przejściowy, w ramach którego właściciele posesji nadal mogli, zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca zeszłego roku, wyrzucać popiół do pojemnika na odpady zmieszane. Co mają zrobić z popiołem po tym czasie, jeśli nadal nie otrzymali szarych pojemników? 

W związku z przedłużającym się procesem dostarczania pojemników na popiół, krobscy urzędnicy zachęcają do gromadzenia odpadu we własnym zakresie - na przykład w wiadrze czy beczce - a następnie przesypania do pojemnika dostarczonego przez firmę odbierającą odpady komunalne. Ze względu na zaistniałą sytuację, do czasu dostarczenia odpowiedniego pojemnika, popiół można wsypać również do kosza na odpady zmieszane.

W innej sytuacji znajdują się natomiast przedsiębiorcy.

- W przypadku nieruchomości niezamieszkałych, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza, w sprawie pojemnika na popiół trzeba zwrócić się bezpośrednio do tej firmy, z którą ma się podpisaną umowę na odbiór odpadów - podpowiada burmistrz Krobi.

Na szkło jeden wspólny worek

Druga ważna zmiana dotyczy segregacji odpadów szklanych, na którą również obowiązywał okres przejściowy do końca stycznia 2023 roku.

- Według nowych przepisów szkło, zarówno kolorowe, jak i białe, wrzucamy do jednego, wspólnego worka. Do czasu ich otrzymania można wrzucać szklane odpady, do tych worków, które były dotychczas: białe szkło do białego, kolorowe do worka zielonego - dodaje Łukasz Kubiak. 

KLIKNIJ GRAFIKĘ, żeby PRZECZYTAĆ ARTYKUŁ

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy