Reklama

Nowe fakty w sprawie zabójstwa w Lipiu. Co znaleziono na młotku i odzieży syna zamordowanej kobiety?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Bogdan Bujak

Nowe fakty w sprawie zabójstwa w Lipiu. Co znaleziono na młotku i odzieży syna zamordowanej kobiety? - Zdjęcie główne

Sąd przedłużył tymczasowy areszt dla syna podejrzewanemu o zamordowanie matki na kolejne 3 miesiące. W najbliższych tygodniach rozpatrywany będzie również wniosek prokuratury o skierowanie 32-latka na obserwacją psychiatryczną. | foto Bogdan Bujak

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sąd przychylił się do wniosku śledczych i przedłużył o kolejne 3 miesiące areszt dla 32-latka podejrzanego o zabójstwo matki. Do tragedii doszło w maju we wsi Lipie. Prokuratura zawnioskowała także o ponowne poddanie podejrzanego obserwacji psychiatrycznej.

Reklama

Od kilku miesięcy trwa postępowanie przygotowawcze w sprawie zabójstwa w Lipiu w gminie Piaski. Jak dotąd, biegłym powołanym do oceny stanu zdrowia psychicznego 32-letniego podejrzanego o przestępstwo nie udało się odpowiedzieć na podstawowe pytanie: czy domniemany zabójca był poczytalny i czy może odpowiadać za swoje czyny. Jak mówi prokurator, jest to kluczowe zagadnienie, które będzie miało wpływ na to, czy całe postępowanie  zakończy się aktem oskarżenia o zabójstwo 67-letniej kobiety czy decyzją o umieszczeniu podejrzanego w szpitalu psychiatrycznym. - Sprawa jest zbyt poważna, trzeba dołożyć jak największej staranności, żeby wszystkie niezbędne czynności procesowe zostały wykonane - mówi Jacek Masztalerz, prokurator rejonowy w Gostyniu. 

Podejrzany o zabójstwo w Lipiu trafił na 3 miesiące do aresztu

Przypomnijmy czego dotyczy sprawa i najważniejsze ustalenia ze śledztwa: w niedzielę, 23 maja, a właściwie dzień później, gdy znanych było już dużo więcej faktów powiatem gostyńskim wstrząsnęła informacja o morderstwie, do którego doszło na terenie wsi Lipie w gminie Piaski. Od samego początku podejrzenia o popełnienie zbrodni na 67-letniej kobiecie, której ciało znaleziono w jednym z pomieszczeń gospodarczych na terenie posesji padły na zamieszkującego z nią 32-letniego syna - więcej o sprawie przeczytasz TUTAJ.

Policja aresztowała 32-latka, który miał zabić matkę młotkiem, a o którym wiadomo było, że od lat leczył się psychiatrycznie - w przeszłości ciążyły na nim zarzuty dotyczącego przestępstwa seksualnego i pobicia. Biegli badający mężczyznę w tamtych sprawach, stwierdzili u niego niepoczytalność i zalecili dalsze leczenie orzeczonej schizofrenii. 

W kilka dni po zabójstwie w Lipiu w Sądzie Rejonowym w Gostyniu odbyło się posiedzenie podczas którego prowadzący rozprawę sędzia Marcin Nowak przychylił się do wniosku prokuratury o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące dla 32-latka. Jednocześnie mężczyznę skierowano na obserwacją psychiatryczną w specjalnej jednostce penitencjarnej.

Zabójstwo w Lipiu. Areszt przedłużony   

Tymczasem w zeszłym tygodniu, w środę, 4 sierpnia Sąd Okręgowy w Poznaniu zbadał kwestię dalszego stosowania tymczasowego aresztu dla podejrzanego i uwzględnił wniosek prokuratora o przedłużenie jego stosowania na kolejne 3 miesiące. Jednocześnie pojawił się drugi wniosek o zarządzenie ponownej obserwacji psychiatrycznej podejrzanego.

- Po przeprowadzeniu jednorazowego badania psychiatryczno-psychologicznego trzech ekspertów: dwóch psychiatrów i psycholog wypowiedziało się, że nie mogą w sposób kategoryczny określić poczytalności sprawcy w czasie popełnienia występu, a z drugiej strony, co jest również istotne określić potrzeby na przykład stosowania wobec mężczyzny środków zabezpieczających [na przykłąd umieszczenia mężczyzny w szpitalu psychiatrycznym - przyp. red.] - tłumaczy prokurator Jacek Masztalerz.

Ponieważ obserwację psychiatryczną jak środek prawny traktuje się podobnie jak tymczasowy areszt, dlatego prokurator nie może sam zarządzić tego typu badania - rozstrzygnięcie pozostaje w gestii sądu. Posiedzenie Sądu Okręgowego w Poznaniu w tej sprawie wyznaczoni na 27 sierpnia.

Na odzieży i młotku podejrzanego o zabójstwo w Lipiu znaleziono ślady

Jednocześnie wspomnianego 4 sierpnia prokuratura uzyskała opinię z zakresu badań genetycznych kilkudziesięciu śladów, które znaleziono na miejscu zbrodni, narzędziach, które typuje się jako mające posłużyć do dokonania zabójstwa oraz odzieży.

- Chodzi tutaj konkretnie o buty podejrzanego, gdzie stwierdzono obecność materiału genetycznego pochodzący od pokrzywdzonej. Najprawdopodobniej ta opina z zakresu genetyki, która była zarządzona między innymi dlatego, że sprawca kwestionuje fakt popełnienia czyn zabronionego pozwali zakwestionować w znaczącym zakresie, a być może w całości linię obrony sprawcy - dodaje J. Masztalerz. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy