Nowoczesne centrum to jedno. A jak jest wykorzystywane?
Spotkanie podsumowujące realizację projektu odbyło się przed świętami Bożego Narodzenia. Wzięli w nim udział przedstawiciele wszystkich zaangażowanych stron, na czele z burmistrzem Łukaszem Kubiakiem, starostą Robertem Marcinkowskim oraz reprezentacją Spółdzielni Socjalnej „ARKA”. W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele grup, do których skierowane było przedsięwzięcie.Nad całością działań w ramach "Krobskiego Centrum Usług Społecznych" czuwał Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krobi. Podczas podsumowania Edyta Rokicka - kierownik MGOPS w Krobi, a zarazem koordynatorka projektu, przypomniała etapy realizacji działań projektowych i ich efekty.
Na montaż ten składała się m.in.
- rewitalizacja zdegradowanego obiektu nieczynnej gazowni w Krobi w ramach działania infrastrukturalnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego WRPO 2014+
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ REPORTAŻ
Krobskie Centrum Usług Społecznych - wiele instytucji w jednym miejscu
W murach zrewitalizowanej starej gazowni zrealizowano drugi element projektu "Krobskie Centrum Usług Społecznych" poszerzający infrastrukturę społeczną dostępną dla mieszkańców nie tylko gminy Krobia, ale całego powiatu gostyńskiego poprzez przeniesienie do nowoczesnego budynku różnych instytucji.
- Na co dzień jest to miejsce spotkań seniorów, osób niepełnosprawnych i różnych grup nieformalnych. Mieści się tutaj Środowiskowy Dom Samopomocy, Dzienny Dom Pobytu, Klub Seniora oraz mieszkania treningowe i wspomagane dla osób wymagających wsparcia w przygotowaniu do samodzielnego życia. Współpracujemy także z biznesem - tłumaczy Edyta Rokicka.
Dzięki przeniesieniu ŚDS z Chwałkowa, możliwe było poszerzenie jego funkcjonowania o nowe miejsca dla osób wymagających wsparcia, które odtąd mogą korzystać m.in. z Centrum Sal Doświadczania Świata. Jest to innowacyjne rozwiązanie, rodzaj terapii, która działa na wszystkie zmysły.
Obok powiatowego ŚDS-u, w zrewitalizowanej gazowni swoje siedziby znalazły:
- Dzienny Dom Pomocy - dla osób niepełnosprawnych;
- Klub Seniora – jako miejsce spotkań dla osób starszych, warsztatów terapeutycznych, rozwijania swoich zainteresowań oraz zajęć rehabilitacyjnych;
- mieszkania chronione, a obecnie treningowe i wspomagane – dla osób wymagających wsparcia w przygotowaniu do samodzielnego życia.
Opieka wytchnieniowa i teleopieka w Centrum Wsparcia dla Opiekunów Faktycznych
W ramach Krobskiego Centrum Usług Społecznych uruchomiono też Centrum Wsparcia dla Opiekunów Faktycznych, mające na celu odciążenie rodzin opiekujących się osobami niesamodzielnymi.Opieka wytchnieniowa, o której potrzebie rozwijania coraz częściej słyszy się i mówi w naszym społeczeństwie, pozwoliła na odroczenie w czasie konieczności zapewnienia całodobowej opieki instytucjonalnej nad podopiecznymi oraz dała możliwość rodzinom opiekującym się na co dzień osobami niepełnosprawnymi na znalezienie dla czasu na odpoczynek i wytchnienie. Jest ona adresowana do opiekunów faktycznych osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych.
W Centrum Wsparcia dla Opiekunów Faktycznych opiekunowie mogą odbywać szkolenia, uzyskać wsparcie ze strony fachowców, dotyczące opieki nad osobami zależnymi, mają też możliwość pozostawienia w centrum na krótki czas, pod opieką fachowców, osoby, nad którymi sprawują pieczę w przypadku konieczności załatwienia spraw osobistych czy wypełnienia jakichś zobowiązań.
Dodatkowo w ramach projektu zaplanowano pilotażowe wdrożenie systemu teleopieki. Jest to nowoczesne rozwiązanie wyposażenia osób nie w pełni samodzielnych w urządzenia, które posiadają czujniki ruchu, otwierania drzwi czy przycisk życia. W sytuacji zagrożenia życia system alarmuje opiekunów lub służby ratownicze.
Projekt „Krobskie Centrum Usług Społecznych” 120 osobom z powiatu gostyńskiego, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, zapewnił też dostęp do usług społecznych (73% beneficjentów stanowiły kobiety).
KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ ARTYKUŁ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.