W zrewitalizowanym budynku na Wyspie Kasztelańskiej w Krobi powstaje świetlica środowiskowa, która ma działać w ramach struktury Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krobi.
- Dwa pomieszczenia, jakie tam się znajdują mają służyć ośrodkowi pomocy społecznej. Dokładniej mówiąc, planujemy tam uruchomić świetlicę środowiskową oraz klub wsparcia rodziny - wyjaśnia Edyta Rokicka, kierownik MGOPS w Krobi.
W budynku na Wyspie Kasztelańskiej w Krobi powstaje świetlica środowiskowa
Świetlica środowiskowa będzie funkcjonowała na podstawie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Ma służyć wspieraniu rodziny w przezwyciężaniu trudnch sytuacji, a także służyć dzieciom zagrożonym wykluczeniem społecznym.
Chcielibyśmy, żeby tam głównie przychodziły dzieciaki, planujemy pochylić się nad dziećmi szkolnymi, uczącymi się w klasach od I do IV. Na razie świetlica środowiskowa miałaby działać na rzecz młodszych dzieci, aczkolwiek nigdy się nie zamykamy w określonych ramach, docelowo zamierzamy też współpracować z innymi organizacjami, a także z seniorami - mówi Edyta Rokicka, kierownik MGOPS w Krobi.
W świetlicy środowiskowej miałyby być organizowane zajęcia rozwijające zainteresowania plastyczne i kulinarne dla dzieci. Krobski ośrodek pomocy społecznej otwarty jest na współpracę z Gminną Akademią Sportu. Zajęcia odbywałyby się 3 razy w tygodniu, a może częściej.
Planujemy też wykorzystać w ramach działalności świetlicy, przy organizacji warsztatów międzypokoleniowych, wykorzystać gminne obiekty, które powstały niedawno - mamy Krobskie Centrum Usług Społecznych w tzw. gazowni. Istnieje też Lokalne Centrum Popularyzacji Nauki Edukacji i Innowacji w Krobi tzw. Mały Kopernik - powiedziała Edyta Rokicka.
Kierowniczka MGOPS w Krobi myśli też o tym, by w świetlicy środowiskowej, która ma powstać niebawem, zapewnić pomoc przy odrabianiu zadań domowych. Do tego chciałaby zaangażować wolontariuszy z miejscowej szkoły ponadpodstawowej. Klub wsparcia rodziny to - jak mówi - element nieodzowny przy świetlicy wiejskiej.
- W tym przypadku mogłyby być organizowane warsztaty podnoszące kompetencje opiekuńczo-wychowawcze. Rodzice mieliby możliwość utworzenia grupy wsparcia, a w ramach działalności - organizowania spotkań z wizażystką, klubem amazonek, dietetykiem, ale też udzielania porad psychologicznych. Zarówno funkcjonowanie świetlicy środowiskowej, jak i klubu wsparcia rodziny może być finansowane ze środków gminnego programu profilaktyki i rozwiazywania problemów alkoholowych, więc o fundusze własne na ten cel nie musimy się martwić - zapewnia kierowniczka ośrodka pomocy społecznej w Krobi.
MGOPS w Krobi szuka kandydata na wychowawcę świetlicy i animatora
Aby MGOPS w Krobi mógł wprowadzić w życie plany, związane z uruchomieniem świetlicy środowiskowej, musi zatrudnić kreatywnego "wychowawcę świetlicy środowiskowej i animatora społeczności lokalnej". Aktualnie w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Krobi trwa drugi nabór na to stanowisko. Od kandydatów wymagane jest wykształcenie wyższe na kierunku pedagogika lub pedagogika specjalna. Mogą zgłaszać się osoby, kóre studiowały politologię, politykę społeczną czy psychologię. Kandydaci, którzy wykształcenie zdobyli na innych kierunkach, muszą posiadać przygotowanie pedagogiczne uprawniające do wykonywania zawodu nauczyciela - WIĘCEJ O WYMAGANIACH TUTAJ.Kierownictwo krobskiego ośrodka kultury liczy na kandydatów pomysłowych, komunikatywnych, dyspozycyjnych, a przy okazji - dobrze zorganizowanych w pracy. Mile widziane będą kandydatury osób, które mają umiejętności prowadzenia zajęć świetlicowych, kulturalnych, rekreacyjnych, które nie będą bały się współpracy ze społecznością lokalną.
Do zadań animatora będzie należało m.in.
- prowadzenie zajęć wychowawczych i opiekuńczych dla dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym,
- opieka nad dziećmi - uczestnikami zajęć świetlicowych, organizacja tych zajęć, tworzenie warunków do aktywności pozalekcyjnej, rozwijanie zainteresowań, tworzenie bezpiecznego środowiska zabawy oraz wypoczynku dla dzieci i młodzieży poza szkołą (znajomość technik i zasad pozwalających na atrakcyjną organizację zajęć opiekuńczo-wychowawczych), wspieranie w trudnościach w nauce, upowszechnianie zachowań pozytywnych,
- współpraca z instytucjami (m.in. szkołą, czy placówkami medycznymi) oraz specjalistami i osobami prowadzącymi zajęcia dodatkowe w świetlicy oraz z rodzicami,
- organizowanie życia kulturalnego lokalnej społeczności,
- pomoc w organizowaniu działalności kulturalnej inicjowanej przez przedstawicieli lokalnej społeczności,
- prowadzenie zajęć warsztatowych dla różnych grup wiekowych,
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.