Reklama

Ścieżka rowerowa Gostyń - Kunowo jest skończona. Asfalt leży, most błyszczy, cykliści jeżdżą, piesi spacerują

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mamy to! - tak po kilku długich latach można powiedzieć o ścieżce pieszo - rowerowej prowadzącej z Gostynia do Kunowa. Inwestycja zakończona, chociaż jeszcze chodzić, ani jeździć teoretycznie tym traktem nie można.

Ostatni odcinek ścieżki pieszo-rowerowej Gostyń - Kunowo jest gotowy

Ostatni odcinek ścieżki pieszo-rowerowej prowadzącej z Gostynia do Kunowa został zgłoszony w gostyńskim magistracie do przeprowadzenia odbioru. Firma Jawal z Kielc wkrótce odda plac budowy.

- Najprawdopodobniej odbędzie się to w tym tygodniu, jeśli wykonawca dostarczy nam niezbędne dokumenty, które są do odbioru niezbędne. Złożymy stosowne papiery w celu uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Jeżeli takowe otrzymamy, wtedy obiekt zostanie otwarty - wyjaśnia sytuację Mariusz Konieczny, naczelnik wydziału inwestycji w gostyńskim magistracie.

Każda inwestycja musi przejść tę procedurę.

Często wygląda to tak, że inwestycje są zakończone, plac budowy oddany, drogi są wybudowane, aczkolwiek otwarcie następuje po pewnym czasie, po paru tygodniach. i tak jest w tym przypadku - dodaje naczelnik Konieczny.

Kiedy będzie można korzystać ze ścieżki rowerowej z Gostynia do Kunowa?

Kiedy oficjalnie będzie można korzystać z ciągu pieszo-rowerowego, który prowadzi od przejazdu kolejowego przy skrzyżowaniu ul. Starogostyńskiej i Poznańskiej w Gostyniu przez kanał Obry, aż do ul. Spacerowej w Kunowie?

- Nie potrafię powiedzieć. Wszystko zależy o tego, jak szybko teraz dostaniemy uzupełnione dokumenty od wykonawcy. Później musimy przejść procedurę uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Tutaj trudno przewidzieć, jak to będzie wyglądało. Myślę, że obędzie się bez większej zwłoki - zapewnia Mariusz Konieczny.

Jak wynika z informacji, które przekazuje nasz rozmówca, teoretycznie na ostatnim odcinku ciągu pieszo-rowerowego, biegnącego wzdłuż DW 434 nie powinni się pojawiać rowerzyści, piesi ani wielbiciele jazdy na rolkach. Ale inwestor i policja chyba przymykają oko na użytkowników (mnóstwo ich było w niedzielne popołudnie), gdyż zdają sobie sprawę, jak bardzo zakończenie tej kilkuletniej inwestycji było wyczekiwane przez mieszkańców gminy Gostyń. 

Zobacz, jak wandale zniszczyli drzewka przy wcześniej wybudowanym odcinku ciągu pieszo - rowerowego z Gostynia do Kunowa - TUTAJ ZDJĘCIA

Ostatni odcinek ścieżki Gostyń- Kunowo był najdroższy

W ramach inwestycji wybudowany został ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 3,5 m, na odcinku blisko 250 metrów. Nad kanałem Obry powstał most. Ścieżka rowerowa kończy się przy ulicy Spacerowej w Kunowie. Budowa końcowego odcinka była najdroższa z dotychczas realizowanych i  kosztowała 1,5 mln zł.

Zadanie, związane z budową ścieżki pieszo-rowerowej, która w 2022 roku połączyła Gostyń z Kunowem, trwało od kilku lat i - ze względu na koszty - realizowane było etapami. Administratorem drogi 434, wzdłuż której biegnie ciąg jest Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Nie do końca więc było to zadanie gminne, ale gostyński samorząd wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców - zdecydował, że rozpocznie realizację zadania, co nastąpiło dokładnie w 2014 roku.

Inwestycja w liczbach

 • ok. 1,5 mln zł koszt budowy ścieżki rowerowej z Gostynia do Kunowa - ostatni etap 
 • 200 tys. zł dołożył samorząd powiatu gostyńskiego
 • ok. 980 tys. zł to wysokość dofinansowania, jakie na realizację zadania otrzyma gmina Gostyń z PROW (urząd marszałkowski). Pieniądze są pewne - umowa została podpisana kilka dni temu;
 • blisko 7 km - długość ścieżki rowerowej od skrzyżowania ul. Poznańskiej z ul. Starogostyńską w Gostyniu, do ul. Spacerowej w Kunowie, w tym 3,8 km ma odcinek biegnący wzdłuż ul. Poznańskiej do końca miasta.

Z historii budowy ścieżki pieszo-rowerowej Gostyń - Kunowo:

 • TUTAJ początki i rozmowy o projekcie ścieżki rowerowej Gostyń - Kunowo - dotyczyły budowy asfaltowego odcinka biegnącego poza miastem
 • TUTAJ CZYTAJ o doprowadzeniu szlaku rowerowego Gostyń - Kunowo do granic miasta 
 • O wykonaniu dalszego odcinka ścieżki rowerowej Kunowo-Gostyń: za skrzyżowaniem z drogą do Ostrowa w kierunku Kunowa TUTAJ 
 • TUTAJ o budowie kolejnego odcinka szlaku rowerowego do Kunowa poza miastem - wrzesień 2019. Zadanie kosztowało 958 911 zł i było finansowane przez WZDW w Poznaniu oraz przez gminę Gostyń w tym samym zakresie - po 50 proc. 
 • Ostatni - asfaltowy odcinek ścieżki rowerowej Gostyń Kunowo w budowie - lipiec 2019 CZYTAJ TUTAJ 
 • TUTAJ o budowie doraźnego odcinka szlaku rowerowego do Kunowa - od zakończonej asfaltowej ścieżki przez pola do Kanału Obry - listopad 2019 
 • decyzja o budowie końcowego i najdroższego odcinka traktu pieszo-rowerowego zapadła. Kto będzie wykonawcą - październik 2021 r. - PATRZ TUTAJ
 • budowa mostu na kanale Obry w ramach zadania - TUTAJ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy