Reklama lokalna
reklama

Szkoła Podstawowa nr 3 w Gostyniu przed rewolucją. Jest bezimienna – dostanie swojego patrona, nową nazwę. Co jeszcze się zmieni?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk/fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Szkoła Podstawowa nr 3 w Gostyniu przed rewolucją. Jest bezimienna – dostanie swojego patrona, nową nazwę. Co jeszcze się zmieni? - Zdjęcie główne

foto Agata Fajczyk/fotomontaż Zbigniew Pacanowski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościRewolucja na szeroką skalę szykuje się w Szkole Podstawowej nr 3 w Gostyniu. Będzie ona dotyczyć między innymi zmiany nazwy tej instytucji, podjęto też procedury związane z wyborem patrona i nadaniem imienia. Co ciekawe, dyrektor zabiega także o nowy sztandar. Kulminacja i oficjalne wprowadzenie w życie planowanych zmian nastąpi podczas obchodów 60-lecisa istnienia placówki, które zaplanowano na początku września 2025 r.
reklama

Nazwa Szkoły Podstawowej nr 3 w Gostyniu wprowadza ludzi w błąd

Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gostyniu – tak brzmi obecnie oficjalna nazwa placówki, która mieści się przy ul. Hutnika. Rzeczywistość pokazuje, że nazwa nie jest adekwatna do zajęć, a konkretnie do oferty programowej. W placówce nie funkcjonują oddziały dwujęzyczne, zatem oficjalna nazwa wprowadza społeczeństwo w błąd.

- To jest szkoła z tradycjami. Powstała jako jedna z „tysiąclatek”. Nauka rozpoczęła się tutaj 2 września 1965 roku – przypomina Marek Rożek, dyrektor gostyńskiej „trójki”.

O początkach istnienia gostyńskiej „trójki” można przeczytać w zapisach w szkolnej kronice.  Szkoła powstała jako jedna z placówek budowanych w latach 60. XX w., w ramach hasła  „Tysiąc szkół na tysiąclecie Państwa Polskiego”. Stawianie murów rozpoczęto we wrześniu 1963 roku.
Pierwszy dzwonek dla uczniów zabrzmiał 2 września 1965 roku. 24 czerwca 1966 r. patronem szkoły został Przemysław II. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej patrona placówki odbyło się 11 czerwca 1966 r. Imię szkoły wkrótce stało się znane wśród mieszkańców miasta.

reklama

Co się stało z pierwotnym imieniem gostyńskiej "trójki"?

- Do czasu kiedy nie nastąpiła reforma oświaty, placówka nosiła imię Przemysława II. Działalność szkoły podstawowej została zawieszona, wygaszona – wyjaśnia Marek Rożek.

W 1999 roku Szkoła Podstawowa nr 3 została przekształcona w Gimnazjum nr 2 w Gostyniu, a dokładnie 14 czerwca 2003 r. uroczyście i oficjalnie zakończona została działalność Szkoły Podstawowej nr 3 im. Przemysława II w Gostyniu. 

- W budynku do 2017 roku funkcjonowało powołane do życia gimnazjum, które otrzymało imię Marii Skłodowskiej-Curie. Po kolejnej zmianie systemowej oświaty, przywracającej ośmioklasowe szkoły podstawowe, gimnazjum zostało zamknięte. Siłą rzeczy powołano nową instytucję, funkcjonującą jako Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gostyniu – imię nie zostało nigdy nadane – mówi Marek Rożek.

reklama

Jak wskazuje dyrektor gostyńskiej „trójki” – w 2025 roku przypada 60. rocznica funkcjonowania placówki. Organ prowadzący, dyrekcja oraz społeczność szkolna doszli do wniosku, że pewne rzeczy w instytucji należy uporządkować. Przed laty próbowano tworzyć klasy językowe, co sugeruje nazwa „szkoła z oddziałami dwujęzycznymi” i początkowo było zainteresowanie uczniów, które jednak z czasem zanikało.


- W związku z działaniami związanymi z wyborem patrona, żeby nie mnożyć kosztów, przy okazji nastąpi zmiana nazwy. Ostatecznie nazwa szkoły ma brzmieć Szkoła Podstawowa nr 3 imienia ....itd. w Gostyniu – imię dopiero zostanie określone – mówi dyrektor gostyńskiej „trójki”.

reklama

Procedura rozpoczęta

Dyrektor Rożek rozpoczął  procedurę nadania imienia szkole, wydając odpowiednie zarządzenie – przekazał informacje oraz złożył odpowiednie wnioski do rady rodziców, rady pedagogicznej oraz do samorządu uczniowskiego. Wszystkie te organy wyraziły pozytywną opinię w kwestii ustanowienia patrona i nadania sztandaru szkole. Propozycje dotyczące imienia szkoły może składać każdym związany ze społecznością szkolną.

- Powiadomiłem też gminę oraz kuratorium, jako organy prowadzące i nadzorujące placówkę, o rozpoczęciu procedury. Po wydaniu zarządzenia powołałem komisję koordynującą, złożoną z nauczycieli, którzy opracowali już szczegółowy program działań. Obecnie wdrażamy w nasze plany społeczeństwo, przekazujemy informacje – tłumaczy Marek Rożek. – Nauczyciele przygotują odpowiednie zajęcia dla uczniów, na których poruszane będą kwestia nadania imienia i sztandaru szkole, temat i procedury będzie szczegółowo omawiane. Dlaczego tak ważna jest tożsamość szkoły, jak kształtują się tradycje. Będzie omawiany wizerunek patrona. Chodzi też o to, żeby wśród dzieci i młodzieży wyrobić więź i mamy nadzieję, że przez to społeczność będzie postrzegała placówkę, jako swoją szkołę, a nie miejsce do którego mają obowiązek przychodzić. Takie działania potrwają do końca grudnia – dodaje. 

Następnie odbędzie się głosowanie na kandydata na patrona, pod nadzorem komisji konkursowej.  Wybór kandydata w społeczności szkolnej nastąpi w 2 etapie, a ostatecznie o nazwie szkoły zdecyduje Rada Miejska w Gostyniu poprzez podjęcie stosownej uchwały. Zmiany zostaną wprowadzone do statutu instytucji.

- Wiem już na pewno, że szkoła nie otrzyma imienia Przemysława II. Jest to historyczny błąd. Król Polski panujący w latach 1295-1296 miał na imię Przemysł II. Najprawdopodobniej będzie to jedna z propozycji, gdyż król ten wydał prawo lokacji dla Gostynia czy Brzezia – wyjaśnia Marek Rożek. 

Placówka ma dwa sztandary – jeden przypisany gimnazjum, drugi szkole podstawowej. Już są nieaktualne (np. orzeł w godle bez korony). Teraz zbierane są informacje, na temat projektowania oraz kosztów powstania sztandaru – koszty naprawy już istniejącego, z pozostawieniem drzewca, to mniej więcej 7-8 tys. zł, około 10 tys. zł trzeba będzie zapłacić za nowy. Dyrektor szkoły zarezerwował nawet termin wykonania w jednej z drukarni. Ma też koncepcję, jak ozdobiona zostanie płachta.

- Nie będę opłacał projektantów, nie będę narażał gminy na koszty. Przygladam się sztandarom innych placówek. Moim zdaniem sztandar powinien być prosty, ale jednocześnie powinien oddawać sedno sprawy. Nie będzie hasła „Bóg, Honor Ojczyzna...”. To wielkie słowa, ale  już powszechne, wyświechtane. Będziemy mieć inny napis, związany z młodym człowiekiem. Pozostaje mi starać się o pieniądze i odpowiedni projekt, który zostanie zaprezentowany społeczności szkolnej - uzupełnia dyrektor Marek Rożek.

Kulminacja procedur – odczytanie aktu nadania nowej nazwy szkole, wraz z nadaniem imienia oraz przekazanie sztandaru - nastąpi podczas głównych uroczystości jubileuszowych, związanych z obchodami 60-lecia działalności placówki. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama