Reklama

Nadchodzi trudny czas dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu. Gorsze warunki nauki, ale nie ma tego złego...

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. gostynska.pl/fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Nadchodzi trudny czas dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu. Gorsze warunki nauki, ale nie ma tego złego...  - Zdjęcie główne

Gostyń. Wkrótce kompleksowy remont gostyńskiej "piątki". Pogorsza się warunki nauki, ale później może być pięknie... | foto arch. gostynska.pl/fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwają przygotowania do kompleksowego remontu budynku Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu. Gmina otrzymała dofinansowanie na ten cel w wysokości 4,6 mln zł w pierwszym rozdaniu rządowego programu „Polski Ład”. Po otwarciu ofert przetargowych, okazało się, że do realizacji inwestycji z gminnego budżetu będzie trzeba dołożyć więcej, niż wcześniej zaplanowano. - Plusem jest to, że znalazła się firma, która chce wykonać zadanie za cenę do przyjęcia dla gminy - mówi Jerzy Kulak, burmistrz Gostynia.

Powrót do przeszłości - jak rodzice walczyli o rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu

O gruntownym remoncie budynku Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu samorząd mówi od kilku lat. Swego czasu rodzice domagali się rozbudowy szkoły, wskazując, że nie warto wkładać pieniędzy w remont, bo placówka, do której uczęszcza blisko 600 uczniów, zwyczajnie nie mieści wszystkich dzieci. Rodzice podkreślali, że w obecnym budynku szkolnym jest tak ciasno, że dzieci chodzą na lekcje do świetlicy i do biblioteki. Zarzucali, monitując także u radnych, że gmina "ładuje pieniądze w inne szkoły", że niepotrzebnie wydano 500 tys. zł na budowę wielofunkcyjnego boiska przy "piątce" (w roku 2019). 

- Niedługo, już w przyszłym roku uczniowie będą mieli zajęcia do godz. 18.00 - mówili w 2019 r. rodzice.

Burmistrz Gostynia Jerzy Kulak powiedział wtedy jasno:

- Nie będzie rozbudowy szkoły!

 Po czym wyjaśnił, dlaczego. "Piątka" została otwarta pod koniec lat 90-tych (niedługo obchodzić będzie 25-lecie funkcjonowania), po adaptacji trzech budynków przejętych po upadłym zakładzie pracy. Dziś uczęszcza do niej ok. 570 dzieci. Już 3 lata temu gostyński włodarz zdecydowanie podkreślał, że nie zgodzi się na nadbudówkę czy rozbudowę szkoły. Gmina nie dysponuje działką na taką inwestycję, gdyż wokół znajdują się prywatne posesje. Nie można też nadbudować dodatkowej kondygnacji, ponieważ nie wytrzymałyby tego fundamenty. Poza tym  powiększanie obiektu nie ma sensu bowiem w Szkole Podstawowej nr 5 w Gostyniu w ciągu najbliższych 5 lat liczba uczniów spadnie do mniej więcej 485 (ten proces już można zauważyć - w roku szk. 2018/2019 było w niej 585 uczniów, obecnie jest 570). Jednak w 2019 r. uznano, że sprawa związana z brakiem miejsc do nauki w placówce "może zostać rozwiązana remontowo” - CZYTAJ TUTAJ.

Na remont szkoły nr 5 w Gostyniu postarali się o pieniądze z "Polskiego Ładu"

Gostyński samorząd w 2021 r. złożył wniosek o dofinansowanie trzech inwestycji z programu "Polski Ład". Na remont Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu otrzymał ponad 4,6 mln zł. Na początku maja 2022 r. radni zwiększyli o 1 mln zł fundusze na „kompleksową modernizację Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu” - pieniądze pochodzą z tzw. wolnych środków. Wkład własny gminy wynosi 1,1 mln zł.

Kilka tygodni później, 24 maja 2022 r. gmina Gostyń ogłosiła przetarg na „Rozbudowę z przebudową - kompleksowy remont Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu”. Ostatnio, podczas posiedzenia komisji stałych Rady Miejskiej w Gostyniu, obradujący dziwili się, że mowa jest o „rozbudowie” budynku, który „nie może być rozbudowany”.

Gruntowny remont związany jest z rozbudową o szyb windowy i klatkę schodową. Zakres prac, jakie mają być wykonane w szkolnym budynku jest bardzo szeroki. 

Mariusz Konieczny, naczelnik wydziału inwestycji w Urzędzie Miejskim w Gostyniu wyjaśnił, że obiekt będzie dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami.

 Oprócz tego przewidziano wymianę stolarki okiennej, kompleksowy remont sal i korytarzy, modernizację elewacji (docieplenie) oraz wymianę wszystkich instalacji: elektrycznych, sanitarnych, wodociągowych - przedstawił naczelnik Konieczny.

Już wiedzą, kto będzie wykonawcą remontu Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu. Czekają na decyzję radnych

Zainteresowane przedsiębiorstwa do 9 czerwca mogły składać oferty na realizację zadania związanego z gruntownym remontem gostyńskiej „piątki”. Wpłynęły 3 oferty. Najtańszą złożyła lokalna firma Raf-Mal deklarując, że wykona zadanie za ok. 5,9 mln zł (najdroższa oferta wynosiła 10,8 mln zł). Inwestor, czyli gmina Gostyń planowała na przebudowę wydać w sumie 5,5 mln zł. 

Gostyńscy radni mają dołożyć do inwestycji po raz drugi

Jak wynika z powyższych danych, na realizację zadania może zabraknąć pieniędzy, teraz radni zdecydują o dołożeniu do zadania pół miliona zł. 

- Musimy zabezpieczyć środki na usługi inspektora nadzoru budowlanego i ewentualne wykonywanie prac, które nie są możliwe do przewidzenia - tłumaczył naczelnik Konieczny z Urzędu Miejskiego w Gostyniu.

Sesję rady miejskiej w tej sprawie, zwoływaną w trybie nadzwyczajnym, zaplanowano na 30 czerwca. Jeśli radni zgodzą się na zwiększenie puli pieniędzy na inwestycję, wkład własny gminy Gostyń wynosić będzie 1,5 mln zł.

Po sesji nadzwyczajnej będzie można sfinalizować przetarg, wyłonić wykonawcę i podpisać z nim umowę na realizację zadania.

 - Obecnie sytuacja na rynku budowlanym jest tak trudna, że każdy przetarg powoduje dodatkowe nerwy o to, czy uda się w ogóle wyłonić wykonawcę, czy będą składane oferty. Po drugie - patrząc na ogłoszenia przetargowe w innych miastach - kwoty, jakich żądają przedsiębiorstwa są drastycznie wysokie. Samorządy mają problem, czy będą w stanie podjąć się wykonania inwestycji. Nasz przetarg na wykonanie przebudowy i rozbudowy szkoły nr 5 również związany był dużym ryzykiem, zakres prac budowlanych jest duży, a wartość kosztorysowa wynosi około 5, 5 mln zł. Nasz lokalny rynek zweryfikował przetarg i prawdopodobnie dojdzie do podpisania umowy z gostyńską firmą. Oferuje ona że wykona remont za kwotę, nieco wykraczająca poza kosztorys, ale jest to realna kwota, która pozwoli bezpiecznie przejść proces realizacji. Plusem jest to, że znalazła się firma, która chce wykonać zadanie za cenę do przyjęcia dla gminy - analizował sytuację przetargową Jerzy Kulak, burmistrz gminy Gostyń. 

Zapewnił, że kwota, jaką trzeba dołożyć do realizacji zadania nie nadwyręży gminnego budżetu.

Mieliśmy przygotowane fundusze, które mogą być wykorzystane w takich sytuacjach, zatem budżet na 2022 rok jest bezpieczny. Po trzecie zawsze cieszymy się, kiedy przetarg wygrywa lokalne przedsiębiorstwo. W tym przypadku jest to firma sprawdzona, która już niejednokrotnie realizowała inwestycje na nasze zamówienie - zawsze zgodnie ze sztuką, w terminie - powiedział gostyński włodarz.

Co z zajęciami dla uczniów gostyńskiej „piątki”? Będzie trudno...

Gmina jako inwestor deklaruje, że postara się nie zakłócać normalnego trybu funkcjonowania szkoły w czasie wykonywania zadania. Wykonanie inwestycji zaplanowano na dwa lata. System prac określa wykonawca, ale na razie nie ma mowy o całkowitym zamknięciu szkoły. Będzie to możliwe tylko w okresach wakacyjnych. 

W roku szkolnym prace powinny być prowadzone przy pełnym funkcjonowaniu szkoły, ale częściowym wyłączeniu sal - tłumaczył naczelnik Mariusz Konieczny. 

Wszelkie wyłączenia części obiektu z użytkowania powinny być wcześniej uzgadniane z dyrekcją szkoły, tak aby była możliwość znalezienia pomieszczeń zastępczych do prowadzenia lekcji.

- W najbliższych miesiącach utrudnione będzie funkcjonowanie placówki, ale to chyba jedyny minus procesu przebudowy „piątki”. Sądzę, że na tym polu dojdziemy do porozumienia z wykonawcą zadania i dyrekcją szkoły, by znaleźć takie rozwiązania, by ten kilkunastomiesięczny okres przetrwać - wyjaśnił Jerzy Kulak.

Burmistrz Gostynia jest dobrej myśli

Firma ma wejść na plac budowy jak najszybciej, już na początku lipca, by wykorzystać okres wakacyjny na wykonanie najtrudniejszych prac.

- Uczniowie w szkole nr 5 mieli najtrudniejsze warunki do nauki, mimo że to najliczniejsza szkoła. Planowaliśmy z radnymi z Pożegowa przeprowadzenie remontu w cyklu 5-cioletnim, gmina dokładałaby wtedy co roku około 1 milion. Nie wiem, czy obecnie, w tych gorszych czasach dla samorządów, byłoby to możliwe. Raczej nie. Teraz 5 etapów wykonamy w jednym zadaniu, w ciągu kilkunastu miesięcy. Będzie to niewątpliwie trudny czas dla uczniów, niektóre prace będzie trzeba wykonywać w systemie ciągłym, dojdzie na pewno do zamykania klas, ale poradzimy sobie, mam nadzieję - optymistycznie zakończył burmistrz Gostynia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy