reklama

Kto jest zainteresowany opieką wytchnieniową dla osoby z niepełnosprawnością? MGOPS w Gostyniu diagnozuje i prosi o kontakt

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Kto jest zainteresowany opieką wytchnieniową dla osoby z niepełnosprawnością? MGOPS w Gostyniu diagnozuje i prosi o kontakt - Zdjęcie główne

zdjęcie poglądowe | foto Adobe Stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościTrwa nabór gminnych wniosków w ramach programu resortowego Ministra Rodziny i Polityki Społecznej "Opieka wytchnieniowa dla Jednostek Samorządu Terytorialnego edycja 2024”. MGOPS w Gostyniu prowadzi „społeczne rozeznanie” w tej sprawie i prosi o kontakt zainteresowanych.
reklama

Gostyński ośrodek pomocy społecznej informuje, że mieszkańcy gminy będą mieli możliwość złożenia wniosku i skorzystania z opieki wytchnieniowej. Tymczasem zbiera deklaracje od osób zainteresowanych, co ma umożliwić złożenie wniosku o dotację na realizację usługi.

Jaki jest cel programu?

Głównym celem programu „Opieka wytchnieniowa dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024” jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących opiekę

  • nad dziećmi do ukończenia 16. roku życia, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności.
To również forma pomocy i możliwość chwilowego odpoczynku dla opiekunów sprawujących opiekę nad osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:

reklama

  • orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • orzeczenie traktowane na równi z wymienionym w art. 5 i art. 62 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100, z późn. zm.)
Ponieważ jednostki gminne mają wyznaczony konkretny termin - do 16 listopada - na złożenie wniosku do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o dofinansowanie tego rodzaju pomocy, MGOPS w Gostyniu przystąpił do diagnozy społecznej, która ma na celu zbadanie potrzeb mieszkańców w tym zakresie.

- Zbieramy informacje od opiekunów osób z niepełnosprawnością, czy planują skorzystać z opieki wytchnieniowej. Chcemy wiedzieć, ilu będzie chętnych na te usługi. Część środowisk i placówek wie już, że programy ogłaszane są co roku. Będziemy w tym zakresie rekrutować większą grupę, gdyż będziemy mieć mniej więcej 65 osób, które są zainteresowane opieką wytchnieniową na 2024 rok - wyjaśnia Karol Jasiak, kierownik MGOPS w Gostyniu.

reklama

Gostyński ośrodek pomocy społecznej prosi osoby zainteresowane skorzystaniem z opieki wytchnieniowej w roku 2024 o złożenie deklaracji w tej sprawie. W tym celu należy się skontaktować z MGOPS do wtorku 14 listopada, do godz. 14.00. 

Kontakt może być osobisty - w ośrodku pomocy społecznej w Gostyniu przy ulicy Wrocławskiej 250 lub telefoniczny na nr tel. 65 300 22 49.

- Nie złożyliśmy jeszcze wniosku, a wiem, że niektóre dofinansowania będą zmniejszane. W ubiegłym roku dofinansowanie było o 25% niższe niż kwota, o którą wnioskowaliśmy, zatem mniej osób skorzystało z tego rodzaju opieki - wyjaśnia kierownik MGOPS w Gostyniu.

Deklaracja to nie wniosek

Po złożeniu wniosku ośrodki pomocy społecznej, zgodnie z procedurą, oczekują cierpliwie na wyniki weryfikacji i ocenę formalną oraz merytoryczną. 

reklama

- Jeśli zostanie podpisana umowa i otrzymamy dotację na 2024 r., to ogłosimy konkurs, by wyłonić podmiot, który będzie dla nas realizował usługę w formie opieki wytchnieniowej. Do tej pory robiła to Spółdzielnia Socjalna Arka - tłumaczy Karol Jasiak.

Kierownik MGOPS w Gostyniu zaznacza, że chęć udziału w Programie "Opieka wytchnieniowa - edycja 2024", w ramach prowadzonej diagnozy społecznej - nie jest zgłoszeniem do programu. Zainteresowani zostaną poinformowani, kiedy będzie można składać wnioski o przyznanie opieki wytchnieniowej.

Opieka wytchnieniowa - co to takiego?

To usługa, która ma umożliwić rodzicom czy innym opiekunom zajmującym się osobami z niepełnosprawnością, uzyskanie doraźnej, czasowej pomocy, by odciążyć ich od codziennych obowiązków. Opieka wytchnieniowa powinna zapewnić czasowe zastępstwo w tym zakresie.

reklama

Dzięki tej formie wsparcia, osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad osobą z niepełnosprawnością dysponować będą wolnym czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych.

Usługi opieki wytchnieniowej mogą okresowo zabezpieczyć potrzeby osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy członkowie rodzin lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.

Program związany ze świadczeniem usług opieki wytchnieniowej jest realizowany w dwóch formach:

  • opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego,
  • opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama