Reklama

Budują drugi most w Kunowie. Wiemy, kiedy nastąpi zakończenie budowy ścieżki rowerowej

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwa budowa ostatniego odcinka ciągu pieszo-rowerowego z Gostynia do Kunowa wraz z mostem. Na kanale Obry widać już pierwsze elementy mostu.

Ścieżka rowerowa łącząca Gostyń z Kunowem to ulubione miejsce nie tylko cyklistów, ale też rolkarzy i spacerowiczów oraz miłośników nordic-walking. Inwestycja w 2019 roku utknęła „w polu”. Ciąg pieszo-rowerowy kończy się mniej więcej 250 metrów przed wioską, a do kanału Obry trzeba dojechać wąską dróżką wysypaną grysem, biegnącą przez łąki. Później pozostaje zejść z roweru i doprowadzić go do chodnika. 

Z niecierpliwością na zakończenie realizacji zadania czekają mieszkańcy Gostynia i okolic, którzy preferują jazdę rekreacyjną lub jednośladem dojeżdżają chociażby do pracy. Mamy dobrą wiadomość - najprawdopodobniej od 1 lipca będą mogli bezpiecznie dojeżdżać z Gostynia do Kunowa dokończonym ciągiem pieszo-rowerowym, a kanał Obry - ostatni odcinek - będzie można pokonać przejeżdżając przez most.

W ramach inwestycji wybudowany zostanie ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 3,5 m, na odcinku blisko 250 metrów. Obecnie trwa budowa kładki nad kanałem Obry. Widać już betonowe stemple, które pozwolą na montaż kolejnych elementów mostu. Na nie nakładana jest konstrukcja stalowa, a dopiero później położone zostaną prefabrykaty, które będą stanowiły ostateczną formę mostu o szerokości 3 m. Ścieżka rowerowa zakończy się przy ulicy Spacerowej w Kunowie.

Zadanie wykonuje Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe z Kielc. To zupełnie nowa firma na naszym terenie, która dotychczas z gminą Gostyń nie współpracowała.

- Na razie wszystko układa się bardzo dobrze - mówi Mariusz Konieczny, naczelnik wydziału inwestycji w gostyńskim magistracie. - Nic nie wskazuje na to, by prace nie miały zakończyć się w terminie - dodaje.

Finał zadania, zgodnie z umową przewidziano na koniec maja, jednak możliwość korzystania ze ścieżki rowerowej jest uwarunkowana uzyskaniem przez gminę wymaganych pozwoleń na użytkowanie obiektu.

- Kładka pieszo-rowerowa budowana na kanale Obry to całkowicie nowy obiekt. Jak długo trwa proces wydawania zgody na korzystanie można było zobaczyć podczas budowy ścieżki w Krajewicach - WZDW jako inwestor uzyskał wtedy pozwolenia kilka miesięcy po zakończeniu prac - zwraca uwagę naczelnik Konieczny.

Budowa ścieżki pieszo-rowerowej do Kunowa, ostatni etap inwestycji w liczbach:

ok. 1,5 mln zł koszt budowy ostatniego etapu ścieżki rowerowej z Gostynia do Kunowa; 

200 tys. zł do zadania dołożył samorząd powiatu gostyńskiego;

ok. 980 tys. zł to wysokość dofinansowania, jakie na realizację zadania otrzyma gmina Gostyń z PROW (urząd marszałkowski). Pieniądze są pewne - umowa została podpisana kilka dni temu;

blisko 7 km - długość ścieżki rowerowej od skrzyżowania ul. Poznańskiej z ul. Starogostyńską w Gostyniu, do ul. Spacerowej w Kunowie, w tym 3,8 km ma odcinek biegnący wzdłuż ul. Poznańskiej do końca miasta.

 

Inwestycja, związana z powstaniem ścieżki pieszo-rowerowej, która ma połączyć Gostyń z Kunowem, trwa od kilku lat i - ze względu na koszty - prowadzona jest etapami. Administratorem drogi 434, wzdłuż której biegnie ciąg jest Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Nie do końca jest to więc zadanie gminne, ale gostyński samorząd wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców - zdecydował, że rozpocznie realizację zadania, co nastąpiło dokładnie w 2014 roku. 

Wzdłuż drogi wojewódzkiej 434 wybudowano początkowo „miejski” odcinek ścieżki o długości 1 100 m - od skrzyżowania z ul. Starogostyńską do Al. Kasyna Gostyńskiego. Wieloletnie starania oraz konsekwentne działania samorządu gminy Gostyń doprowadziły do tego, że w 2016 r. mieliśmy już ponad 3-kilometrowy odcinek bezpiecznego ciągu pieszo-rowerowego, z betonowej kostki, prowadzącego do granic miasta - CZYTAJ TUTAJ. Dalszy ciąg ścieżki to już odcinek z nawierzchnią asfaltową, która według wielu jest bardziej wygodna w użytkowaniu. O oświetleniu na razie inwestor nie mówi. Gminie Gostyń w pierwszej kolejności zależy na doprowadzeniu ścieżki do samego Kunowa. Oświetlenie to plany drugorzędne, chociaż...

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy