Reklama

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe. Gmina Krobia chce wybudować bloki w Pudliszkach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kolejny krok na drodze do wybudowania nawet ponad 200 mieszkań w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej postanowiła zrobić gmina Krobia. - Mamy kryzys, wiemy, jaka jest dzisiaj dostępność kredytów hipotecznych. Myślę, że to korzystny czas, żeby nasi mieszkańcy albo osoby, które będą chciały osiedlić się w gminie Krobia miały możliwość skorzystania z oferty zamieszkania w budynkach wielorodzinnych - mówi burmistrz Łukasz Kubiak.

Tanie mieszkania na wynajem. Gdzie, kiedy, za ile?

Pomysł powołania Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych powstał pod koniec 2020 roku, wraz z nowelizacją ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, czyli tzw. pakietem mieszkaniowym. SIM-y to spółki, które w porozumieniu z samorządem mają budować i wynajmować mieszkania z przystępnym czynszem. Lokatorom, którzy w ramach umowy partycypacji pokryją część kosztów budowy lokalu, SIM-y, w myśl przepisów, miałyby zapewnić możliwość przejęcia mieszkań na własność.

Docelowo ma być to propozycja dla osób, które są w stanie płacić czynsz za mieszkanie, ale nie mają zdolności kredytowej. 

W marcu 2022 roku gmina Krobia przystąpiła do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN - Wielkopolska Sp. z o.o., która liczy obecnie 20 udziałowców - 19 samorządów, w tym Rawicz, Krotoszyn, Bojanowo, Miejska Górka, ale także Krzywiń, Pleszew czy Przemęt oraz należący do Skarbu Państwa Krajowy Zasób Nieruchomości.

Gmina Krobia wykupiła już w spółce wkład w wysokości 3 mln zł. 

- Oceniając wszystkie programy rządowe w zakresie wsparcia i rozwoju mieszkalnictwa wielorodzinnego w Polsce, Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa jest najlepsza dla samorządów pod względem wsparcia finansowego, jaki dotychczas wyszedł od rządu - mówi burmistrz Łukasz Kubiak. 

Gmina nie dokłada złotówki, ani ziemi

Gmina Krobia, jako jedyna z powiatu gostyńskiego przystąpiła do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN - Wielkopolska Sp. z o.o. Zgodnie z założeniami, obejmując udziały w spółce nie dokłada ani złotówki z gminnego budżetu. Cała kwota pochodzi z dofinansowania. W założeniach mieszkania mają być budowane bez udziału funduszy samorządów poprzez działanie kilku mechanizmów.

Źródła finansowania Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych:

 • bezzwrotne wsparcie samorządów z Funduszu Dopłat, pokrywające 35% kosztów inwestycji,
 • od 10 do 30% udziału wniesione przez lokatorów,
 • 35-55% preferencyjnego kredytu udzielanego z programu społecznego budownictwa czynszowego przez BGK - nie obciąża wskaźników zadłużenia gminy, kredyt będzie spłacany przez SIM z wpływów z płatności czynszowych,
 • jednostkowe bezzwrotne wsparcie w wysokości 3 mln zł udzielane gminom na utworzenie nowego SIM.
Na realizację inwestycji samorządy mają otrzymać bezzwrotne granty wynoszące do 35% jej kosztów oraz - aby zwiększyć dostępność mieszkań - dodatkowe wsparcie z puli 1,5 mld zł oraz możliwość zasilania co roku z Funduszu Dopłat kwotą do 1 mld zł, a także dostęp do gruntów z Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Gmina Krobia nie wniesie nawet gruntu pod budowę mieszkań, gdyż działka, na której planowana jest inwestycja przy ulicy Krobskiej i Fenrycha w Pudliszkach nie jest jej własnością. 

- To ziemia Skarbu Państwa, którą obecnie zarządza Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie najpierw przekazana do Krajowego Zasobu Nieruchomości, czyli do innej spółki Skarbu Państwa i dopiero KZN, który jest udziałowcem naszej spółki wniesie te kilka hektarów ziemi w Pudliszkach. Czyli gmina Krobia jako wspólnik będzie miała zwiększone udziały poprzez tę nieruchomość - tłumaczy włodarz Krobi.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM - KLIKNIJ GRAFIKĘ, żeby PRZECZYTAĆ

Nie ucieczka od własności, ale zmiana podejścia

W rządowych założeniach Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe mają dać przyszłym lokatorom możliwość skorzystania ze stabilnego najmu mieszkania, z możliwością jego zakupu na własność, ale bez wiązania się z bankiem wieloletnim kredytem.

Zgodnie z przepisami, lokatorom mają przysługiwać rządowe dopłaty do czynszu w ramach programu „Mieszkanie na Start” - ich wysokość będzie uzależniona od wielkości gospodarstwa domowego, niższy czynsz będzie można płacić przez 15 lat i ma być on średnio o ponad 50% niższy od czynszu rynkowego.

Ponadto, dla najemców jednocześnie wnoszących swoje pieniądze w budowę mieszkania ma być możliwość w przyszłości rozliczenia tejże partycypacji w czynszu (tzw. „wakacje czynszowe”, dzięki którym najemca przez czas określony w umowie, a w przypadku emerytów - bezterminowo, będzie płacił nawet 20% niższy czynsz). Lokatorzy będą mieli także możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności (uzyskanie własności mieszkania w perspektywie lat).

Ile nowych mieszkań będzie w Pudliszkach?

- Zgodnie z założeniami programu Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej mamy 7 lat na to, żeby mieszkania wybudować. Spółka powstała w marcu ubiegłego roku, więc ten czas już biegnie. Chcemy zacząć od budowy dwóch bloków przy ulicy Krobskiej, gdzie mamy zlokalizowanych już 5 budynków wielorodzinnych. Zobaczymy, jakie będzie zainteresowanie? - oznajmia Łukasz Kubiak.

Problemu z najemcami nie widzi Leszek Włodarczyk, sołtys Pudliszek, który zapewnia, że mieszkańcy już rozpytują o inwestycję.

- Miałem już od kilku młodych małżeństw pytania właśnie o te mieszkania. Przy mocno obecnie rozwijającym się zakładzie w Pudliszkach chętnych na to, żeby tutaj pracować bez konieczności dojeżdżania może być naprawdę dużo - mówi L. Włodarczyk.

Między innymi dla tych osób gmina chce wybudować w dwóch wspomniaych blokach 62 mieszkania.

Zakłada się, że średnia powierzchnia lokalu mieszkalnego będzie wynosiła ok. 48 m2, a dostępne będą następujące lokale:

 • 1-pokojowe o powierzchni ok. 38,48 m2,
 • 2-pokojowe o powierzchni ok. 46,04 - 49,20 m2
 • 3-pokojowe o powierzchni ok. 60,68 m2
Docelowo budynek ma być wybudowany w technologii typu SMART z wykorzystaniem najnowocześniejszych rozwiązań budowlanych.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM - KLIKNIJ GRAFIKĘ, żeby PRZECZYTAĆ

Łączny koszt inwestycji oszacowno na 26 566 626, 66 zł. Obecnie gmina chce pozyskać wsparcie wysokości 10% szacunkowego kosztu dla budowy dwóch bloków w Pudliszkach, które następnie zasili dotyhczasową pulę udziałów gminy w spółce.

- 10% jest pierwszym krokiem na drodze do budowy tychże bloków. Kolejnym źródłem finansowania przewidzianym ustawowo - od 10 do 30% wkład własny osób, które byłby zainteresowane, żeby tam zamieszkać. Kolejnym źródłem finansowania jest grant z Funduszu Dopłat w granicach 35%, pozostałą część kwoty może spółka, nie gmina, lecz SIM pozyskać kredyt na bardzo preferencyjnych warunkach i on jest udzielany przez Bank Gospodarstwa Krajowego - tłumaczy Olga Pawlaczyk z Urzędu Miejskiego w Krobi. 

Najważniejsze założenia Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych

 • jednostkowe bezzwrotne wsparcie w wysokości 3 mln zł udzielane gminom na utworzenie nowego SIM (każda gmina przystępująca do SIM może wnioskować o 3 mln złotych na sfinansowanie objęcia udziałów w tworzonej Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej),
 • na realizację inwestycji mieszkaniowej samorządy otrzymają bezzwrotne dofinansowanie wynoszące do 35% jej kosztów w ramach Funduszu Dopłat obsługiwanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego,
 • SIM-y mają być alternatywą dla tych, których nie stać na kredyt mieszkaniowy lub którzy nie chcą się obarczać długoletnim zobowiązaniem finansowym,
 • lokatorom, którzy w ramach umowy partycypacji pokryją co najmniej 20% (25% w dużych miastach) kosztów budowy lokalu, SIM-y zapewnią możliwość dojścia do własności po 20-30 latach,
 • skorzystanie z wakacji w płaceniu czynszu dla tych lokatorów, którzy nie zdecydują się na możliwość wykupu mieszkania (po upływie okresu spłaty przez SIM kredytu),
 • lokatorom będą przysługiwać rządowe dopłaty do czynszu w ramach programu „Mieszkanie na Start” - ich wysokość będzie uzależniona od wielkości gospodarstwa domowego, miesięcznie. niższy czynsz będzie można płacić przez 15 lat i będzie on średnio o ponad 50% niższy od czynszu rynkowego.

KLIKNIJ GRAFIKĘ, żeby PRZECZYTAĆ ARTYKUŁ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy