Reklama

Podwójna uroczystość w Szkole Podstawowej w Piaskach. Było historycznie, muzycznie i przepysznie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Rok 2023 ogłoszono Rokiem Mikołaja Kopernika, więc imprez związanych z wybitnym polskim astronomem z pewnością będzie jeszcze wiele. Jednak tylko w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Piaskach zdarzyła się ciekawa koincydencja: 550. rocznica urodzin Copernicusa oraz 50-lecie nadania imienia właśnie tego uczonego piaskowskiej placówce. Uczniowie i nauczyciele przygotowali ciekawy program artystyczny a całość zwieńczył pyszny tort z wizerunkiem patrona.

Połowa lutego to w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Piaskach to tradycyjnie, obchody urodzin patrona placówki, Mikołaja Kopernika. Tym razem jednak, w piątek 17 lutego 2023 r. w szkole obchodzono połączone rocznice, 550- lecia urodzin wybitnego astronoma, twórcy heliocentrycznej teorii oraz 50. rocznicę nadania szkole imienia tegoż naukowca. Wyjątkowy, podwójny jubileusz zaakcentowano równie wyjątkową akademią, z udziałem uczniów kilku klas, szkolnego chóru pod opieką ks. Dawida Majdy, lokalnego uzdolnionego 8-letniego muzyka Józka Jakuszka oraz ciekawym wykładem dr. historii Łukasza Puśleckiego, nauczyciela tegoż przedmiotu w Piaskach. 

- Witam serdecznie wszystkich szanownych gości w szczególnym dniu podwójnej rocznicy dla naszej szkoły - rozpoczęła swą wypowiedź Jolanta Karkos, dyrektor SP w Piaskach. - Państwa obecność jest potwierdzeniem wagi tego wydarzenia - skierowała swe słowa do przybyłych przedstawicieli władz, instytucji i urzędów. -  Nie byłoby jednak tego dnia bez pomocy wielu ludzi: rodziców, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, i oczywiście samych uczniów. Bardzo wam wszystkim dziękuję.

Urodziny Mikołaja Kopernika będą trwały cały rok

Obchody urodzin astronoma trwają w tej szkole już od kilku tygodni, zorganizowano konkursy plastyczne na kartkę urodzinową i projekt tortu dla jubilata. W zeszłą środę, 15 lutego 2023 r. przeprowadzono szkolny quiz wiedzy o życiu i twórczości Mikołaja Kopernika, w którym były nie tylko dyplomy, ale i nagrody rzeczowe dla najlepszych klasowych drużyn. Wczoraj, dzięki uprzejmości Sebastiana Nowaka, dyrektora Centrum Kultury i Biblioteki w Piaskach wszyscy uczniowie zwiedzali kosmos. Więcej o tym wydarzeniu TUTAJ [kliknij w link]. W kolejnych miesiącach zaplanowano jeszcze wiele wydarzeń związanych z Rokiem Kopernika, m.in. uczniowie klas ósmych pojadą na wycieczkę do Torunia, rodzinnego miasta astronoma.

50-lecie nadania szkole w Piaskach imienia Mikołaja Kopernika. Fakty, gratulacje, cytaty

Na początku części oficjalnej biografię Mikołaja Kopernika oraz okoliczności i rys historyczny nadania szkole podstawowej jego imienia i starań o sztandar dla piaskowskiej placówki przybliżył w ciekawym wystąpieniu dr Ł.Puślecki, nauczyciel historii. Jego wykład wspomagany zestawem skanów i zdjęć pokazał, jak bardzo lokalna społeczność zabiegała o nadanie szkole odpowiedniego patrona.

Kilka słów powiedzieli również niektórzy z zaproszonych gości: Jan Błażej Jerszyński, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Janusz Sikora,  wicestarosta powiatu gostyńskiego i Wiesław Glapka, wójt gminy Piaski. Każdy z nich gratulował szkole i uczniom pięknego jubileuszu oraz znajdował w pamięci okolicznościowy cytat z wielkiego astronoma, adekwatny do misji szerzenia wiedzy w placówce edukacyjnej.

Wspomnienie absolwenta szkoły w Piaskach: "Sięgajcie swoich gwiazd!"

Osobistą anegdotę związana ze szkołą przytoczył też dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki w Piaskach, absolwent tejże podstawówki:

- Pamiętam doskonale, może nie sprzed lat 50, ale też dawno temu, jak wraz z obecnym tu Jackiem Damazyniakiem (...) ćwiczyliśmy przez wiele, wiele tygodni układy taneczne: oberka, krakowiaka, czaczę - wracał do wspomnień Sebastian Nowak. - Do dziś pamiętam żółte trampki, złote kamizelki z wyłogami i ... zapach [perfum - przyp. red.] mojej partnerki, z którą tańczyłem... Każdy z nas ma jakieś wspomnienia związane z tą szkołą, z apelami.

 Na koniec przemowy życzył uczniom przede wszystkim ciekawości takiej, jaką miał Mikołaj Kopernik, bo dzięki jego potrzebie zgłębiania wiedzy cały świat wie, że to Ziemia krąży wkół Słońca, a nie odwrotnie.

- Trzeba być ciekawym świata, tego co nieoczywiste - podkreślił - Sięgajcie swoich gwiazd!

Mikołaj Kopernik pasjonował się nie tylko astronomią, czyli... money, money, money

W części artystycznej przeplatały się krótkie scenki rodzajowe i pokazy slajdów z przerywnikami muzycznymi w wykonaniu szkolnego chóru pod dyrekcją ks. Dawida Majdy oraz uzdolnionych muzyków ze starszych klas. Nie każdy wie, że Kopernik był również twórcą prawa Kopernika-Greshama o zasadzie wypierania gorszego pieniądza - lepszym. W tle tej opowieści słychać było bezbłędne "Money, money, money" zepołu ABBA zaśpiewane przez kilka uczennic.  Na koniec ponad godzinnej uroczystości zgromadzeni goście mieli okazję posłuchać gry uzdolnionego ucznia podstawówki, Józka Jakuszka oraz podziwiać pokaz "tortu" z zimnymi ogniami i ze słodkimi babeczkami z liczbami symbolizującymi oba jubileusze 550- i 50-lecia. Na prawdziwy tort, autorstwa zaprzyjaźnionej cukierni, goście przeszli do szkolnej świetlicy.

Trzeba przyznać, że były to raczej "Urodziny Mikołaja" niż nadęta akademia ku czci, co z pewnością podobało się wszystkim zgromadzonym. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy