Reklama

Kto przejmie pałeczkę prezesa Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Kto przejmie pałeczkę prezesa Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej? - Zdjęcie główne

foto fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pięcioro kandydatów zgłosiło się w konkursie na członka zarządu Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (GSM). Nie wszystkie aplikacje spełniły wymagania określone w statucie spółdzielni. Kto zostanie nowym prezesem? Pewny na 99% jest fakt, że będzie to kobieta. Być może związana aktualnie z gostyńskim samorządem...

Rok temu opisywaliśmy zmiany w Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, związane z funkcjonowaniem zarządu. Na emeryturę przeszedł wówczas prezes Ryszard Wasik, ogłoszono więc konkurs, którego rozstrzygnięcie miało pomóc w uzupełnieniu wakatu w zarządzie, ale na stanowisku zastępcy prezesa. Na szefa zarządu awansowała Anna Ziemska, z ponad trzydziestoletnim stażem pracy w GSM.

- Zna jednostkę od podszewki - mówił szef Rady Nadzorczej GSM i nie zaprzeczał, że to było głównym argumentem, aby ją awansować z zastępcy na prezesa zarządu - CZYTAJ TUTAJ.

Od 1 lutego 2022 r. władzę w spółdzielni mieszkaniowej objęły kobiety. Funkcję zastępcy prezesa powierzono Joannie Łapińskiej-Mateckiej. Po roku wracamy do analogicznej sytuacji.

Szef zarządu GSM przechodzi na emeryturę

Do 27 stycznia 2023 r. na stanowisku szefowej zarządu GSM pracuje Anna Ziemska, później przechodzi na emeryturę. Co będzie od lutego 2023 r.? 

Poszukiwanie kandydata na stanowisko członka zarządu rozpoczęto już w połowie listopada 2022 r. W ogłoszeniu zaznaczono, że chętny do pracy w zarządzie powinien spełniać wymagania określone w statucie GSM - paragraf 53 dokumentu mówi, że kandydat powinien posiadać wykształcenie wyższe magisterskie techniczne, ekonomiczne lub prawnicze, a także umiejętność kierowania i organizowania pracy oraz mieć 5 - letnie doświadczenie w pracy na stanowisku kierowniczym. 

Działania związane z wyborem nowego członka zarządu, a co za tym idzie prezesa, wciąż trwają. Ukazało się ogłoszenie, ruszył nabór, w wymaganym terminie do 30 grudnia 2022 r. zgłosiło się 5 kandydatów, ale - jak dowiedzieliśmy się od przewodniczącego Rady Nadzorczej GSM - nie wszyscy spełnili wymogi formalne. 

Awans z zastępcy na prezesa, jak przed rokiem?

W Gostyniu rozniosły się wieści, że miałoby dojść do analogicznej sytuacji, jak przed rokiem - czyli na szefa zarządu awansuje obecna zastępca prezesa, a zastępcą zostanie nowy członek zarządu. 

- Nie mam wiedzy na ten temat, ponieważ to wszystko zależy od rady nadzorczej. Zgodnie z przepisami, ze statutem, to członkowie rady nadzorczej będą wybierali w głosowaniu - odpowiada na plotki Joanna Łapińska-Matecka, zastępca prezesa GSM.

Z rezerwą do tych pogłosek podchodzi też przewodniczący rady nadzorczej, który uznał, że plotki zawsze były i będą, a „po Gostyniu krążą, jak dzisiejszy śnieg”.

Potwierdza jednak, że komisja konkursowa przeprowadziła rozmowy z dwiema kandydatkami, które odpowiedziały na ogłoszony nabór i spełniły statutowe warunki. Są to osoby związane z pracą w gostyńskim samorządzie (jedna jest urzędnikiem, druga radną), obie czynne zawodowo.

Jak poinformował przewodniczący Rady Nadzorczej GSM, kandydatki musiały przede wszystkim wykazać się znajomością tematyki pracy spółdzielni i zagadnień związanych z prawem spółdzielczym, przedstawić wizję rozwoju Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Zapytany, która z dwóch wymienianych w rozmowie kandydatek - pani Justyna Sarbinowska, czy pani Natalia Busz, zostanie wybrana, zapewnił, że obie przeszły kwalifikacje. Natomiast zainteresowani udziałowcy spółdzielni mieszkaniowej na ostateczne rozstrzygnięcie naboru oraz na decyzje dotyczące szefa zarządu GSM jeszcze kilka dni muszą poczekać.

Kto będzie prezesem GSM? Jeszcze tydzień poczekamy

Na 30 stycznia zaplanowano posiedzenie rady nadzorczej, wtedy dopiero zapadną konkretne decyzje wobec kandydatek, które przeszły kwalifikacje. W głosowaniu tajnym członkowie rady nadzorczej zdecydują, która zostanie wybrana na członka zarządu GSM. Najprawdopodobniej wówczas rozstrzygnie się też kwestia obsadzenia stanowiska prezesa zarządu. 

Sytuacja rozwija się dynamicznie, co potwierdza szef Rady Nadzorczej GSM. Zainteresowani mają nadzieję, że posiedzenie rady nadzorczej odbędzie się planowo, że nic nie stanie na przeszkodzie. 

Czy nowo wybrany członek zarządu GSM rozpocznie pracę od 1 lutego 2023 r.? Termin przejęcia obowiązków póki co jest dużą niewiadomą, ponieważ obie kandydatki są czynne zawodowo, pracują. Z informacji, jakie podaje przewodniczący Rady Nadzorczej - biorąc pod uwagę kodeks pracy - wynika, że wiele zależy od tego, na jaki sposób rozwiązania umowy z dotychczasowym pracodawcą nowo wybrany członek zarządu GSM się zdecyduje, jak długi będzie okres wypowiedzenia. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy