Reklama

II etap składania wniosków na węgiel w preferencyjnych cenach. Czy obowiązują te same zasady, jak poprzednio?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

II etap składania wniosków na węgiel w preferencyjnych cenach. Czy obowiązują te same zasady, jak poprzednio? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od wtorku, 24 stycznia 2023 roku przyjmowane będą wnioski w ramach II etapu preferencyjnej sprzedaży węgla z przeznaczeniem dla gospodarstw domowych w gminie Krobia. Do kiedy można składać dokumenty na zakup tańszego opału i czy cena pozostanie ta sama, jak dotychczas?

Kto może kupić węgiel po preferencyjnej cenie od gminy Krobia 

Gmina Krobia była jednym z ostatnich samorządów powiatu gostyńskiego, który otrzymał węgiel po preferencyjnych cenach. Pierwsze dostawy tańszego opału zaczęły przychodzić tuż przed minionymi Świętami Bożego Narodzenia.

Obecnie sytuacja jest już o wiele lepsza, gdyż z prognozowanego na podstawie liczby złożonych wniosków zapotrzebowania wynoszącego około 1100 ton węgla udało się od dostawcy - firmy PGE Paliwa S.A. - otrzymać: 600 ton orzecha i 125 ton groszku. 

 Przypomnijmy jednak, kto może kupić węgiel po preferencyjnej cenie:

 • osoba fizyczna prowadząca gospodarstwo domowe na terenie gminy Krobia, spełniająca warunki uprawniające do dodatku węglowego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym - w przypadku osób, które do tej pory nie ubiegały się o taki dodatek, istotne jest by dokonały one wpisu do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków nie później niż 11 sierpnia 2022 r. albo po tym dniu – w przypadku głównych źródeł ogrzewania wpisanych lub zgłoszonych po raz pierwszy do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB) i posiadały kocioł opalany paliwem stałym (węglem),
 • osoba, która nie dokonywała dotychczas zakupu węgla na sezon grzewczy 2022/2023 w cenie niższej niż 2000 zł i ilości co najmniej 1,5 tony w przypadku składania wniosku do 31 grudnia 2022 roku i łącznie 3 ton w przypadku składania wniosku po 1 stycznia 2023 roku.
W celu przyspieszenia procedury weryfikacji wniosku krobscy urzędnicy zachęcają, aby wnioskodawcami były te osoby, którym wypłacono dodatek węglowy (jeżeli dodatek wypłacono np. Janinie Kowalskiej, wskazane jest by to właśnie Janina Kowalska, a nie na przykład jej małżonek Jan Kowalski, była wnioskodawcą ubiegającym się o preferencyjny zakup węgla).

Jaka będzie cena, skąd pochodzi i gdzie można odebrać węgiel?

Cena 1 tony węgla, podobnie jak w przypadku opału kupowanego do 31 grudnia 2022 roku, wynosi 1949,60 złotych brutto, niezależnie od jego rodzaju. Cena nie obejmuje kosztów transportu z punktu sprzedaży do miejsca zamieszkania nabywcy, jak również ewentualnego workowania węgla w przypadku zakupu mniejszych jego ilości.

W sprzedaży dostępny będzie węgiel typu orzech i groszek, posiadający frakcję 5-25mm (frakcja odpowiadająca ekogroszkowi).

Węgiel w gminie Krobia dystrybuują dwa podmioty:

 • Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Krobi (ul. Jutrosińska 28 A) oraz
 • EKO-AGRO Krobia Sp. z o.o. (ul. Poznańska 40 A).
Konkretne miejsce odbioru węgla wskazane zostanie na fakturze jego zakupu. Zgodnie z zapewnieniami urzędników, w obydwu punktach węgiel jest tego samego pochodzenia i posiada ten sam certyfikat. Wielkość węgla może się jednak różnić w zależności od dostawy. 

Jak informują władze, gmina Krobia, która pośredniczy w sprzedaży węgla, nie odpowiada za rodzaj i ilość dostarczonego jej surowca, a reklamacje dotyczące jego jakości rozpatrywane będą pisemnie.

Ile węgla może kupić wnioskodawca? To zależy od...

Osoby, które do tej pory nie kupowały węgla na preferencyjnych warunkach, mogą go nabyć maksymalnie 3 tony. Pozostali wnioskodawcy mogą natomiast kupić węgiel w ilości pomniejszonej o dotychczasowy zakup (jeżeli ktoś do tej pory kupił, na przykład 1,5 tony, będzie mógł kupić kolejne 1,5 tony i analogicznie, jeżeli kupił 1 tonę, będzie mógł dokupić 2 tony).

Minimalna ilość węgla, którą można nabyć, wynosi natomiast 100 kilogramów.

Jak kupić węgiel od gminy Krobia?

 • należy pobrać wniosek w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Krobi (ul. Rynek 1) lub ze strony www.krobia.pl,
 • wypełnić wniosek,
 • złożyć wniosek w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Krobi (ul. Rynek 1) lub przesłać go za pomocą ePUAP bądź serwisu mObywatel – pismo ogólne - link TUTAJ.
 

W przypadku elektronicznych form komunikacji wniosek opatrzony winien być kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym - przy pomocy dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Wniosek przesłać można również pocztą tradycyjną na adres: Urząd Miejski w Krobi, ul. Rynek 1, 63-840 Krobia:

 • po rozpatrzeniu wniosku i dostępności węgla wnioskodawca zostanie poinformowany o terminie odbioru faktury sprzedaży węgla z Urzędu Miejskiego w Krobi,
 • należy odebrać fakturę i opłacić ją: kartą płatniczą w Urzędzie Miejskim w Krobi, w placówce Poczty Polskiej lub banku bądź też przelewem.
W przypadku płatności kartą płatniczą lub przedstawienia potwierdzenia płatności dokonanej gotówką w placówce pocztowej lub banku wnioskodawca niezwłocznie otrzyma potwierdzenie zapłaty faktury oraz dokumenty niezbędne do odbioru węgla. W przypadku płatności przelewem poprzez bankowość elektroniczną, odbiór faktury możliwy będzie dopiero po wpłynięciu płatności na rachunek bankowy gminy Krobia:

 • z wydanymi przez Urząd Miejski w Krobi dokumentami sprzedaży, należy udać się do punktu dystrybucji węgla i odebrać zakupiony towar.

Do kiedy należy składać wnioski w gminie Krobia?

Wnioski o zakup węgla w sezonie grzewczym 2022/2023 składać należy do 20 lutego bieżącego roku. Dokumenty złożone po tym terminie rozpatrywane będą indywidualnie, jednak ze względów logistycznych mogą one nie zostać zrealizowane:

 • wnioski o zakup węgla rozpatrywane będą zgodnie z kolejnością ich wpłynięcia do Urzędu Miejskiego w Krobi,
 • faktury za zakup węgla wystawiane będą po jego dostarczeniu do punktów dystrybucji na terenie gminy Krobia,
Więcej informacji uzyskać można pod numerami telefonów: 65 57 12 818, 504 103 156 lub 722 323 393 (od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-15:00).

KLIKNIJ GRAFIKĘ, żeby PRZECZYTAĆ ARTYKUŁ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy