reklama
reklama

Nadanie imienia i sztandaru Szkole Podstawowej w Nieparcie. W uroczystościach wziął udział minister Jan Dziedziczak

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Mszą świętą w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Nieparcie rozpoczęły się sobotnie, 11 czerwca 2022r. uroczystości związane z nadaniem imienia Powstańców Wielkopolskich szkole podstawowej w Nieparcie prowadzonej przez jedyny tego rodzaju związek dwóch gmin (Krobia i Miejska Górka) w Polsce - Edukacyjny Związek Międzygminny Gostkowo-Niepart. W uroczystościach wziął udział minister Jan Dziedziczak.
reklama

Po mszy świętej cała społeczność szkoły podstawowej w Nieparcie wraz z zaproszonymi gośćmi oraz delegacjami udała się na miejscowy cmentarz parafialny, aby złożyć wiązanki kwiatów przy grobach Powstańców Wielkopolskich pochowanych w Nieparcie. 

"Wybór patrona to hołd"

Następnie pochód udał się do Gostkowa, gdzie na terenie szkoły odbyły się uroczystości związane z nadaniem imienia i sztandaru placówce, czyli jak mówiła dyrektor Dominika Stróżyk, aby "rozpocząć nowy rozdział szkolnego życia, odsłonić nową, niezapisaną jeszcze kartę historii tego miejsca".

- W życiu różnych społeczności bywają takie chwile, które na długo pozostają w sercach i pamięci. (..) Jesteśmy świadkami wielkiego wydarzenia - nadania naszej szkole imienia Powstańców Wielkopolskich i ofiarowania sztandaru. Nadać imię, to niejako ustalić jej tożsamość, przyjąć wartości ważniejsze od innych, podkreślić kierunek działań dydaktycznych i wychowawczych. Nasuwa się być może pytanie: dlaczego Powstańcy Wielkopolscy i jak sprostać takiemu wyzwaniu, by godnie reprezentować takiego patrona? (...) Wybór patrona to hołd nas, współcześnie żyjących oddany tym, którzy na szali położyli własne życie, życie w imię wolności. Powstańcy Wielkopolscy to bohaterscy synowie między innymi: ziemi krobskiej i ziemi miejsko-góreckiej, którzy dzięki swej odwadze pozostaną w naszej historii przykładem patriotyzmu, miłości ojczyzny i gotowości służenia jej w każdej potrzebie. Do tego dnia przygotowaliśmy się najlepiej, jak potrafiliśmy - mówiła D. Stróżyk.

13 lat temu miał miejsce historyczny moment

Edukacyjny Związek Międzygminny Gostkowo-Niepart został powołany do życia w 2009 roku i - jak zauważył jeden z pomysłodawców jego utworzenia - łączy mieszkańców różnych samorządów - ale nie tylko.

- Byliśmy w Nieparcie, gmina Krobia, powiat gostyński. W tej chwili jesteśmy w Gostkowie, gmina Miejska Górka, powiat rawicki. Kilkanaście lat temu w tych dwóch miejscowościach funkcjonowały i można powiedzieć, że nadal funkcjonują dwie szkoły podstawowe i obydwie były zagrożone likwidacją ze względu na ciągle spadającą liczbę uczniów. Był taki moment, że to zagrożenie były bardzo realne i wówczas zastanawialiśmy się z burmistrzem Sebastianem Czwojdą, czy byłaby szansa, aby z tych dwóch szkół stworzyć jeden podmiot i w ten sposób uratować je przed likwidacją. Różne działania podejmowaliśmy, próbowaliśmy, aby szkoła była prowadzona przez stowarzyszenie, przez grupę rodziców - nie był to może wtedy jeszcze najlepszy klimat i w końcu wymyśliliśmy formułę międzygminnego związku. Jak się okazało, był to wtedy jedyny i ciągle jest taki przypadek w skali kraju, gdzie dwa samorządy tworzą odrębny byt prawny i ten podmiot jest organem prowadzącym szkołę. Po drodze było jeszcze gimnazjum, w tej chwili związek prowadzi przedszkole i szkołę podstawową. (...) Byliśmy w dwóch gminach, dwóch różnych powiatach, ale ciągle jesteśmy na terenie jednej i tej samej parafii. Po drodze doszła jeszcze miejscowość Szurkowo z gminy Poniec, także jest to też przykład funkcjonowania w obrębie małej, lokalnej ojczyzny i małego środowiska. Życzę (...), aby szkoła się rozwijała, doskonale funkcjonowała, warunki były coraz lepsze - mówił Karol Skrzypczak, burmistrz Miejskiej Górki, który dodał, że w ramach "polepszania warunków" trwają starania o budowę tunelowej sali sportowej dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej w Gostkowie.

Wyjątkowość edukacyjnego związku oraz symbolikę niedzielnych wydarzeń podkreślał również przedstawiciel drugiego z samorządów, który do niego należy.

- Jesteśmy razem 13 lat, a mam nadzieję, że przed nami jeszcze długie lata współpracy dwóch samorządów, które pokazały w skali kraju, jak można realizować bardzo ważne zadanie w zakresie oświaty i wychowania. Nie bądźmy skromni, jesteśmy wzorem dla naszych pozostałych samorządów, które mają problemy z tym, żeby takie małe wiejskiej szkoły były dalej prowadzone. Ten przykład miejsko-górecki i krobski niech będzie dobrym przykładem dla wszystkich takich małych ośrodków wiejskich, jak można wspólnie to ważne zadanie realizować. (...) Święto nadania imienia Powstańców Wielkopolskich naszej szkole, nadania nowego sztandaru społeczności szkolnej niech będzie dobrymi prognostykami do tego, abyśmy dalej budowali w zgodzie dobry rozwój dla oświaty i wychowania naszej lokalnej społeczności - powiedział z kolei Łukasz Kubiak, burmistrz Krobi.

Ostatecznie sztandard trafił w ręce uczniów szkoły w Nieparcie

Uchwałę o nadaniu szkole podstawowej w Nieparcie imienia Powstańców Wielkopolskich odczytał przewodniczący zgromadzenia Edukacyjnego Związku Międzygminnego Gostkowo-Niepart, Sebastian Czwojda.

- Od nas wszystkich będzie teraz zależeć, jakie wartości w mury tych naszych szkół: i w Nieparcie, i w Gostkowie wniesie tak zaszczytny patron - mówił współpomysłodawca powstania związku edukacyjnego.

Kulminacyjnym punktem uroczystości było wręczenie przez przedstawicieli rady rodziców sztandaru dyrektor szkoły, która następnie przekazała proporzec w ręce uczniów - szkolnemu pocztowi sztandarowemu.

- Drodzy uczniowie przekazuję sztandar w wasze ręce. Niech prowadzi was ku lepszej przyszłości, strzeżcie jego honoru - powiedziała Dominika Stróżyk.

Na co jej podopieczni  odrzekli:

- My, uczniowie Szkoły Podstawowej imienia Powstańców Wielkopolskich w Nieparcie przyjmując ten sztandar przyrzekamy: otaczać go czcią i dbać o to, aby właściwym postępowaniem i rzetelną nauką pracować na dobre imię naszej szkoły, naszych wsi i naszej ojczyzny - odpowiedzieli przedstawiciele uczniów, którzy zaraz po tych słowach złożyli ślubowanie na otrzymany sztandar.

Po nadaniu imienia i sztandaru głos zabrał sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, minister Jan Dziedziczak.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama