Reklama

Syn zamordowanej kobiety na stałe zamknięty w szpitalu psychiatrycznym? Wracamy do sprawy zabójstwa w Lipiu

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Syn zamordowanej kobiety na stałe zamknięty w szpitalu psychiatrycznym?  Wracamy do sprawy zabójstwa w Lipiu - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mężczyzna i jego matka mieszkali we dwoje w Lipiu (gm. Piaski). W maju 2021 roku 67-letnia kobieta została zamordowana. O popełnienie zbrodni podejrzewano 32-letniego syna, który został aresztowany.

Ze względu na stan psychiczny mieszkańca Lipia, któremu postawiono zarzut zabójstwa 67-letniej kobiety - jego matki, sąd postanowił zastosować tymczasowy areszt dla mężczyzny. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury o areszt biorąc pod uwagę m.in. przeszłość mieszkającego z ofiarą syna, podejrzewanego o popełnienie morderstwa w Lipiu. Mężczyzna został na ten czas osadzony w specjalnej jednostce penitencjarnej - PISZEMY O TYM TUTAJ.

 

Pojawiły się nowe ustalenia w śledztwie, jakie jest prowadzone w sprawie zabójstwa w Lipiu. Przypomnijmy, co do zdarzenia z 23 maja 2021 roku było prowadzone śledztwo w zakresie przestępstwa - zabójstwa, określonego w art. 148 par. 1 KK. [§ 1. Kto zabija człowieka, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności].

Jak informuje prokurator rejonowy w Gostyniu, na wstępnym etapie postępowania organy procesowe skoncentrowały się na gromadzeniu osobowego materiału procesowego, a chodziło szczególnie o relacje świadków.

- I z drugiej strony - o zabezpieczanie materiału rzeczowego: dowodów rzeczowych oraz śladów kryminalistycznych. Za to w późniejszym etapie tego śledztwa sukcesywnie były uzyskiwane opinie: daktyloskopijna, genetyczna, psychiatryczna - mówi Jacek Masztalerz, prokurator rejonowy w Gostyniu.

Z treści opinii genetycznej wynikało w szczególności, iż młotek ślusarski, który udało się ujawnić funkcjonariuszom policji podczas oględzin oraz obuwie, które zabezpieczono u osoby typowanej  - czyli podejrzanego, noszą na sobie krwawe ślady - był to w szczególności materiał genetyczny, pochodzący od osoby pokrzywdzonej.

- Tę okoliczność mamy procesowo zweryfikowaną w tym wypadku. Ale równolegle przeprowadzane były czynności, zmierzające do ustalenia poczytalności sprawcy. Istniała uzasadniona wątpliwość w tym zakresie, gdyż wcześniej sprawca miał już rozpoznaną chorobę psychiczną - tłumaczy Jacek Masztalerz. 

Syn kobiety w związku z wcześniej rozpoznaną chorobą psychiczną wielokrotnie przebywał na leczeniach szpitalnych. Po jednorazowym przebadaniu przez dwóch biegłych psychiatrów i psychologa, nie byli oni w stanie się w sposób kategoryczny wypowiedzieć, co do pytań zadanych przez prokuratora i zawnioskowali o przeprowadzenie w tym zakresie obserwacji sprawcy. Na wniosek prokuratora sąd okręgowy dopuścił tego rodzaju dowód w sprawie zabójstwa z Lipia.

- Ta obserwacja była zrealizowana pomiędzy 28 września a 27 października 2021 r. Po jej wykonaniu uzyskano kolejną opinię, z treści której wynika, że sprawca w trakcie popełnienia czynu zabronionego był niepoczytalny - wyjaśnia prokurator rejonowy w Gostyniu. 

W ten sposób potwierdzono rozpoznanie choroby psychicznej. Jednocześnie w trakcie śledztwa biegli podnieśli, iż mężczyzna jest w ciężkim stanie psychicznym.

- Jego stan uprawdopodabnia w stopniu znacznym możliwość popełnienia równie ciężkiego czynu w przyszłości - mówi prokurator Masztalerz. Wobec tego - w ocenie biegłych - zachodzi potrzeba zastosowania wobec osoby podejrzanej środka zabezpieczającego w postaci umieszczenia w zamkniętym szpitalu psychiatrycznym. 

Po sukcesywnym przedłużaniu śledztwa, również wnioskowaniu o przedłużenie tymczasowego aresztowania, które wobec 32-letniego mężczyzny jest stosowane, prokurator 14 stycznia 2022 r. skierował do sądu okręgowego wniosek oparty na treści art. 324 KPK. 

- Z jednej strony wniósł o umorzenie postępowania z uwagi na ujawnioną niepoczytalność. Z drugiej zaś o zastosowanie wobec osoby sprawcy środka zabezpieczającego.  W tym przypadku chodzi o umieszczenie podejrzanego w szpitalu psychiatrycznym - tłumaczy Jacek Masztalerz.

Wstępna kontrola sprawy zrealizowana przez sąd była pozytywna. Jej efektami są posiedzenie z  28 stycznia, na którym sąd okręgowy zdecydował o dalszym stosowaniu tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, a więc do 18 maja. Jednocześnie sąd okręgowy wyznaczył termin posiedzenia merytorycznego, na którym - na wniosek prokuratora będą m.in. przesłuchani biegli. Posiedzenie w sądzie odbędzie się 28 lutego.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy