Reklama

Pożar wybuchł na dachu pałacu, podczas prac dekarskich. Strażacy w akcji w gminie Poniec

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Najprawdopodobniej stało się to podczas prac dekarskich, wtedy pojawił się ogień, który spowodował, że pożar wybuchł w stropodachu - informuje asp. sztab. Wojciech Idkowiak z komendy powiatowej PSP w Gostyniu, kierujący działaniami ratowniczymi w Wydawach (gm. Poniec).

15 września po południu, w miejscowości Wydawy (gm. Poniec) zapalił się dach budynku, który funkcjonował jako obiekt o charakterze administracyjnym. Obiekt to przybudówka pałacu w Wydawach. Ogień było widać na pokrytym papą dachu, który obecnie jest remontowany. Dyżurny operacyjny po odebraniu zgłoszenia o płonącym budynku, skierował na miejsce 11 zastępów straży pożarnej: cztery zastępy JRG Gostyń, a także strażaków ochotników z OSP Poniec (2), Szurkowo (1), Pudliszki (1), dotarły również dwa wozy strażackie z KMP Leszno, dojechał też zastęp z KW PSP w Poznaniu. Ich wyposażenie okazało się bardzo przydatne.

- Budynek jest nieużywany, kiedyś mieściły się tam pomieszczenia biurowe - mówi asp. sztab. Wojciech Idkowiak.

Za to w pałacu, do którego przylega obiekt są mieszkania dla trzech rodzin. W sumie mieszkają tam cztery osoby w podeszłym wieku. 

- Lokatorzy sami opuścili płac przed przybyciem strażaków JRG z Gostynia. Bardzo dobrze zadziałali tutaj lokalni ochotnicy, którzy zorganizowali ewakuację - mówi asp. sztab. Wojciech Idkowiak, kierujący dzialaniem ratowniczym.

Działania straży pożarnej nie były łatwe. Zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku pojawił się gęsty dym.

- Przy tak silnym zadymieniu używamy aparatów ochrony dróg oddechowych. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Zostało wezwane pogotowie energetyczne, by odciąć zasilanie prądu - relacjonuje asp. sztab. Wojciech Idkowiak.

Kiedy ogień został opanowany, straż pożarna przeszła do prac rozbiórkowych. Między innymi wycinano pozostałości konstrukcji dachu. Wszystko po to, żeby pożar nie rozprzestrzenił się na część pałacową.

 - Usuwaliśmy zniszczoną konstrukcję dachu, stropodach. Prace wykonywane były  zarówno z dachu - od zewnątrz, jak i od środka. Po usunięciu elementów drewnianego sufitu i konstrukcji dachu udało się ostatecznie ugasić pożar i zlikwidować przyczynę - mówi kierujący działanem ratowniczym z KP PSP w Gostyniu. 

Asp. sztab. nie ukrywa, że podczas gaszenia pożaru przydał się wóz z drabiną, jaki, dojechał straż pożarna z powiatu leszczyńskiego.

- Drabina ułatwiała nam zadanie, kiedy trzeba było dotrzeć do tych wierzchnich warstw dachu. Użyliśmy jej z uwagi na niepewny stan techniczny drewnianej konstrukcji dachu - wyjaśnia asp. sztab W. Idkowiak z KP PSP w Gostyniu.

Po wstępnych oględzinach pogorzeliska pojawiły się pierwsze, niewiążące spostrzeżenia dotyczące przyczyny pożaru. Najprawdopodobniej chodzi tu o zaprószenie ognia podczas prac dekarskich, wtedy pojawił się ogień, który spowodował, że pożar wybuchł w stropodachu.

Wskazywałbym tu raczej na palnik gazowy - twierdzi dowodzący działaniami ratowniczymi.

Właściciel obiektu oszacował straty na 100 tys. zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy