Reklama

Rachunek grozy za gaz dla Starostwa Powiatowego w Gostyniu. Jest też druga, optymistyczna strona medalu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Rachunek grozy za gaz dla Starostwa Powiatowego w Gostyniu. Jest też druga, optymistyczna strona medalu - Zdjęcie główne

Sesja Rady Powiatu Gostyńskiego. Starosta Ribert Marcinkowski pokazał rachunek grozy za zużycie gazu w administracji | foto fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Paragony grozy pokazywane w sieci i przywożone z nadmorskich restauracji lub barów? Paraliżujące rachunki wystawiane w górskich restauracjach i publikowane na portalach społecznościowych? To nic w porównaniu z „rachunkiem grozy”, jaki na ostatniej sesji rady powiatu pokazał gostyński starosta Robert Marcinkowski.  

Włodarz powiatu gostyńskiego nie chciał być gorszy od internautów i pokazał radnym rachunek za zużycie gazu. Zauważył, że mimo działań oszczędnościowych, rachunki za gaz w budynkach administracyjnych starostwa znacznie wzrosły, co pokazał na posiedzeniu rady powiatu, 23 lutego 2023r.

- Proszę sobie wyobrazić, że w styczniu roku 2022 za gaz w dwóch budynkach administracyjnych starostwa w Gostyniu - w budynku przy ul. Wrocławskiej oraz przy ul. Poznańskiej 200 - zapłaciliśmy łącznie niespełna 15 tysięcy złotych - mówił Robert Marcinkowski.

Z kolei, jak usłyszeli uczestnicy posiedzenia Rady Powiatu Gostyńskiego, w okresie analogicznym w 2023 r. rachunek wyniósł ponad 110 tys. zł. Gostyński starosta zaznaczył, że średnia temperatura powietrza w styczniu 2022 r. wyniosła 3,03 st. C, z kolei w 2023 roku - 5,64 st. C.

- Tak więc jest to element korzystniejszy. Wysokość rachunku jest złą informacją - stwierdził starosta.

Jest jednak druga strona medalu.  

- Dobre jest to, że widać wymierne oszczędności - mówił Robert Marcinkowski.

Zauważył, że dzięki pracom termomodernizacyjnym w budynku przy ul. Poznańskiej, wymianie pieca w siedzibie urzędu przy ul. Wrocławskiej 256 [SZCZEGÓŁY O ZADANIU ZA 5 MLN ZŁ TUTAJ] oraz innym działaniom oszczędnościowym, zużycie energii gazowej w styczniu 2023 r. znacznie zmalało. Dla porównania należy wziąć pod uwagę analogiczny miesiąc roku 2022.

- W budynku przy ul. Wrocławskiej 256 zużyliśmy 26,1% mniej gazu, a w budynku przy ul. Poznańskiej - 42,3% mniej. Łącznie zużycie spadło o około 34%, a rachunek wzrósł dramatycznie - wyjaśniał Robert Marcinkowski.

Gostyński starosta zaznaczył, że widoczne są również efekty działań termomodernizacyjnych, zwłaszcza przy obiekcie administracyjnym przy ul. Poznańskiej. Tam w styczniu 2022 r. zużycie gazu wyniosło 51 470 kWh, w tym samym czasie roku 2023 - 29 697 kWh.

- Zaoszczędzone kWh, spadek o 42% zużycia gazu świadczy o świadomości naszych pracowników, którym dziękuję za odpowiednio racjonalne zachowanie. Ale warto podkreślić, że efekt termomodernizacji jest już w tej chwili widoczny - przekonywał Robert Marcinkowski.  

Marcin Krawiec, wiceprzewodniczący rady dociekał, jaka jest obecnie stawka za 1 m3 zużytego gazu?

- Stawki poszybowały, ale te sztuczne obniżki, zamrożenia taryf, stosowane przez rząd ograniczyły jakieś podziały. Czy starostwo i powiat korzysta z takich obniżek? Czy starosta pokazywał kwotę rachunku związaną z obniżką rządową, czy nie? - pytał M. Krawiec.

Starosta wyjaśnił, na jakich zasadach jest rozliczane Starostwo Powiatowe w Gostyniu.

- O ile dobrze pamiętam, to dziś stawka wynosi 1,15 zł za 1 m3, a w ubiegłym roku jeszcze było 0,08 zł. Wsparcie rządu dotyczy tzw. instytucji wrażliwych. My z tego korzystamy w przypadku szkół, domów pomocy społecznej, szpitala - płacą niższą stawkę - 0,19 zł. Pozostałe instytucje są traktowane, jak obiekty rynkowe. Tak więc budynki administracji publicznej podlegają normalnym regułom - powiedział włodarz powiatu gostyńskiego.

Tłumaczył, w jaki sposób powiat gostyński zaoszczędził setki tysięcy złotych w 2022 r.

- Mieliśmy to szczęście, że do końca 2022 roku ceny były zamrożone, bardzo korzystne. Zaoszczędziliśmy kilkaset tysięcy złotych, opierając się na wcześniej rozstrzygniętej umowie przetargowej z dostawcą gazu. W ubiegłym roku obowiązywały inne realia - w tym samym pakiecie zakupowym były różne gminy, inne powiaty, straż pożarna. I, niestety, według tych stawek jesteśmy obecnie rozliczani - dodał Robert Marcinkowski.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy