Konkurs Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi. Co to jest ARGE?
Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi (ARGE) zostało założone w 1989 roku. Od 2007 roku ARGE jest zarejestrowanym stowarzyszeniem z siedzibą w Pixendorf w Austrii. Członkami ARGE są kraje europejskie, kraje związkowe, regiony i gminy. Oprócz walnego zgromadzenia działają dwa organy:
- ekspercka rada doradcza, która pełni funkcję jury Konkursu Europejskiej Odnowy Wsi
- „sieć zwycięzców”, których celem jest dzielenie się swoimi doświadczeniami.
Głównie zadania Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi to:
- gromadzenie, uwidacznianie i ocenianie wiedzy, umiejętności i specjalnych osiągnięć w zrównoważonym obszarze rozwoju obszarów wiejskich,
- promowanie transferu wiedzy i spotkań między decydentami i obywatelami oraz między krajami, regionami, gminami i wsiami;
- zwiększenie motywacji ludności wiejskiej do udziału w procesach decyzyjnych i zaangażowania się w inicjatywy tworzące własne środowisko społeczne,
- wzmocnienie zaufania wśród ludności wiejskiej i jej tożsamości jako lokalnie zakorzenionych Europejczyków z wspólnymi wartościami, wspólną historią i kulturą;
- zmiana w postrzeganiu znaczenia obszarów wiejskich i spraw ich mieszkańców dla całego społeczeństwa poprzez reklamę, media i politykę.
Konkurs Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi. Krobia jako jedna z dwóch w Polsce
W tej edycji mamy 21 uczestników z różnych regionów Europy obejmujących dwanaście różnych krajów. Każdy zgłoszony samorząd odwiedza jury złożony z 3 członków (w sumie jest to 20 osób podzielonych na 6 grup).
- W tym roku w konkursie biorą udział miasta i regiony m.in. z Niemiec, Austrii, Holandii, Belgii, Polski, Słowacji, Słowenii, Finlandii czy Węgier. W grudniu wszyscy członkowie jury zbiorą się na walnym zgromadzeniu, aby przedstawić swoje wrażenie z odwiedzonych miejsc i podjąć decyzję, kto otrzyma nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi - tłumaczy Petra Eichlinger, przewodnicząca jury ARGE, które odwiedziło gminę Krobia.
Wyniki samego konkursu, którego celem jest "potwierdzenie zaangażowania społeczności wiejskich, zmotywowanie ich do dalszych działań oraz promocja wymiany doświadczeń z innymi społecznościami wiejskimi w Europie. Ponadto celem jest zachęcenie wsi i regionów do naśladowania, uświadomienie społeczeństwu europejskiemu ogólne znaczenie społeczne regionów wiejskich i wreszcie wzmocnienie integracji Europy", zostaną ogłoszone wiosną 2023 roku.
Konkurs Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi. Co zwiedzili jurorzy?
Wizyta jury ARGE na terenie gminy Krobia trwała kilka godzin, w trakcie których 3 ekspertów zapoznała się z działaniami na rzecz mieszkańców i współpracą między różnymi podmiotami prowadzoną w ramach:
- Krobskiego Centrum Usług Społecznych,
- Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi,
- Lokalnego Centrum Popularyzacji, Nauki, Edukacji i Innowacji w Krobi („Małego Kopernika”),
- Ogrodu deszczowego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi,
- Strzelnicy Bractwa Kurkowego w Krobi,
- Centrum Biblioteczno-Kulturalnegi KROB-KULT,
- Kościoła pw. Św. Michała Archanioła w Domachowie,
- Gościńca Biskupiańskiego.
- Chcemy pokazać, że gmina Krobia "buduje mosty" w wielu obszarach, dlatego też rozpoczynamy tę "podróż" w szczególnym miejscu, które jeszcze nie tak dawno było ruiną. Dzisiaj tętni życiem: oprócz Krobskiego Centrum Usług Społecznych mamy także przedszkole, żłobek. Zastosowaliśmy także wiele nowoczesnych rozwiązań w zakresie m.in. odnawialnych źródeł energii, gromadzenia wody opadowej, która na tym terenie zostaje, nie trafia do kanalizacji deszczowej. Dbamy, żeby było tu zielono, przyjaźnie zarówno dla dzieci, jak również dla seniorów. Jest to także modelowy przykład rewitalizacji i dobrej współpracy gminy Krobia z powiatem gostyńskim - stwierdza burmistrz Łukasz Kubiak.
Konkurs Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi. Seniorzy, pszczelarze i przedsiębiorcy przedstawili, co mają u siebie najlepszegp
Jurorzy mieli okazję poznać nie tylko otoczenie KCUŚ, ale również szeroki zakres funkcji, jakie spełnia centrum.
- Na co dzień jest to miejsce spotkań seniorów, osób niepełnosprawnych i różnych grup nieformalnych. Mieści się tutaj jednostka powiatowa Środowiskowy Dom Samopomocy, Dzienny Dom Pobytu dla Osób Niepełnosprawnych, Klub Seniora oraz mieszkania treningowe dla osób niepełnosprawnych. Współpracujemy także z biznesem, z różnymi firmami. Aktualnie, mamy tak napięty grafik, tyle różnych instytucji i organizacji chce u nas organizować wydarzenia, że nie możemy dopiąć kalendarza - zdradziła Edyta Rokicka, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krobi, zarządzającego KCUŚ.
Aby lepiej zapoznać ekspertów ARGE ze wszystkimi aspektami funkcjonowania centrum, mogli oni spotkać się bezpośrednio i zamienić kilka słów z przedstawicielami stowarzyszeń, organizacji pozarządowych i grup nieformalnych oraz lokalnych firm, jak:
- Klub Seniora oraz Gminna Rada Seniorów
- Koło Pszczelarzy w Krobi
- Stowarzyszenie „Ja-Ty-My” z Chumiętek
- Przytulisko dla zwierząt w Krobi
- Kraft Heinz Pudliszki
- Centrum Integracji Społecznej
- Spółdzielnia Społeczna „ECOSS”
- Dzięki Europejskiemu Stowarzyszeniu na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi poznajemy nowe pomysły, koncepcje rozwojowe opracowanej w innych państwach. Także, w jak zupełnie inny sposób spojrzeć na dany problem i ewentualnie „przeszczepić” dane rozwiązania na nasz grunt. Powiem, szczerze: nie spotkałem się jeszcze nigdzie z takim projektem jak ten - mówił będący pod wrażeniem Frank Rose, burmistrz Langenbernsdorf, miejscowości położonej w Saksonii w Niemczech.
Czy gmina Krobia ma szansę na zwycięstwo w konkursie ARGE? Wyniki poznamy za kilka miesięcy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.