Reklama

Radny z Ponieca rozpoczyna pracę w zarządzie powiatu gostyńskiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Radny z Ponieca rozpoczyna pracę w zarządzie powiatu gostyńskiego - Zdjęcie główne

Radny powiatowy z Ponieca Krzysztof Wachowiak został członkiem zarządu powiatu gostyńskiego | foto Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Radny powiatowy Krzysztof Wachowiak jest nowym członkiem zarządu powiatu gostyńskiego. W ten sposób, w pięcioosobowym składzie, uzupełnił miejsce, jakie pozostało po rezygnacji z pracy w zarządzie Damiana Walczaka.

Reklama

Podczas ostatniej sesji radni przyjęli rezygnację z pracy w zarządzie powiatu jednego z jego członków, Damiana Walczaka, który został wybrany przewodniczącym Rady Powiatu Gostyńskiego - RELACJA Z DYSKUSJI I GŁOSOWANIA TUTAJ.

Robert Marcinkowski, starosta gostyński obiecał i słowa dotrzymał

Starosta gostyński, Robert Marcinkowski, zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym, zobowiązany był najpóźniej w ciągu miesiąca od dnia przyjęcia rezygnacji przedstawić radnym nową kandydaturę na członka zarządu. Jednocześnie podczas sesji należało uzupełnić skład zarządu powiatu, który w myśl zapisów statutu, powinien składać się ze starosty, jego zastępcy oraz trzech członków. Starosta gostyński na posiedzeniu rady powiatu w lutym zapewniał, że w stosownym terminie przedstawi kandydata na stanowisko w zarządzie powiatu gostyńskiego. 

- Chciałbym rekomendować Krzysztofa Wachowiaka. To doświadczony samorządowiec, radny II, III oraz obecnej - VI - kadencji rady powiatu. Był w II kadencji również członkiem zarządu powiatu gostyńskiego, więc ma stosowne doświadczenie w tym zakresie. Aktywnie uczestniczy w pracach komisji stałych. Jest także członkiem Rady Społecznej przy SP ZOZ w Gostyniu, gdzie również wykazuje się dużym zaangażowaniem - uzasadniał swoją decyzję Robert Marcinkowski.

Uzasadniał, że w kontekście funkcjonowania, a nawet rozwijania się gostyńskiego szpitala, członkostwo w radzie społecznej szpitala w przypadku Krzysztofa Wachowiaka będzie ważnym argumentem, jeśli chodzi o pracę w zarządzie. Starosta nadmienił, że bardzo ceni sobie niezwykłą wiedzę i doświadczenie ponieckiego radnego w zakresie rolnictwa.

- Myślę, że ten potencjał również będzie mógł być w zarządzie wykorzystany - mówił gostyński starosta. 

Zwrócił również uwagę na inne argumenty, kórymi kierował się, uzupełniając skład zarządu powiatu gostyńskiego.

- Kiedyś mówiłem państwu radnym o tym, że skład zarządu powiatu może odzwierciedlać aspekty geograficzne, okręgi wyborcze naszego powiatu. Z racji tego, że Damian Walczak reprezentował okręg Krobia- Poniec, dzisiaj mamy w tym okręgu swego rodzaju lukę, a pan Krzysztof Wachowiak z tego okręgu pochodzi - uzasadnił Robert Marcinkowski.

Radni dociekali, dopytywali. Szukali dziury w całym?

Tego ostatniego wątku uczepił się radny Marcin Krawiec, pytając czym specjalnym odznacza się okręg Borek-Piaski, że aż dwóch radnych z tego regionu jest w zarządzie? Radni chcieli wiedzieć, jak będzie wyglądała praca Krzysztofa Wachowiaka w zarządzie? Jaki będzie podział obowiązków?

- Damian Walczak, który musiał zrezygnować z pracy w zarządzie współdziałał w zakresie analizy budżetu powiatu, ekonomicznych aspektów funkcjonowania SP ZOZ oraz pozyskiwania środków zewnętrznych. W kontekście tego, co starosta mówił, że Krzysztof Wachowiak jest członkiem rady społecznej szpitala, to pracę w zakresie SP ZOZ będzie kontynuował, czy inne zadania starosta planuje wyznaczyć? - dociekał radny M. Krawiec z Forum Demokratycznego.

Zwrócił się również do Krzysztofa Wachowiaka, pytając, jak wyobraża sobie swoją pracę w zarządzie na kilka miesięcy przed końcem kadencji: co planuje osiągnąć, z jakimi pomysłami wchodzi do zarządu.

- Padło tu stwierdzenie, że jest pan doświadczonym samorządowcem, my oczywiście tego nie kwestionujemy. Chodzi o to, jakie zadania, w jakim obszarze, jakie pomysły i cele pan sobie stawia - wyjaśnił radny Krawiec. 

Starosta Robert Marcinkowski, nawiązując do stwierdzenia radnego Damiana Walczaka, potwierdził, że w pracy zarządu widać pewne różnice pomiędzy etatowymi a nieetatowymi członkami zarządu. 

- Rola nieetatowych członków zarządu ma raczej charakter konsultacyjny, opiniodawczy, wspierający. Myślę, że będziemy to kontynuować do końca kadencji - powiedział.

Włodarz powiatu gostyńskiego zdradził, czego można się spodziewać w nowym zarządzeniu dotyczącym podziału kompetencji wśród członków zarządu, które ma zamiar przygotować.

- Chciałbym, żeby każdy z nas miał zapisany temat SP ZOZ, gdyż jest to temat bardzo szczegółowy i bardzo ważny - powiedział Robert Marcinkowski. 

Krzysztof Wachowiak pełen obaw, ale...

Radny z Ponieca, po pochlebnej rekomendacji ze strony włodarza powiatu gostyńskiego, wciąż miał obawy co do przyjęcia wyzwania związanego z pracą w zarządzie, ale przyjął propozycję i zgodził się kandydować w wyborach członka zarządu powiatu gostyńskiego. 

- Dla mnie najważniejsze jest dobro powiatu, a nie jakieś układziki polityczne, sugestie - powiedział, zaznaczając również, że nie pozwoli „prowadzić się na pasku”.

Powołano komisję skrótacyjną. Przeprowadzono tajne głosowanie, w którym brało udział 16 radnych. Z protokołu komisji skrótacyjnej wynikało, że jedna karta została zniszczona, więc oddano 15 głosów ważnych. 10 radnych poparło kandydaturę Krzysztofa Wachowiaka, 5 było przeciwnych. 


- Dziękuję bardzo wszystkim, którzy na mnie zagłosowali. Tym, którzy byli przeciwni postaram się udowodnić, że się mylili - skomentował wynik radny Wachowiak. 

Zgodnie z przepisami należało zmienić skład komisji rewizyjnej oraz komisji skarg, wniosków i petycji - radni pełniący funkcję członków zarządu nie mogą działać w tych komisjach. Krzysztof Wachowiak po wyborze na członka zarządu, na mocy oświadczenia, zrezygnował z pracy w omawianych komisjach stałych Rady Powiatu Gostyńskiego. Z kolei wolę pracy w tych komisjach wyraził nowy radny Ireneusz Szymałka - O WYBORZE CZYTAJ TUTAJ. Radni podjęli stosowne uchwały w tej sprawie.

 

Obecnie w skład zarządu powiatu gostyńskiego wchodzą:

starosta Robert Marcinkowski - przewodniczący
wicestarosta Janusz Sikora -  zastępca przewodczniącego

członkowie zarządu 

  • Szymon Jakubowski
  • Krzysztof Deutsch
  • Krzysztof Wachowiak

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy