Reklama

Prestiżowa nagroda dla Muzeum w Gostyniu. "Rocznik Gostyński" laureatem Izabelli 2021

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Muzeum w Gostyniu znalazło się w gronie laureatów XX Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce i otrzymało wyróżnienie Izabella 2021. Nagrodę przyznano za wydanie 8 numeru „Rocznika Gostyńskiego”.

Reklama

Czym jest nagroda "Izabella" dla Muzeum w Gostyniu?

Wyróżnienie jest wyrazem uznania dla najważniejszych wydarzeń muzealnych roku w Wielkopolsce oraz ich twórców. Od początku patronem nagrody jest marszałek województwa wielkopolskiego. Z kolei pomysłodawcą był zmarły 26 października 2007 r. Mieczysław Nadolski, wieloletni pracownik Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Nagroda jest honorowa, laureaci otrzymują statuetki Izabelli oraz dyplomy.

Gala "Izabella 2021" w pałacu w Antoninach

W Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie 23 maja 2022r. z marszałkiem Markiem Woźniakiem spotkali się wielkopolscy muzealnicy, laureaci XX Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce Izabella 2021

Nagrody otrzymało w tym roku 26 placówek muzealnych. Kapituła konkursowa przyznała również nagrody specjalne za wybitny wkład w rozwój muzealnictwa wielkopolskiego.

- To zawsze ważny dzień w naszym kalendarzu, ponieważ daje nam możliwość przeglądu tego, co istotnego działo się w wielkopolskim muzealnictwie. Cieszę się, że spotykamy się w Antoninie, tym niezwykle klimatycznym miejscu związanym z rodziną Radziwiłłów i naszym wybitnym kompozytorem Fryderykiem Chopinem. Wielkopolska ma tych miejsc kilka, powinniśmy się chwalić wszystkimi, które mają ślad chopinowski. To polska marka na skalę globalną - powiedział marszałek Marek Woźniak podczas rozdania nagród.

Muzeum w Gostyniu podczas gali reprezentowali prof. Krzysztof Maćkowiak - przewodniczący Rady Programowej „Rocznika Gostyńskiego” i Robert Czub - dyrektor muzeum i to oni odebrali nagrodę z rąk Marka Woźniaka - marszałka województwa wielkopolskiego. 

- Chcę wyrazić ogromny szacunek i uznanie dla państwa pracy. Cieszę się, że w gronie laureatów znalazły się nie tylko te największe instytucje muzealne Wielkopolski, ale również te znacznie mniejsze, z Rawicza, Gostynia, Trzcianki. To dowód na to, że jeśli jest entuzjazm, są umiejętności i pojawia się ciekawy temat, to można wykreować coś, co w oczach krytycznej kapituły znajduje uznanie – usłyszeli obecni na spotkaniu w przemówieniu Marka Woźniaka.

Robert Czub, dyrektor Muzeum w Gostyniu przyznaje, że wystartować w konkursie w gronie największych instytucji muzealnych - potentatów w tej branży - i zostać laureatem to prestiż. Bardzo cieszy się, że zauważono historyczną publikację, jaką jest „Rocznik Gostyński”.

- Doceniono numer ósmy „Rocznika”, chociaż sądzę, że nagroda została przyznana za całokształt. Pozostałe wydania też zgłaszaliśmy na konkurs. Mam opinie historyków z wydziału historii UAM w Poznaniu, że rzeczywiście robimy to dobrze. Trochę osób przy tym pracuje, o poziom dba profesor Maćkowiak. Językowo rocznik jest dopracowany, dobór nowatorskich tekstów też robi swoje - mówi Robert Czub.

Ponad 830 zgłoszeń do konkursu "Izabella 2021"

O historii konkursu podczas rozdania nagród opowiedział dr Jan Maćkowiak, prezes Fundacji Muzeów Wielkopolskich.

 - W ciągu 20 lat otrzymaliśmy 831 zgłoszeń, w konkursie udział wzięło 78 muzeów, przyznano 65 nagród Grand Prix i 391 wyróżnień. Wśród kategorii nagrodzonych były muzea wszystkich kategorii, od narodowych, przez marszałkowskie, kościelne, aż po gminne. To świadczy, że trafiamy w oczekiwania muzealników – mówił dr Maćkowiak.

Nagroda Izabella jest przyznawana w pięciu kategoriach: działalność wystawiennicza, działalność edukacyjna, działalność naukowa i wydawnicza, działalność promocyjna i popularyzatorska oraz opieka nad dziedzictwem kultury, konserwacje, inwestycje.

W konkursie udział biuorą wszytskie muzea z Wielkopolski, rownież te nieformalne - mogą to być zatem muzea przykościelne, prywatne, izby pamięci, które nie mają statusu oficjalnego muzeum.

- Tych instytucji jest od groma, a zatem konkurencja jest duża. Ale te mniejsze placówki potrafią czasem też zrobić coś dobrego. Kapituła konkursowa składa się z historyków, muzealników z całej Polski. Oceniający patrzą raczej na merytorykę, a nie na to, gdzie miejscowość leży - cieszy się Robert Czub, dyrektor Muzeum w Gostyniu. 

Prof. Krzysztof Maćkowiak czuwa nad wysokim poziomem "Rocznika Gostyńskiego"

Dyrektor Muzeum w Gostyniu podkreśla, że profesor Krzysztof Maćkowiak - przewodniczący Rady Programowej „Rocznika Gostyńskiego” jest osobą, która czuwa, by - z jednej strony publikacja prezentowała wysoki poziom merytoryczny, a z drugiej - by w publikacjach nie używać języka hermetycznego.

- Bronimy się przed tym, jak tylko możemy, bardzo się staramy. Tym bardziej cieszy nas, że doceniono również konsekwencję w przygotowaniu. Pierwszy numer rocznika wydać jest bardzo łatwo, do trzeciego jakoś się dociągnie, a na kontynuację później sił, ani chęci nie wystarcza. A u nas jest wręcz odwrotnie - przybywa autorów, sami nadsyłają prace, wiedząc że jest to bezpłatna historia. Mogą otrzymać od nas 5 egzemplarzy, jeśli teksty zostaną opublikowane. W grupie autorów, którzy dostarczają teksty są zawodowi historycy, ale też regionaliści. Prace do publikacji nadsyłają z zewnątrz również utytułowane osoby - profesor Grażyna Gzella, prof. Zbyszko Górczak. Grupa współpracowników, którzy tworzą ten rocznik, którzy badają nasz teren liczy w sumie 30 osób. Jesteśmy fenomenem w Wielkopolsce pod tym względem - wyjaśnia Robert Czub. 

Wydawcy "Rocznika Gostyńskiego" starają się by pismo docierało do jak najszerszych kręgów. Jego czytelnicy mieszkają w USA, Kanadzie czy Australii.

- Aby tam dotrzeć zamieszczamy "Rocznik" również w wersji elektronicznej na stronie internetowej Muzeum w Gostyniu - mówi dyrektor Czub.

Jeden egzemplarz "Rocznika Gostyńskiego" kosztuje 35 zł, zysk ze sprzedaży pokrywa jedynie koszty druku.

Nagroda "Izabella 2021" jest drugim tego typu wyróżnieniem dla gostyńskiego Muzeum. „Izabellą 2014” nagrodzono stronę internetową Muzeum w Gostyniu w kategorii działalność, edukacyjna, promocyjna i marketingowa.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy