Reklama

Nowe święto państwowe w kalendarzu ku pamięci Powstania Wielkopolskiego. I kolejny dzień wolny od pracy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Muzeum w Gostyniu

Nowe święto państwowe w kalendarzu ku pamięci Powstania Wielkopolskiego. I kolejny dzień wolny od pracy? - Zdjęcie główne

Gostyń. Obelisk, który znajduje się przy ul. Strzeleckiej 28, przed budynkiem Szkoły Muzycznej. Upamiętnia wymarsz z Gostynia batalionu powstańców-ochotników . Stanął z inicjatywy miejscowych kombatantów | foto Muzeum w Gostyniu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Czy w Polsce zostanie ustanowione nowe święto państwowe? Miałby się nim stać 27 grudnia czyli dzień wybuchu powstania wielkopolskiego. Inicjatywa cieszy się poparciem osób indywidualnych i samorządów.

Reklama

Nowe święto państwowe 27 grudnia? Według informacji ogólnopolskich mediów, już ponad 3 tys. osób i instytucji, w tym samorządy kilku regionów, poparło inicjatywę, związaną z ustanowieniem nowego święta. W tej grupie są również samorządowcy powiatowi i gminy Gostyń.  

 

Od czerwca gromadzone są wyrazy poparcia od osób indywidualnych z regionu i kraju oraz uchwały samorządów z całej Wielkopolski. Do tej pory petycję w sprawie ustanowienia nowego święta podpisali m.in. marszałkowie województw wielkopolskiego i lubuskiego, metropolita poznański, wojewoda wielkopolski i prezydent Poznania. Na początku sierpnia wprowadzono możliwość wsparcia przedsięwzięcia poprzez stronę: powstanie.wmn.poznan.pl. 

Nowe święto państwowe 27 grudnia? Poparcie rośnie

Według informacji dyrektora poznańskiego oddziału IPN Rafała Reczeka (z dnia 23 sierpnia) połowa zebranych dotąd deklaracji to poparcie udzielone przez sieć - dotąd tą drogą inicjatywę wsparło 1,5 tys. osób. Z początkiem września petycja, zostanie przekazana władzom państwowym. Jak mówią koordynatorzy akcji wiele wskazuje na to, że nowe święto będzie obchodzone już w tym roku. Inicjatorzy przedsięwzięcia chcą dotrzeć z pozytywnym przesłaniem o zwycięstwie nad pruskim zaborcą, które jest historyczną spuścizną wszystkich Polaków, do jak najszerszego grona obywateli naszego kraju, wykazując, że ten chwalebny czyn zbrojny naszych przodków ma wymiar nie tylko regionalny, ale i ogólnopolski. 

 

Stanowiska lokalnych samorządów w sprawie ustanowienia nowego święta państwowego 27 grudnia

Ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym nadałoby Powstaniu Wielkopolskiemu należną mu rangę i znaczenie wśród największych zwycięstw w historii Polski, a także pozwalałoby na jego uczczenie w należny mu sposób. 

Rada Miejska w Gostyniu oraz Rada Powiatu Gostyńskiego popierają inicjatywę uczczenia zwycięskiego zrywu poprzez ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym.

- „(...) Mając ma uwadze wieloletni wkład Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz samorządów powiatowych i gminnych w uczczenie pamięci Powstania Wielkopolskiego i jego bohaterów, wyrażamy nadzieję na kontynuację realizowanych działań w dotychczasowej formie, żywiąc głębokie przekonanie, że zwycięski zryw niepodległościowy współtworzy w szczególny sposób regionalną tożsamość i jest nieprzerwanie obecny w świadomości społeczności Wielkopolan” - czytamy w oświadczeniu Rady Powiatu Gostyńskiego, które na ostatniej sesji poparło 17 radnych.

- (...) Samorządy lokalne są inicjatorami różnorodnych, cennych inicjatyw, angażujących swoje społeczności w uczczenie kolejnych rocznic zwycięskiego zrywu. Wydarzenia te niejednokrotnie utrwalają pamięć o miejscowych bohaterach, czy walkach, a realizowane przedsięwzięcia zwieńczane są pozostawianiem trwałych śladów pamięci w postaci, np. pomników lub nadania imienia Powstańców Wielkopolskich miejscom czy instytucjom. (...) Pragniemy kontynuować podejmowane przedsięwzięcia w podzięce Powstańcom Wielkopolskim za bezcenny dar stanowiący fundament naszego życia i codzienności – dar Wolności, jednocześnie wskazując na jego ogólnopolski wymiar i wartość - tymi słowami do akcji poparcia bez dyskusji dołączyli się też samorządowcy z gminy Gostyń, zaznaczając, że święto państwowe nie byłoby dniem wolnym od pracy. 

- Cieszy nas rosnąca liczba samorządów, które wsparły naszą inicjatywę, bo one są przecież reprezentantami lokalnych społeczności. Mamy też zapowiedzi kolejnych głosów poparcia (...). Dodatkowo spodziewamy się, że z początkiem nowego roku szkolnego wpłyną do nas następne uchwały rad pedagogicznych - powiedział Rafał Reczek, cytowany w mediach ogólnopolskich. 

Kiedy decyzja? Nowe święto państwowe i 27 grudnia wolny od pracy?

Według Rafała Reczeka wypowiadającego się dla portalu businessinsider.com.pl. wiele wskazuje na to, że decyzja o ustanowieniu nowego święta państwowego zapadnie w najbliższych miesiącach i rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego będzie obchodzona w tej formie jeszcze w tym roku. Dyrektor poznańskiego oddziału IPN przypomniał, że nowe święto nie ma być dniem wolnym od pracy - co też jest istotne przy podejmowaniu decyzji.

- Jest to inicjatywa, która łączy parlamentarzystów ponad podziałami politycznymi. (...) Liczymy na to, że najbliższe obchody 27 grudnia będą już miały charakter święta państwowego, organizowanego przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego - podkreślił.

Rafał Reczek zauważył, że dotychczasowe, organizowane przez władze regionu, obchody rocznicy wybuchu powstania miały uroczysty, podniosły wymiar i charakter. Ustanowienie nowego święta nie wpłynęłoby w istotny sposób na przebieg, formę celebracji.

- (...) 27 grudnia będzie odtąd jednym z nielicznych świąt państwowych w kalendarzu; będzie to święto całego społeczeństwa, wszystkich Polaków – powiedział dyrektor poznańskiego oddziału IPN.

W związku z przygotowaniami do ustanowienia święta państwowego tworzone są materiały promocyjne, informacyjne i historyczne, prezentujące znaczenie powstania wielkopolskiego dla odradzającego się państwa polskiego. Rafał Reczek uważa, że ustanowienie nowego święta to szansa na to, by wiedza o okolicznościach i skutkach zrywu Wielkopolan trafiła do szkół w szerszej niż dotąd formie i by lepiej zaistniała w powszechnej świadomości.

źródło: businessinsider.com.pl

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy