Reklama

Trwa generalny remont. Czy zajęcia w gostyńskiej „piątce” odbywają się zgodnie z planem?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. gostynska.pl

Trwa generalny remont. Czy zajęcia w gostyńskiej „piątce” odbywają się zgodnie z planem? - Zdjęcie główne

foto arch. gostynska.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Szkole Podstawowej nr 5 w Gostyniu trwa generalny remont. Prace budowlane będą towarzyszyły uczniom przynajmniej przez najbliższych 10 miesięcy. Już podczas akademii z okazji rozpoczęcia roku szkolnego społeczność została poinformowana o zmianach w organizacji pracy i wytycznych technicznych. Skąd pomysł z nasyłaniem sanepidu?

Reklama

Kompleksowy remont w Szkole Podstawowej nr 5 w Gostyniu

W gostyńskiej „piątce” od połowy lipca prowadzony jest kompleksowy remont budynku, obejmujący wymianę wewnętrznych instalacji elektrycznych i sanitarnych, a także termomodernizację – będą docieplone ściany, zaplanowano wymianę okien oraz zwiększenie dostępności dla osób z ograniczonymi możliwościami ruchowymi. W tym zakresie powiększona zostanie klatka schodowa.

 Na realizację zadania gmina Gostyń otrzymała ponad 4,6 mln dofinasowania z Rządowego Programu Polski Ład, a przetargowa wartość zamówienia opiewa na ponad 5,8 mln złotych. Firma rozpoczęła prace remontowe 7 lipca 2022 roku – informuje Mariusz Konieczny, naczelnik wydziału inwestycji w gostyńskim magistracie.

Na jakim etapie jest remont w gostyńskiej "piątce"?

Obecnie trwa budowa szybu windowego wraz z nową klatką schodową oraz przebudowa sanitariatów, ułożono nowe przewody instalacji elektrycznej oraz instalacji centralnego ogrzewania. Z uwagi na brak możliwości całkowitego wyłączenia obiektu z funkcjonowania, prace wykonywane są etapami, a ich zakres ustalany jest na bieżąco z dyrekcją szkoły. Chodzi o to, by prace jak najmniej dezorganizowały formułę prowadzenia zajęć. 

- Nie słychać w szkole głośnych prac, wierceń, mimo że cały czas wykonawcy są na placu budowy. Te najgorsze, najgłośniejsze i najtrudniejsze zostały wykonane w czasie wakacji. Chodzi o skuwanie schodów, wymurowanej części. Byłam wtedy w biurze, kontrolowałam to i zapewniam, że wszystkie prace, które teraz mogłyby utrudniać uczniom naukę czy zakłócać prowadzenie zajęć nauczycielom, zostały wykonane w czasie wakacji  - tłumaczy Katarzyna Smektała. 

Rodzice i społeczność szkoły w Gostyniu wiedzieli, co ich czeka

Rodzice wiedzieli, co czeka ich pociechy w roku szkolnym 2022/2023 – pod koniec poprzedniego roku szkolnego zostali poinformowani przez dyrekcję o planowanym remoncie budynku. Byli świadomi, że kolejny rok szkolny będzie trudny, że na korytarzach będą rusztowania, a na ławkach kurz. To zrozumiałe i normalne przy prowadzeniu robót budowlanych. 

- Informowałam wszystkich, a zwłaszcza rodziców przyszłych klas pierwszych, z którymi miałam spotkanie w czerwcu. Nie wiedziałam wtedy, kiedy dokładnie remont się rozpocznie. Firma weszła na plac remontowy 18 lipca – mówi Katarzyna Smektała.

Wytyczne organizacyjne, by zapewnić możliwie najlepsze warunki pracy i nauki w gostyńskiej "piątce"

Dodatkowe informacje o zmianach organizacyjnych, a także wytyczne w kwestii bezpieczeństwa zostały szczegółowo przedstawione podczas rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Dyrektor Smektała uprzedziła obecnych na uroczystym apelu, że „szkoła nie wygląda tak pięknie, jak pod koniec poprzedniego roku szkolnego”. Poprosiła o ograniczenie przyjeżdżania na zajęcia na rowerach czy hulajnogach – tymczasowo nie ma miejsca na przechowywanie jednośladów.

To jest teren budowy. Boisko będzie całe ogrodzone. Wykonawca remontu będzie tam zostawiał sprzęt ciężki i materiały budowlane. Bardzo proszę i ostrzegam przed tym, żebyście uważali, zachowali bezpieczeństwo, słuchali tego, co mówią nauczyciele. Do dyspozycji będziecie mieli tylko pas drogi ewakuacyjnej, będzie otwarty również Orlik, będzie też można tam wejść. Ale kiedy na tym boisku będą odbywały się lekcje wychowania fizycznego, wtedy uczniowie klas I – III nie będą mogli tam wejść. Jak najdłużej będziemy ćwiczyć na zewnątrz. Nauczyciele WF-u poinformują was, jak odpowiednio się ubrać – informowała Katarzyna Smektała.

Prowadzone prace remontowe spowodowały, że uczniowie gostyńskiej „piątki” mają do dyspozycji ograniczoną liczbę toalet.

– Nie ma ich w ogóle w pierwszej części szkoły. Bardzo proszę, żebyście zawsze przy wychodzeniu na boisko lub zanim wejdziecie na zajęcia, korzystali z toalet. W czasie lekcji nie będziecie wypuszczani. Mamy tylko toalety w tej części szkoły, gdzie głównie mieli zajęcia uczniowie z klas IV – VIII. Możemy korzystać z toalet w sali gimnastycznej. Na pewno będzie to jakieś utrudnienie. Ale myślę, że jeśli wszyscy się postaramy, wspólnie damy radę - motywowała Katarzyna Smektała.

Sala nr 39 i 17 – w ścianie wykute są drzwi i jest to klasa przejściowa – to rozwiązane tymczasowe, dopóki nie zostanie wykonanie wejście na II kondygnację w pierwszej części szkoły.

Z nauczycielami ustaliliśmy, jak będziecie wchodzić do szkoły. Musicie się sprężyć, szybko się pakować, kiedy zmieniamy klasę, żeby zdążyć wyjść na przerwę, na świeże powietrze. W praktyce wszystko opanujemy. Wiem, że jesteście bardzo zdyscyplinowanymi uczniami – przekazywała 1 września dyrektor SP nr 5 w Gostyniu.

Zdyscyplinowani i wyrozumiali uczniowie

Upłynęło kilkanaście dni od rozpoczęcia roku szkolnego i dziś dyrekcja może powiedzieć, że uczniowie przyzwyczaili się, do nowych, wcale niełatwych  warunków pracy w szkole, jakie będą mieli przez cały rok szkolny. 

- Dzieci są bardzo zdyscyplinowane, podporządkowały się wytycznym. Zapewniają, że „dają radę!”. Przez pierwsze dni w szkole wychodziłam na boisko, obserwowałam, jak to wygląda wejście do budynku. Na drodze ewakuacyjnej, jak do tej pory na boisku, uczniowie mają wymalowane numery klas, nauczyciele wychodzą po nich, jak do tej pory –pod tym względem organizacyjnie nic się nie zmieniło. Natomiast inaczej dzieci poruszają się wewnątrz budynku, ale doskonale sobie z tym poradziły – zapewnia dyrekcja „piątki”

WF na kręgielni w Gostyniu

Dodatkowym utrudnieniem na poczatku roku szkolnego 2022/2023 jest zamknięta pływalnia - O POWODACH PISZEMY TUTAJ, na której odbywała się część zajęć z wychowania fizycznego. Taka sytuacja będzie się utrzymywała jeszcze przez kilka tygodni. W zamian za to przez kilka tygodni uczniowie mogą korzystać z kręgielni, tam mają zajęcia. Poza tym placówka ma do dyspozycji swój Orlik.

Dzieci zrozumiały, rodzice nie do końca

Wynika z tego, że społeczność szkoły nr 5 w Gostyniu dostosowała się do utrudnionych warunków nauki. Rodzice uczniów chyba nie do końca. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że bardzo często w placówce pojawiają się pracownicy sanepidu, by przeprowadzić kontrolę. A to dopiero początek roku szkolnego. Może dorośli powinni wziąć przykład ze swoich pociech, wykazać odrobinę wyrozumiałości i trochę więcej cierpliwości. Czy to nie rodzice lobbowali za zmianami w szkole, które miały zapewnić bardziej komfortowe warunki nauki? - CZYTAJ TUTAJ.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy