Reklama

Spotkanie integracyjne obywateli Ukrainy. Kręgielnia w Gostyniu była pełna

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. prywatne

Spotkanie integracyjne obywateli Ukrainy. Kręgielnia w Gostyniu była pełna - Zdjęcie główne

Gostyń, na spotkanie integracyjne uchodźców czekały głównie dzieci | foto arch. prywatne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sala bankietowa pełna osób dorosłych, które przybyły do Gostynia z Ukrainy, ze względu na toczącą się wojnę, wywołaną przez Rosję. Mnóstwo dzieci i młodzieży w sali, gdzie mieszczą się tory kręglarskie. Tak było na spotkaniu integracyjnym Ukraińców, zamieszkałych w Gostyniu i całej gminie.

10 marca po południu gostyński samorząd organizował pierwsze spotkanie integracyjne dla obywateli z Ukrainy, które obecnie przebywają na terenie gminy Gostyń w związku z toczącymi się walkami. 

Pierwsze spotkanie uchodźców z Ukrainy. Zadbano też o dzieci

Spotkanie odbyło się w gostyńskiej kręgielni, a uchodźcy dotarli na nie głownie dzięki rodzinom, u których przebywają. Wśród obecnych zdecydowanie przeważały kobiety i dzieci, bo tyhc dociera do polski najwięcej. Najmłodsi mogli pobawić się z rówieśnikami ze swojego kraju, pograć w dziecięce gry i wesoło spędzić swój czas . Starsze dzieci miały okazję pograć w kręgle pod okiem instruktora. Dorośli obywatele Ukrainy, którzy jeszcze tego nie zrobili, mogli zarejestrować się, czyli oficjalnie zgłosić swój pobyt w Gostyniu. 

W kręgielni obecni byli również przedstawiciele Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gostyniu oraz psycholog. Kierownik MGOPS Karol Jasiak, który - ze strony gminy Gostyń - jest koordynatorem ds. pomocy uchodźcom z Ukrainy przyznał, że zorganizowanie spotkania to pomysł ośrodka pomocy społecznej.

- Najpierw organizacyjnie i technicznie porozmawiamy na temat bieżących spraw i problemów, ale też oczekiwań osób z Ukrainy. Ważne jest dla nas to, że możemy dzięki specustawie zaofiarować pomoc - mówił kierownik MGOPS w Gostyniu.

Gmina Gostyń już myślała o tym, w jaki sposób może udzielić pomocy. Plany są takie, by zrobić to kompleksowo, w jednym pomieszczeniu, po wyznaczeniu kilku terminów. Koordynatorzy takiej akcji z gminy Gostyń chcieliby uniknąć sytuacji, kiedy uchodźcy z Ukrainy stoją w kolejce, gdzieś w ośrodku pomocy społecznej, zagubieni i skrępowani.

- Chociażby w sali przy ul. Strzeleckiej wyznaczyć kilka stanowisk obsługi mieszkańców Ukrainy, z tłumaczami. Trudno nam przewidzieć, kiedy ludzie będą przychodzić do MGOPS. Wyznaczymy tam wolontariuszy i tłumaczów, którzy mogą być 4 godziny z nami. Będą wyjaśniać formalności, odpowiadać na pytania, a uchodźcy będą składać wnioski - tłumaczył Karol Jasiak.

Obecni na spotkaniu usłyszeli wyjaśnienia, w kwestii pomocy, jakiej może uchodźcom udzielić samorząd gminny?

Sejm uchwalił ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy

To wynika ze specustawy. Sejm uchwalił w środę 9 marca ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Dokument reguluje przede wszystkim kwestie związane z legalnością pobytu ukraińskich uchodźców w Polsce, a także udzielaną im pomocą. Za ustawą głosowało 439 posłów, przeciw było 12, a trzech wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z regulacją ukraińscy uchodźcy, którzy przybyli do Polski będą mogli m.in. otrzymać numer PESEL, a ich pobyt w naszym kraju będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy. Między innymi dlatego uchodźcy z Ukrainy, uczestniczący w dzisiejszym spotkaniu już przy wejściu proszeni byli o rejestrację.

- Ona ma przede wszystkim na celu zbadać skalę przedsięwzięcia, w przybliżeniu oszacować liczbę osób, które się w kręgielni zjawiły - wyjaśniał kierownik MGOPS w Gostyniu. - Kiedy tylko specustawa wejdzie w życie wojewoda ma prawo zazadac od gminy informacji „ile chcecie środków finansowych i na ile osob”. Wtedy będę miał już możliwość podania informacji, ile osób się zarejestrowało, na taką liczbę będziemy wnioskować o pomoc społeczną  - dodał. 

PESEL dla uchodźców z Ukrainy

Wolontariuszki z urzędu miejskiego informowały, po co nadawany jest numer PESEL.

- To może być bardzo przydatne przy staraniach o pomoc, chociazby finansową. Przepisy się zmieniają - na tym etapie prawdopodobnie wpis w paszporcie o tym, że osoba przekroczyła granicę i jest w rejestrze głównym komendanta straży granicznej wystarczy, by uznać daną osobę za uchodźcę - podkreślił Karol Jasiak.

Legalny będzie także pobyt dzieci urodzonych przez Ukrainki, które uciekły przed wojną, już w Polsce. Ukraińcy będą mogli podjąć tutaj pracę i uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej. Ukraińscy uczniowie oraz studenci będą mogli kontynuować naukę w polskich szkołach oraz uczelniach. Specustawa zaostrza też kary za przestępstwa związane z handlem ludźmi i sutenerstwem popełnione w czasie wojny na Ukrainie.

300 zł na osobę

Dzięki regulacji osobom i podmiotom, które zapewnią zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną wypłacane będą świadczenia pieniężne w kwocie 40 zł dziennie, czyli ok 1200 zł miesięcznie. Świadczenia będą wypłacane maksymalnie przez 60 dni. Pomoc finansowa będzie przysługiwała też uchodźcom z Ukrainy. Zgodnie z ustawą, dostaną oni jednorazowo 300 zł na osobę.

 

Dworzec główny PKP we Wrocławiu pełen uchodźcow z Ukrainy. Kiedy dojeżdża pociąg z Przemyśla lub specjalny humanitarny transport, wolontariusze natychmiast ruszają, by pomóc obcokrajowcom - ZOBACZ FILM.

Jak kuchnia polowa z Piasków dojechała na granice polsko-ukraińską? Po co tam pojechali kucharze, ratownicy, wolontariusze? - ZOBACZ TUTAJ.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy